Posiedzenie Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AEIAR)
Dnia 9 lipca br. przedstawiciele KOWR – Robert Gnat Dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem (DGZ), Bogdan Podgórski – Kierownik Wydziału Raportowania Zasobem DGZ, który pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu AEiAR, uczestniczyli w posiedzeniu Zarządu AEIAR w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa Hiszpanii w Madrycie.
W posiedzeniu Zarządu brali udział również przedstawiciele Francji: FN Safer, Niemiec: BLG, Belgii: VLM, Włoch: ISMEA, Łotwy oraz Ministerstwa Rolnictwa Hiszpani.
Przedstawicielka z Ministerstwa Rolnictwa Hiszpanii omówiła tematykę spotkania m.in. zapoznanie się z celami jakie realizuje AEIAR oraz poszczególne instytucje, które reprezentują członkowie AEIAR. Zwróciła uwagę na potrzebę opracowania na poziomie centralnym w Hiszpanii przepisów dotyczących regulacji obrotem gruntami rolnymi.
Podczas spotkania Bogdan Podgórski przedstawił zadania i cele realizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Omówione zostały zadania i obowiązki jakie ustawodawca nałożył na KOWR w obszarze gospodarowania Zasobem WRSP oraz na rynku gruntów prywatnych. Przedstawiono dotychczasowe wyniki prowadzonej restrukturyzacji przejętych gruntów do ZWRSP, obecne uregulowania prawne. Działania na rynku prywatnym przedstawiono w kontekście realizacji zadań KOWR, z ustaw UKUR ze szczególnym zwróceniem uwagi na przysługujące prawo pierwokupu, nabycia nieruchomości, również udziałów, jak również wydawanych zgód na nabycie gruntów rolnych w formie Decyzji Dyrektora Generalnego KOWR.
Podczas dyskusji zostały poruszane zagadnienia praktycznej realizacji działań KOWR. W trakcie spotkania przedstawiciele pozostałych krajów uczestniczących w spotkaniu omówili zakresy działania i realizacji zadań swoich instytucji w omawianym zakresie.
Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AEIAR) zostało założone w 1966 roku i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń europejskich, w skład którego wchodzą instytucje z następujących krajów: Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga, Włoch, Polski, Litwy, Łotwy, Chorwacji i Węgier. Polska jest aktywnym członkiem AEIAR od 2003 r. Członkostwo w AEIAR daje również możliwości wymiany informacji na jej forum między poszczególnymi krajami europejskimi na temat bieżącej sytuacji na rynku ziemi rolnej i doświadczeń w zakresie zarządzania państwowymi gruntami rolnymi.