W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Korytarz życia – prosta zasada, która ratuje życie

26.11.2024

Korytarz życia – prosta zasada, która ratuje życie- oklejona roleta od skrytki w samochodzie

Korytarz życia (korytarz ratunkowy), to wolna przestrzeń na drodze, tworzona umownie przez innych kierowców, która umożliwia przejazd pojazdów uprzywilejowanych, poruszających się w zatorze drogowym (tzw. korku).

Dlaczego korytarz życia jest ważny?

W sytuacji, w której na drodze dochodzi do wypadku drogowego, każda sekunda może decydować o życiu lub zdrowiu osób poszkodowanych. Dlatego ważne jest to, aby służby ratunkowe dotarły na miejsce w jak najkrótszym czasie. Ten maksymalnie krótki czas, zapewnia korytarz życia utworzony odpowiednio wcześnie. Każda sekunda spędzona przez karetkę w korku, oznacza dla poszkodowanego groźne konsekwencje. Sprawne stworzenie korytarza życia, może zdecydować o czasie reakcji służb ratunkowych, a tym samym o życiu poszkodowanych.

Jak stworzyć korytarz życia?

  1. Reaguj szybko – Gdy słyszysz syreny i widzisz światła błyskowe, musisz działać szybko i sprawnie. Natychmiast zjedź na bok i stwórz odpowiednią przestrzeń na korytarz życia. Nie czekaj do ostatniej chwili – szybka reakcja może uratować życie, dając służbom ratunkowym cenny czas na dotarcie do poszkodowanych. W ratowaniu ludzkiego życia błyskawiczna reakcja jest kluczowa.
  2. Nie zawracaj – Zawracanie w korytarzu życia, to jedno z najgroźniejszych zachowań na drodze. W panice lub w wyniku opóźnionej reakcji, kierowcy często podejmują próby zawrócenia, co może prowadzić do chaosu i zablokowania drogi. Pozostań spokojny, zjedź na odpowiednią stronę drogi, ale nigdy nie próbuj wracać na trasę, bo to stwarza niebezpieczeństwo dla innych i opóźnia akcję ratunkową.
  3. Opanuj emocje – W sytuacjach kryzysowych łatwo o emocjonalną reakcję. Zamiast nerwowo zmieniać pasy czy wciskać się między inne pojazdy, spokojnie i płynnie przesuwaj się na bok, zgodnie z przepisami dotyczącymi korytarza życia. W chaosie każda nieprzemyślana decyzja może utrudnić akcję ratunkową i spowodować dodatkowe zagrożenia.
  4. Pamiętaj o zasadzie prawej ręki – Na drogach dwupasmowych w Polsce zasada tworzenia korytarza życia jest prosta: samochody z lewego pasa zjeżdżają w lewo, a te z prawego pasa - w prawo. Na drogach o większej ilości pasów, na lewo zjeżdżają kierowcy z lewego pasa, pozostali - na prawo, zgodnie z zasadą prawej ręki. Znajomość tych zasad i ich przestrzeganie, to podstawa bezpieczeństwa na drodze.
  5. Nie korzystaj z korytarza życia – To przestrzeń wyłącznie dla pojazdów ratunkowych, a nie dla kierowców, którzy chcą ominąć zator. Wjeżdżanie do korytarza w celu skrócenia sobie drogi, nie tylko jest niezgodne z prawem, ale także opóźnia dojazd służb ratunkowych do miejsca wypadku, co może skutkować tragicznymi konsekwencjami, np. wypadkiem karetki jadącej do poszkodowanego!

Przepisy prawne w Polsce

W Polsce przepisy dotyczące korytarza życia zostały wprowadzone na mocy nowelizacji Ustawy z dn. 21 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. I tak dotychczas obowiązujący art. 9 ustawodawca uzupełnił treść, oznaczając jako ust. 1 i dodając nowe ust. 2-4. Oto brzmienie ujednolicone:

Art. 9.
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:
1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
2) na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
3. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.
 

Zgodnie z tymi przepisami:

  1. Obowiązek Ustępowania Miejsca: Kierowcy poruszający się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, w sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia, powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych (np. straży pożarnej, karetkom, policji). Dotyczy to sytuacji, gdy te pojazdy poruszają się z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi.
  2. Tworzenie Korytarza: Zgodnie z przyjętą zasadą, kierujący pojazdami poruszającymi się lewym pasem, muszą zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali - do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia jest szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia poszkodowanych.
  3. Przestrzeganie Przepisów: Niezastosowanie się do tych przepisów, może skutkować karą grzywny oraz punktami karnymi. Policja ma prawo ukarać kierowcę, który nie ustąpił miejsca pojazdom ratunkowym.

Ile wynosi mandat za złamanie przepisów dotyczących korytarza życia?

Korytarz życia, to kwestia regulowana przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 21 czerwca 2024 roku, a dokładnie art. 9. Z tego względu nieutworzenie korytarza życia może zostać ukarane mandatem. Wcześniej korytarz ratunkowy był dobrym zwyczajem i niepisaną umową między kierowcami. Obecnie manewr ten stanowi obowiązek. Nieutworzenie korytarza życia na czas, ewentualnie korzystanie z drogi przejazdu dla służb ratunkowych "na cwaniaka", oznacza wykroczenie. Nowy taryfikator mandatów przewiduje grzywnę wynoszącą od 500 zł do 2500 zł. Za popełnienie wykroczenia, policjanci dopiszą do konta kierującego w bazie CEPiK również 8 punktów karnych. W pewnych okolicznościach, gdy zachowanie kierującego spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skończyć się to może nawet zatrzymaniem prawa jazdy.

 

Źródło: KG PSP

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}