W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z delegacją z chińskiej prowincji Zhejiang

25 października br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie z delegacją Departamentu Rolnictwa i Spraw Rolnych chińskiej prowincji Zhejiang. Delegacji przewodniczył Yang Dahai, Zastępca Dyrektora Generalnego Departamentu.

Spotkanie z delegacją z chińskiej prowincji Zhejiang

Głównym tematem spotkania było omówienie potencjału eksportowego polskiego sektora rolno-spożywczego oraz możliwości nawiązania współpracy z prowincją Zhejiang.
Spotkanie rozpoczął Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR, Lucjan Zwolak, który przybliżył stronie chińskiej zadania oraz działalność KOWR. Zauważył także, że  wyniki eksportu polskich towarów rolno-spożywczych  do Chin mogą być dużo wyższe niż są obecnie, zwłaszcza jeśli uda się znieść bariery handlowe w odniesieniu do polskiego mięsa i jego produktów. Obecnie bez przeszkód odbywa się eksport nabiału do Chin, które są dla nas ważnym odbiorcą mleka płynnego, śmietany oraz serwatki.
Obecny na spotkaniu przedstawiciel Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej omówił potencjał polskiego sektora drobiarstwa i możliwości wznowienia eksportu drobiu z Polski do Chin. Goście zadeklarowali zainteresowanie zwiększeniem importu towarów rolno-spożywczych z Polski oraz przeanalizowali możliwości dalszej współpracy. Okazją do kolejnego spotkania obydwu stron będzie zaplanowany na maj przyszłego roku udział KOWR w targach SIAL Shanghai, w których weźmie również udział prowincja Zhejiang.
Po wizycie w KOWR chińska delegacja udała się do Karczewa, gdzie odwiedziła zakład jednego z czołowych producentów drobiu SuperDrob S.A. Zarząd firmy przybliżył specyfikę hodowli, uboju i przetwórstwa drobiu w Polsce. Dzięki zwiedzeniu hal zakładu goście mogli przekonać się sami jak wyglądają z bliska procesy produkcyjne, a podczas degustacji poznali niepowtarzalny smak polskiego drobiu.
W 2023 r. eksport polskich towarów rolno-spożywczych do Chin wyniósł 148 mln. euro. Aż 59% eksportu stanowiły produkty mleczne, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością w Państwie Środka. Do Chin trafia 3% eksportu polskiego nabiału, co jest jednym z lepszych wyników wśród krajów trzecich. Ważnymi grupami towarów eksportowanymi do Chin są również: żywność przeznaczona dla niemowląt (5%), słodycze (4%) oraz owoce, głównie mrożone (4%).

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}