W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Muzyczne wyzwanie Chrumasa” – wielki finał plebiscytu promującego „Program dla szkół”

Unijny „Program dla szkół”, jako kontynuacja wcześniejszych wieloletnich działań Komisji Europejskiej pn. „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”, już 7 lat towarzyszy dzieciom i uczy, jak jeść smacznie i zdrowo. 12 czerwca w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN odbyła się konferencja prasowa nt. realizacji „Programu dla szkół. Tego dnia odbyła się również premiera nowych odcinków plebiscytu „Muzyczne wyzwanie Chrumasa”.

Zdjęcie_grupowe_laureatów_Muzycznego_Wyzwania_Chrumasa

W konferencji prasowej uczestniczyli: Henryk Smolarz, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marek Cieśliński, Dyrektor Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr n. o z. Anna Taraszewska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB oraz Grzegorz Łapanowski, ekspert kulinarny.

„Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ramach którego uczniowie klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych otrzymują owoce, warzywa oraz mleko i przetwory mleczne. 

– W kończącym się roku szkolnym 2023/2024 w „Programie dla szkół” uczestniczy ok. 90% uczniów  z klas I–V. Od początku funkcjonowania „Programu do szkół” dostarczono blisko 1,5 mld porcji owocowo-warzywnych oraz mlecznych za łącznie ok. 1,2 mld złotych – podkreślił Henryk Smolarz, Dyrektor Generalny KOWR. Owoce i warzywa trafiają do ok. 1,75 mln dzieci z klas I–V uczęszczających do 11,7 tys. szkół podstawowych, zaś produkty mleczne do ok. 1,75 mln uczniów z 11,8 tys. placówek.

W ramach „Programu dla szkół” realizowane są również działania edukacyjne. Tylko w tym roku szkolnym przygotowano 3200 warsztatów edukacyjnych, po 200 w każdym województwie. W czerwcu odbywają się wycieczki do gospodarstw rolnych (np. zagród edukacyjnych), po 20 w każdym województwie, łącznie 320.

Jednym z działań promujących „Program dla szkół” i właściwe odżywianie jest realizowany przez KOWR plebiscyt „Muzyczne wyzwanie Chrumasa”.

Pod względem budżetu, skali realizacji, w szczególności odsetka uczestniczących szkół, Polska jest jednym z liderów „Programu dla szkół” w Unii Europejskiej, obok Niemiec, Włoch, Rumunii, Szwecji i Hiszpanii. 

– Na ten program Komisja Europejska przeznacza ok. 220,8 mln euro na rok szkolny. Znaczna część, ponad 25 mln euro, przypada Polsce. Pomoc państwa na realizację „Programu dla szkół” wyniosła w tym roku szkolnym 138,1 mln zł – poinformował Marek Cieśliński, Dyrektor Departamentu Rolnictwa Ekologicznego MRiRW. 

W całej Europie w projekcie bierze udział ok. 17,5 mln dzieci ze 134 tys. placówek oświatowych, z czego najliczniejszą grupę stanowią uczniowie z Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Polski.

Ważnym elementem profilaktyki nadmiernej masy ciała jest systematyczna edukacja w zakresie prozdrowotnego stylu życia, w tym zasad racjonalnego żywienia oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadwagi i otyłości, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również ich rodziców. O kwestiach tych mówiła dr n. o z. Anna Taraszewska z NIZP PZH – PIB, która podkreśliła znaczenie „Programu dla szkół” jako wieloelementowego programu szkolnego promującego zachowania prozdrowotne. Za wartościowe uznała udostępnianie dzieciom naturalnych, niesłodzonych produktów mlecznych.

Im częściej dzieci spożywają posiłki w gronie rodzinnym, tym bardziej racjonalny jest sposób odżywiania dzieci i młodzieży oraz mniejsze ryzyko występowania wśród nich nadmiernej masy ciała. – O edukacji żywieniowej wiemy dużo, wyzwaniem jest praktyka – Grzegorz Łapanowski zachęcał do włączania dzieci do przygotowywania posiłków. Ekspert podkreślał znaczenie praktycznej edukacji oraz zalety spożywania produktów lokalnych.

Premiera nowych odcinków „Muzycznego wyzwania Chrumasa”

W Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN odbyła się premiera nowych odcinków „Muzycznego wyzwania Chrumasa”, które promują „Program dla szkół” i zdrowe odżywianie. W wydarzeniu wzięło udział 450 osób.

Była to już druga edycja plebiscytu dla uczniów, którzy uczestniczą w „Programie dla szkół”. Mogą w nim zaprezentować swój talent wokalny, instrumentalny i literacki, a także promować zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci w całej Polsce. Nagrodę za zwycięstwo w głosowaniu online zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kantego w Osobnicy. 

Nagrody dla uczestników wręczali: Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Lucjan Zwolak i Dyrektor Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności MRiRW Marek Cieśliński.

W tym roku przyznano również wyróżnienie za najlepszy tekst utworu. 

W trakcie wydarzenia odbyła się premiera odcinka specjalnego „Pamiętnika Chrumasa”, dla którego inspiracją była zwycięska praca w konkursie na komiks towarzyszącym plebiscytowi. 

Po koncercie na dzieci czekały gry, zabawy i warsztaty edukacyjne oraz zdrowe przekąski. 
 

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}