W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jabłko – oficjalny owoc przewodnictwa Polski w Radzie UE

Jabłka zdecydowanie dominują w krajowej strukturze produkcji owoców. Jako nasze dobro narodowe jabłko zostało ogłoszone oficjalnym owocem polskiej prezydencji. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje działania, dzięki którym te owoce trafiają do konsumentów.

Jabłko - oficjalny owoc przewodnictwa w UE

Autentyczny polski smak

Polskie sadownictwo oferuje konsumentom duży wybór owoców o znakomitych walorach smakowych. Krajowe owoce charakteryzują się wysoką jakością, a bogata baza surowcowa naszego ogrodnictwa stwarza doskonałe warunki do rozwoju przemysłu przetwórczego.

Kilka faktów na temat jabłka:

  • Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. producentem tych owoców na świecie;
  • powierzchnia sadów jabłoniowych w kraju to 150 tys. ha;
  • udział jabłek w zbiorach owoców w Polsce wynosi ok. 80%;
  • w kraju zarejestrowanych jest ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejsze to: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lobo i Cortland (źródło: Biuro Analiz i Strategii KOWR).

Uczestnicy wydarzeń w ramach prezydencji w Polsce i Brukseli będą częstowani polskimi jabłkami, które zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. To unijny znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości o nazwie nawiązującej do miejsca, w którym są wytwarzane i podkreślającej ich związek z tym miejscem.

W Polsce jako ChOG zarejestrowane są jabłka grójeckie i łąckie, a wędzone jabłko sechlońskie (ChOG) jest 47. polskim produktem rolnym chronionym w Unii Europejskiej.

Dzień jabłka przez cały rok

W ramach kampanii #KupujŚwiadomie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promuje rodzimą żywność z oznaczeniami i certyfikatami jakości żywności oraz zachęca do wybierania owoców krajowej produkcji. To dzięki lokalnym sadownikom, którzy stawiają na jakość, polskie jabłka to nasze rodzime dobro. O krajowych odmianach jabłek i danych dotyczących rynku tych owoców czytaj na https://www.kupujswiadomie.gov.pl/jablko-oficjalny-owoc-przewodnictwa-polski-w-radzie-ue/.

Zdrowie w każdej porcji

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje  „Program dla szkół”, który polega na bezpłatnym dostarczaniu owoców, warzyw i produktów mlecznych dla uczniów szkół podstawowych. Celem działania jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży, a więc zachęcanie do spożywania owoców i warzyw. W asortymencie znajdują się również polskie jabłka.

Szacuje się, że w ramach „Programu dla szkół”:

  • w roku szkolnym 2023/2024 ok. 1,7 mln dzieci biorących udział w programie otrzymało ok. 42 mln porcji jabłek (na użytek Programu jako porcję przyjmuje się owoc o wadze co najmniej 150 g),
  • w roku szkolnym 2024/2025 ok. 1,8 mln dzieci biorących udział w programie otrzyma łącznie ok. 32 mln porcji jabłek (w I semestrze ok. 16 mln porcji jabłek) (szacunki: Departament Wspierania Konsumpcji KOWR).

Jabłka są bogatym źródłem bogactwo cennych dla organizmu witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Nie trzeba sięgać po importowane owoce egzotyczne, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych w okresie jesienno-zimowym. Zdaniem dietetyków warto wybierać rodzime produkty lokalne i sezonowe. KOWR do tego właśnie zachęca w ramach akcji #KupujŚwiadomie.

{"register":{"columns":[]}}