Administrowanie potencjałem produkcyjnym produktów sektora wina
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, iż na Platformie eRolnik: https://erolnik.gov.pl/#/ udostępniona została plantatorom winorośli oraz producentom wina możliwość składania drogą elektroniczną:
- Wniosku o wpis do ewidencji winnic;
- Informacji o zamiarze wyrobu wina;
- Deklaracji o zapasach win i moszczów winogronowych posiadanych w dniu 31 lipca poprzedniego roku winiarskiego.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo pod adresem: https://www.gov.pl/web/kowr/erolnik.
W razie problemów technicznych prosimy o kontakt: helpdesk@kowr.gov.pl lub tel.: (22) 376 71 00.
data publikacji 06.08.2024 r.
KOWR informuje, iż od dnia 30 listopada 2023 r. zmianie uległy Warunki uczestnictwa w mechanizmie „Administrowanie potencjałem produkcyjnym produktów sektora wina” oraz wzory formularzy.
UWAGA!
Wcześniejsza wersja dokumentów z dnia 07.03.2022 r. straciła ważność. Składane dokumenty w nieaktualnej wersji będą skutkować wezwaniem do uzupełnienia braków.
data publikacji 30.11.2023 r.
W dniu 7 marca 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2023 r. poz. 550), na podstawie których Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) realizuje mechanizm „Administrowanie potencjałem produkcyjnym produktów sektora wina”. Celem mechanizmu jest monitorowanie rynku wina.
Zgodnie z ustawą o wyrobach winiarskich ewidencja winnic prowadzona jest przez Dyrektora Generalny KOWR. Do ewidencji winnic wpisywane są wyłącznie uprawy winorośli położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają wymagania określone w art. 81 ust. 2 akapit 2 rozporządzenia nr 1308/2013 tj. wymagania w zakresie odmian winorośli zaklasyfikowanych przez Polskę do sadzenia, ponownego sadzenia lub szczepienia na jej terytorium w celu produkcji wina. O wpis do ewidencji winnic może ubiegać się plantator, który posiada tytuł prawny do gruntu rolnego, na którym prowadzona jest uprawa winorośli wchodząca w skład winnicy. Wpis do ewidencji winnic będzie dokonywany jednorazowo, na wniosek plantatora winorośli. Po dokonaniu wpisu plantator otrzyma z KOWR zaświadczenie o wpisie. Jednocześnie z wpisem uprawy do ewidencji winnic plantatorowi winorośli nadawany jest tzw. numer identyfikacyjny plantatora winorośli. Utworzenie ewidencji winnic ma na celu ewidencjonowanie wszystkich działek, na których uprawia się winorośl w celu wyrobu wina wprowadzanego do obrotu. Ewidencja winnic jest jawna, a informacje w niej zawarte są zamieszczane na stronie internetowej KOWR, co umożliwia producentom wina nieposiadającym upraw winorośli uzyskanie informacji o uprawach winorośli, z których można pozyskać krajowe winogrona.
Producent wina zamierzający wyrabiać wino z winogron lub moszcz winogronowy w danym roku winiarskim, niezależnie od kraju pochodzenia tych winogron, zobowiązany jest poinformować Dyrektora Generalnego KOWR o tym zamiarze nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem produkcji wina lub moszczu winogronowego, lecz nie później niż do dnia 15 września danego roku winiarskiego. Informacja o zamiarze wyrobu wina powinna zostać złożona na każdy rok winiarski na formularzu udostępnionym na stronie internetowej KOWR.
Termin na złożenie informacji o zamiarze wyrobu wina nie podlega przywróceniu.
Producent wina w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia nr 2018/273, tj. osoba fizyczna lub prawna bądź grupa takich osób, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, który przetwarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świeże winogrona, moszcz winogronowy lub młode wino w trakcie fermentacji na wino lub moszcz.
Materiały
RYNEK WINA W LICZBACH - rok winiarski 2022/2023RYNEK_WINA_W_LICZBACH_-_rok_winiarski_2022_2023.docx 0.02MB RYNEK WINA W LICZBACH - lata gospodarcze 2009/2010-2021/2022
RYNEK_WINA_W_LICZBACH_-_lata_gospodarcze_2009_2010-2021_2022.docx 0.02MB