Podziękowanie za plony na Jasnej Górze
1 września 2024 r. w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń rolniczych w kraju. Na Jasnej Górze zgromadzili się rolnicy, aby podziękować Bogu i Maryi za tegoroczne plony. Mszy św. przewodniczył arcybiskup Jan Wątroba, metropolita rzeszowski.
Msza św. na jasnogórskich błoniach odprawiona przez abp. Jana Wątrobę była kulminacyjnym momentem Dożynek Jasnogórskich oraz Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników.
W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: Zastępca Dyrektora Generalnego Jan Szopiński wraz z Dyrektorami Oddziałów Terenowych.
Przed rozpoczęciem Mszy św. rolników przybyłych na Jasną Górę powitał Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.: –Przyjeżdżamy na Jasnogórskie Wzgórze, by przed obrazem Królowej Polski, Matki Jezusa i naszej Matki dziękować Bogu, naszemu Stwórcy za chleb i plony, które otrzymujemy z naszych upraw. To podziękowanie za chleb jest jednocześnie dziękczynieniem za zdrowie i życie. Za bezpieczeństwo. Za tych których kochamy i za wspólnotę, którą tworzymy.
– Dzięki pracy rolników nie musimy się obawiać o to, że zabraknie nam żywności. Rolnicy w tym trudnym czasie dają Polakom poczucie bezpieczeństwa żywnościowego. Z całego serca za to dziś jeszcze raz dziękujemy Wam Drodzy Rolnicy – dodał.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas Mszy świętej powiedział: – Dziękuję, że jesteście tutaj tak, jak nakazuje nasza tradycja, budowana od ponad tysiąca lat tradycja chrześcijańska, na której oparta jest nasza kultura, codzienność i byt naszego narodu, a także przetrwanie i istnienie naszego państwa przez wieki. (…) Chciałem podziękować za wkład, jaki przez pokolenia, przez stulecia dajecie, żeby Polska trwała, by trwał nasz naród i nasza tradycja i kultura.
Natomiast abp Jan Wątroba w homilii skierowanej do rolników, podkreślił, że dożynki to święto dziękczynienia i radości, w którego centrum znajduje się osoba łaskawego Boga i to jemu należy się cześć, wdzięczność i uwielbienie. (…) Dzisiejsi pielgrzymi składają u tronu Bożej Matki na Jasnej Górze szczere dziękczynienie za tegoroczne plony, ale przynoszą też różne problemy, niepokoje, braki i oczekiwania, z tą nadzieją, że jak kiedyś w Kanie Galilejskiej, Matka Boża je zauważy i powie o nich swojemu synowi.
Podczas Mszy św. Delegacja Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wręczyła dary ołtarza.
Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyły liczne wydarzenia. Swoją bogatą ofertę dla polskiej wsi przedstawiło Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi wraz z podległymi mu instytucjami. Pracownicy, KOWR informowali o zadaniach i działaniach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, udzielali porad i wskazówek dotyczących m.in. zasad dzierżawy i zakupu ziemi. Wśród wystawców były również spółki nadzorowane przez KOWR.
Dożynki Jasnogórskie należą do najważniejszych wydarzeń rolniczych w kraju. Pierwsze odbyły się w 1982 roku. Od tamtej pory, każdego roku, w pierwszy weekend września, rolnicy pielgrzymują na Jasną Górę, aby podziękować Bogu za plony oraz prosić o łaski i urodzaj na kolejny rok.