Konferencja nt. świń rasy puławskiej
W dniu 13 czerwca br. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja nt. „Rasa Puławska i jej potencjał perspektywą rozwoju dla małego przetwórstwa i handlu rolniczego”, zorganizowana przez Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku Sp. z o.o. pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Partnerem konferencji był Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, a patronatem medialnym wydarzenie zostało objęte przez Top Agrar Polska.
OHZZ Sp. z o.o. w Chodeczku jest jedną z trzech Spółek nadzorowanych przez KOWR, które posiadają stada zarodowe świń. Z uwagi na trudną i niestabilną sytuację na rynku trzody chlewnej, Spółka znalazła alternatywne rozwiązanie, jakim okazało się wprowadzenie w 2022 roku hodowli świń rasy puławskiej, objętej Programem Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich. Celem Spółki jest sprzedaż materiału hodowlanego najwyższej jakości, propagowanie hodowli świń ras rodzimych wśród rolników oraz budowanie ich potencjału w aspekcie rozwoju małego przetwórstwa i handlu.
Konferencję otworzył Rafał Romanowski – Sekretarz Stanu i Wiceminister Rolnictwa, po czym omówił sytuację krajowej produkcji świń oraz problemy z jakimi borykają się hodowcy, związane m.in. z afrykańskim pomorem świń (ASF). Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Marcin Wroński – Zastępca Dyrektora Generalnego, natomiast OHZZ Sp. z o.o. w Chodeczku Sebastian Filipek-Kaźmierczak – Prezes Zarządu Spółki.
Przedstawiciele świata nauki w swoich prelekcjach omówili historię oraz aspekty hodowli rodzimych ras świń, skupiając się na rasie puławskiej.
Konferencja miała charakter międzynarodowy, prelegenci z Francji i Włoch zaprezentowali etapy procesu wprowadzania na rynki krajowe oraz europejskie szerokiej gamy produktów chronionych z nazwy i pochodzenia, pozyskiwanych z lokalnych ras świń.
O swoich doświadczeniach opowiedzieli praktycy, Dorota i Piotr Kosowscy (Gospodarstwo Rolne Sobolewo), prowadzący hodowlę świń rasy puławskiej oraz przetwórstwo mięsa i jego sprzedaż.
Uzupełnieniem programu konferencji była degustacja wędlin oraz obiad z wykorzystaniem mięsa świń rasy puławskiej, wyhodowanych w Ośrodku Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku Sp. z o.o.
Organizacja tego typu wydarzeń potwierdza, że Spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej nadzorowane przez KOWR, nieprzerwanie inicjują i kreują kierunki hodowli oraz pełnią istotną rolę w upowszechnianiu najnowszych metod dla krajowego rolnictwa.