W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawozdanie z realizacji zadania dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

23.01.2025

Sprawozdanie z realizacji zadania dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

NAZWA ZADANIA:

„Słoneczne dachy w KM PSP w Gdyni”

 W ramach zadania inwestycyjnego pn. „Słoneczne dachy w KM PSP w Gdyni” i podpisanej umowy nr WFOŚ/D/I-2/9675/2024 z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na dachu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 4 Gdynia Wielki Kack zlokalizowanej przy ul. Krzemowej 4 w Gdyni, zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 20,7 kWp wraz z dwoma magazynami energii o łącznej pojemności 23 kWh.

Koszt kwalifikowany zadania: 159.000,00 zł

Dofinansowanie w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Gdańsku: 120.000,00 zł, Dofinansowanie z Funduszu Wsparcia PSP województwa pomorskiego: 39.000,00 zł.

Wysokość bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną dla prawidłowego funkcjonowania obiektów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, determinowała konieczność ograniczenia zużycia energii elektrycznej i zwiększenia aktywności energetycznej istniejących układów, poprzez wykorzystanie instalacji opartych na ogniwach fotowoltaicznych wykorzystujących energię z OZE oraz jej magazynowania, w celu efektywnego wykorzystania i zaspokojenia potrzeb własnych.

W związku z powyższym dokonano montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy nominalnej 20,7 kWp na dachu budynku Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 4 w Gdyni przy ul. Krzemowej 4. Instalacja fotowoltaiczna została podłączona do sieci energetycznej, co pozwoliło działać PSP na zasadzie prosumenta. Konstrukcja wsporcza 46 modułów fotowoltaicznych z optymalizatorami została dostosowana do kąta pochylenia połaci dachu i możliwości technicznych posadowienia. Rozmieszczenie paneli zostało zoptymalizowane tak, by ograniczyć do minimum występowanie zacienienia, które niekorzystnie wpływa na pracę paneli fotowoltaicznych. Ponadto, wewnątrz garażu zamontowane zostały dwa magazyny energii o łącznej pojemności 23 kWh, pozwalające zgromadzić wytworzoną energię z OZE, a następnie wykorzystać na potrzeby własne JRG.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej oraz magazynom energii wykorzystywane są lokalne zasoby energii odnawialnej (słonecznej), które przyczyniają się do poprawy efektu energetycznego i ekologicznego obiektów Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne. Efektem budowy instalacji PV jest zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku, a co najważniejsze uzyskanie wysokiego efektu ekologicznego w postaci wyprodukowanej energii elektrycznej w wysokości 21,0 MWh/rok, który bezpośrednio wpływa na ograniczenie emisji do atmosfery ilości dwutlenku węgla o 14,385 Mg/rok. Ponadto, zastosowane magazyny energii pozwalają osiągnąć efekt ekologiczny w postaci zmagazynowanej energii w ilości 4260 kWh/rok.

Instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii została oddana do eksploatacji 13 grudnia 2024 r., a planowany efekt ekologiczny został osiągnięty.

Link do strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku - www.wfos.gdansk.pl

{"register":{"columns":[]}}