Agro OZE: kampania telewizyjna
Od października do grudnia 2023 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zrealizował kampanię spotową o biogazowniach rolniczych i spółdzielniach energetycznych w stacjach telewizyjnych o zasięgu ogólnopolskim. Łączny zasięg kampanii wyniósł prawie 18 mln widzów.
Kampania polegała na emisji trzech spotów. Pierwszy z nich dotyczył biogazowni rolniczej do 0,5 MW, drugi przedstawiał korzyści, jakie biogazownia rolnicza może przynosić gminie i jej mieszkańcom, a trzeci dotyczył spółdzielni energetycznych.
Biogazownia rolnicza do 0,5 MW
Jest to instalacja, która do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wykorzystuje głównie odpady
z rolnictwa, takie jak gnojowica czy obornik, a także pozostałości i odpady z przemysłu rolno – spożywczego. W wyniku przetwarzania substratów w biogazowni rolniczej, oprócz energii elektrycznej i ciepła, powstaje także masa pofermentacyjna, która może być wykorzystywana jako wartościowy nawóz na pola. Taka instalacja może być idealnym rozwiązaniem m.in. dla hodowców drobiu i trzody chlewnej.
Biogazownia rolnicza – korzyści dla okolicznych mieszkańców
Biogazownie rolnicze mogą przynosić wiele korzyści nie tylko ich właścicielom, ale także okolicznym mieszkańcom, a nawet całym gminom, na terenie których są położone. Najważniejszą z tych korzyści jest możliwość wykorzystywania tańszego ciepła pochodzącego z biogazowni do ogrzewania mieszkań, zakładów produkcyjnych, a także budynków użyteczności publicznej.
Przykładem takiej biogazowni rolniczej jest instalacja, która od 2015 r. funkcjonuje w Michałowie na Podlasiu. Już od początku swojej działalności dostarczała ona ciepło do szkoły podstawowej i miejskiej pływalni. Po rozbudowaniu ciepłociągu przyłączone do niej zostały kolejne budynki, m.in. zakład produkujący sztukaterię gipsową, liceum, przedszkole, ośrodek zdrowia, gminny ośrodek kultury, ratusz, a także bloki należące do spółdzielni mieszkaniowej.
Spółdzielnia energetyczna – tańsza energia, wspólne korzyści
Spółdzielnia energetyczna to dobrowolne zrzeszenie osób lub podmiotów zlokalizowanych na terenie gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej, które chcą wspólnie wytwarzać energię elektryczną, biogaz, biometan lub ciepło, z odnawialnych źródeł energii, a następnie wykorzystywać tę energię wyłącznie na własne potrzeby. Wymierną korzyścią takiego rozwiązania są m.in. niższe rachunki za prąd. Dzięki temu, że energia elektryczna produkowana jest lokalnie, członkowie spółdzielni zwolnieni są z szeregu kosztów takich jak opłata dystrybucyjna, mocowa, kogeneracyjna, OZE czy podatek akcyzowy. Realne oszczędności mogą wynieść nawet do 30%.
Spot 1 - https://youtu.be/Fx6K232IIIU
Spot 2 – https://youtu.be/qx200F1JBwA
Spot 3 - https://www.youtube.com/watch?v=ms8TbG_vzZs
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w latach 2021-2023 zrealizował łącznie 8 filmów edukacyjnych, promujących biogazownie rolnicze, które przedstawiają instalacje oraz ich właścicieli, przedstawicieli samorządów oraz społeczności lokalnych, którzy opowiedzieli o powodach powstania biogazowni, swoich obawach, a także korzyściach, jakie czerpią z ich funkcjonowania. Każdy z ww. filmów prezentuje inną biogazownię rolniczą. Można je obejrzeć pod adresem:
https://www.gov.pl/web/kowr/filmy-edukacyjne-promujace-biogazownie-rolnicze
Ponadto, w 2023 r. KOWR zrealizował 3 filmy animowane dotyczące zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych, a także korzyści jakie mogą one przynosić swoim członkom. Wszystkie filmy można obejrzeć pod adresem:
https://www.gov.pl/web/kowr/filmy-animowane-o-spoldzielniach-energetycznych