W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Saint Lucia

Krótki opis gospodarki i jej struktury
  • System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Gospodarka St. Lucia jest niewielka, lecz charakteryzuje się wysokim stopniem liberalizmu i otwartości na współpracę zagraniczną. Tradycyjnie przyciąga ona zagranicznych biznesmenów i inwestorów, zwłaszcza w dziedzinie usług bankowych i turystycznych. Sytuacja ekonomiczna kraju jest w wysokim stopniu uzależniona od czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza od zmian na światowych giełdach cen bananów (głównego produktu eksportowego), aktualnych trendów w turystyce międzynarodowej, jak również od dewastujących gospodarkę wyspy co kilka lat katastrof naturalnych (huragany). Ok. 65% PKB kraju wytwarza sektor turystyczny. Najbardziej zdywersyfikowany ze wszystkich państw regionu karaibskiego sektor wytwórczy obejmuje głównie przemysł odzieżowy, montownie sprzętu elektronicznego oraz produkcję napojów.

Saint Lucia jest członkiem Organizacji Państw Wschodniokaraibskich (OECS) i Wschodniokaraibskiej Unii Walutowej (ECCU). Najbardziej dochodowym sektorem gospodarki tego kraju jest turystyka, jakkolwiek nie bez znaczenia pozostają także rynek nieruchomości i globalny outsourcing biznesowy. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) gospodarka Saint Lucii wzrosła w 2024 r. o 4,3% – głównie dzięki turystyce i ożywieniu sektora budowlanego. W 2025 r. PKB Saint Lucii będzie rosło nieco wolnej, tj. w tempie 3,7%. Z kolei inflacja spadła do ok. 1,3% pod koniec 2024 r., chociaż MFW przewiduje, że w średnim okresie odsetek ten będzie stopniowo wzrastał do ok. 2%.

Stopa bezrobocia w III kwartale 2024 r. wyniosła 11,8%, co oznacza poprawę o 2 pp. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r. Stopa zatrudnienia w tym samym okresie wyniosła 88,2%. Rząd Saint Lucia współpracuje z sektorem prywatnym, zachęcając obywateli do podejmowania zatrudniania, a także ustanawiając specjalne zachęty, mające przyciągnąć na wyspę zagranicznych inwestorów.

Problemem Saint Lucii są nadmiernie wysokie wydatki w zestawieniu z niskimi i regresywnymi dochodami z podatków. Biorąc pod uwagę konieczność odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19, jednym z zaleceń MFW dla Saint Lucii jest przeprojektowanie systemu podatkowego, uczynienie go bardziej sprawiedliwym i sprzyjającym wzrostowi gospodarczemu.

 

  • Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB

 

  • Polityka kursowa

 

  • Surowce i technologie krytyczne

 

  • Stan infrastruktury

 

  • Kalendarz dni wolnych od pracy
  • 1-2 stycznia – Nowy Rok
  • 22 lutego – Dzień Niepodległości
  • Wielki Piątek (w roku 2025 obchodzi się 18 kwietnia)
  • Poniedziałek Wielkanocny (w roku 2025 obchodzi się 21 kwietnia)
  • 1 maja – Święto Pracy
  • Zielone Świątki (w roku 2025 obchodzi się 1 czerwca)
  • Boże Ciało (w roku 2025 obchodzi się 9 czerwca)
  • 1 sierpnia – Dzień Emancypacji (Święto Zniesienia Niewolnictwa)
  • 6 października – Święto Dziękczynienia
  • 13 grudnia – Święto Narodowe
  • 25 - 26 grudnia –  Boże Narodzenie
Podstawowe dane makroekonomiczne

strona w trakcie aktualizacji

Dane demograficzne

strona w trakcie aktualizacji

Handel zagraniczny i inwestycje
  • ​​​​Najważniejsi partnerzy handlowi

Ponad połowa eksportu (67,6%) trafia na rynek północnoamerykański, a w dalszej kolejności do Wlk. Brytanii (5,9%) i Trinidadu i Tobago (5,5%). Import wyspy, o ogólnej wartości ok. 600 mln USD, pochodzi w największym stopniu z USA (53,3%) oraz Trynidadu i Tobago (10,8%).

  • Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe

Głównymi produktami eksportowymi kraju są: banany i inne owoce tropikalne oraz kakao. 

  • Główni inwestorzy

 

  • Główne kierunki inwestycji zagranicznych

 

Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym

​​Saint Lucia jest członkiem CARICOM, GATT, WTO, Organizacji Państw Wschodnich Karaibów (OECS), Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), Grupy G-77, Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICCT) i Interpolu.

Ponadto Saint Lucia należy do: Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Giełdy Papierów Wartościowych Wschodnich Karaibów (ECSE), Karaibskiego Banku Rozwoju (CDB), Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), Powszechnego Związku Pocztowego (UPU), Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC), Światowej Konfederacji Pracy (WCL) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO).

UE wspiera Saint Lucia w dążeniu do zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju, zgodnie ze Strategią Global Gateway.

W przypadku Karaibów Umowa Samoa określa cele partnerstwa Karaiby-UE. Wsparcie UE koncentruje się na poprawie zrównoważoności środowiskowej i odporności na zmiany klimatu; przejściu na zrównoważoną i zróżnicowaną gospodarkę, która wspiera godne miejsca pracy i wzrost oraz promuje handel i inwestycje; wzmacnianiu dobrych rządów i budowaniu inkluzywnych i bezpiecznych społeczeństw.

UE przyjęła Wieloletni Program Indykatywny na lata 2021–2027 w ramach Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej (NDICI-Global Europe). W ramach tych ram UE przeznaczyła 208 EUR na region Karaibów.

Pozycja kraju w rankingach

strona w trakcie aktualizacji

Relacje dwustronne
  • Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne

strona w trakcie aktualizacji

  • Relacje z UE

Podstawą relacji gospodarczych między UE a Saint Lucią jest Umowa o Partnerstwie Gospodarczym UE – CARIFORUM (EPA), ratyfikowana przez St. Lucię w 2012 r. Zgodnie z EPA, wszystkie produkty państw CARIFORUM, z wyjątkiem cukru i ryżu, są zwolnione z opłat celnych w eksporcie do państw UE. Zniesienie taryf celnych dla produktów importowanych z UE odbywa się w kilku etapach. Do 2033 r. 86,9% produktów unijnych zostanie zwolnionych z opłat celnych. Pozostałe 13,1% towarów, wrażliwych dla gospodarek CARIFORUM (75% produktów rolnych, ryb i owoców morza) będzie nadal objętych taryfami celnymi.

Dla Saint Lucii Unia Europejska jest ważnym partnerem handlowym. Na rynkach europejskich Saint Lucia lokuje blisko 20% swojego eksportu.

  • Baza traktatowa (między krajem opisywanym a Polską i UE)

strona w trakcie aktualizacji


Data aktualizacji: 12.2024

{"register":{"columns":[]}}