Jabłko – oficjalny owoc przewodnictwa Polski w Radzie UE
Jabłka zdecydowanie dominują w krajowej strukturze produkcji owoców. Jako nasze dobro narodowe jabłko zostało ogłoszone oficjalnym owocem polskiej prezydencji. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje działania, dzięki którym te owoce trafiają do konsumentów.
Autentyczny polski smak
Polskie sadownictwo oferuje konsumentom duży wybór owoców o znakomitych walorach smakowych. Krajowe owoce charakteryzują się wysoką jakością, a bogata baza surowcowa naszego ogrodnictwa stwarza doskonałe warunki do rozwoju przemysłu przetwórczego.
Kilka faktów na temat jabłka:
- Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. producentem tych owoców na świecie;
- powierzchnia sadów jabłoniowych w kraju to 150 tys. ha;
- udział jabłek w zbiorach owoców w Polsce wynosi ok. 80%;
- w kraju zarejestrowanych jest ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejsze to: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lobo i Cortland (źródło: Biuro Analiz i Strategii KOWR).
Uczestnicy wydarzeń w ramach prezydencji w Polsce i Brukseli będą częstowani polskimi jabłkami, które zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. To unijny znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości o nazwie nawiązującej do miejsca, w którym są wytwarzane i podkreślającej ich związek z tym miejscem.
W Polsce jako ChOG zarejestrowane są jabłka grójeckie i łąckie, a wędzone jabłko sechlońskie (ChOG) jest 47. polskim produktem rolnym chronionym w Unii Europejskiej.
Dzień jabłka przez cały rok
W ramach kampanii #KupujŚwiadomie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promuje rodzimą żywność z oznaczeniami i certyfikatami jakości żywności oraz zachęca do wybierania owoców krajowej produkcji. To dzięki lokalnym sadownikom, którzy stawiają na jakość, polskie jabłka to nasze rodzime dobro. O krajowych odmianach jabłek i danych dotyczących rynku tych owoców czytaj na https://www.kupujswiadomie.gov.pl/jablko-oficjalny-owoc-przewodnictwa-polski-w-radzie-ue/.
Zdrowie w każdej porcji
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje „Program dla szkół”, który polega na bezpłatnym dostarczaniu owoców, warzyw i produktów mlecznych dla uczniów szkół podstawowych. Celem działania jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży, a więc zachęcanie do spożywania owoców i warzyw. W asortymencie znajdują się również polskie jabłka.
Szacuje się, że w ramach „Programu dla szkół”:
- w roku szkolnym 2023/2024 ok. 1,7 mln dzieci biorących udział w programie otrzymało ok. 42 mln porcji jabłek (na użytek Programu jako porcję przyjmuje się owoc o wadze co najmniej 150 g),
- w roku szkolnym 2024/2025 ok. 1,8 mln dzieci biorących udział w programie otrzyma łącznie ok. 32 mln porcji jabłek (w I semestrze ok. 16 mln porcji jabłek) (szacunki: Departament Wspierania Konsumpcji KOWR).
Jabłka są bogatym źródłem bogactwo cennych dla organizmu witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Nie trzeba sięgać po importowane owoce egzotyczne, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych w okresie jesienno-zimowym. Zdaniem dietetyków warto wybierać rodzime produkty lokalne i sezonowe. KOWR do tego właśnie zachęca w ramach akcji #KupujŚwiadomie.