Podręcznik Renaldo
Na stronie internetowej KOWR został opublikowany podręcznik pn. „Jak założyć i prowadzić Spółdzielnię Energetyczną?”, opracowany w ramach projektu „RENALDO – Rozwój obszarów wiejskich poprzez odnawialne źródła energii”.
Celem podręcznika jest przedstawienie zasad zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych na obszarze gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, określenie korzyści wynikających z różnych modeli biznesowych, przedstawienie „krok po kroku” działań koniecznych do założenia spółdzielni energetycznej, przygotowanie wzorów niezbędnych dokumentów oraz zidentyfikowanie przeszkód w ich rozwoju.
Podręcznik podzielono na cztery zasadnicze części. We wstępie opisano projekt RENALDO, wskazano cel i zakres opracowania oraz odniesiono się do definicji spółdzielni energetycznych, korzyści z ich działalności, a także planowanych zmian prawnych.
Podręcznik opisuje także proces założenia spółdzielni energetycznej od lokalizacji i uwarunkowań technicznych poprzez opis działań koniecznych do powołania i prowadzenia spółdzielni energetycznej po procedurę zgłoszenia do wykazu spółdzielni energetycznych prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Opracowanie zawiera także opis działalności spółdzielni energetycznej, w tym obrót energią elektryczną, relacje z podmiotami zewnętrznymi i rozliczenia wewnętrzne. Podręcznik zawiera także przykładowe dokumenty i informacje dodatkowe jak wzór statutu spółdzielni, wzór umowy sprzedaży pomiędzy spółdzielnią a członkiem odbiorcą oraz wzór umowy pomiędzy spółdzielnią a członkiem wytwórcą, a także wniosek do KOWR.
O projekcie „RENALDO”
W grudniu 2019 r. Komisja Europejska zaakceptowała złożony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt pt. „Rozwój obszarów wiejskich poprzez odnawialne źródła energii - Renew(able) your Region - RENALDO” polegający na udzieleniu wsparcia eksperckiego w przygotowaniu do utworzenia pilotażowych spółdzielni energetycznych na terenie województwa podlaskiego oraz kujawsko-pomorskiego.
Projekt finansowany jest w 100% przez Komisję Europejską w ramach unijnego Programu Reform Strukturalnych i Niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec w ramach Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu (EUKI).
W realizację projektu zaangażowane zostały następujące podmioty: Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (GIZ) – koordynator projektu, Fundacja 100 procent energii odnawialnej (100%), Instytut Rozwoju Społeczności Lokalnej ACTIVUS, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (KPODR).
Materiały i podręcznik
Wszelkie materiały i opracowania przygotowane w ramach projektu są dostępne na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako organu nadzorującego spółdzielnie energetyczne, w celu ich efektywnego wykorzystania przez gminy i lokalne społeczności zainteresowane zakładaniem takich spółdzielni. Dostępne pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kowr/projekt-rozwoj-obszarow-wiejskich-poprzez-odnawialne-zrodla-energii---renewable-your-region---renaldo