W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Systemy Jakości Żywności w planie strategicznym

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie 6 września 2023 r. odbyła się Konferencja pn. „Systemy Jakości Żywności w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”. W jej trakcie KOWR zaprezentował projekt pilotażowy Paszportyzacji Polskiej Żywności.

Paszportyzacja

Anna Mączka, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wskazała, że projekt Paszportyzacja polskiej żywności docelowo przewiduje budowę systemu IT gwarantującego efektywne monitorowanie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych na kluczowych etapach łańcucha dostaw produktów AGRO, tj. „od pola do stołu”.

W przypadku wdrożenia sektor rolno-spożywczy może zyskać narzędzie potwierdzające jakość i bezpieczeństwo żywności oraz zapewniające gwarancję wiarygodności, przejrzystości i rzetelności informacji w łańcuchu dostaw co bez wątpienia wzmocni pozycję konkurencyjną polskich produktów rolnych.

Zleceniobiorcą pilotażu projektu jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, tj. w ramach projektu Paszportyzacja polskiej żywności koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i nadzorowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Więcej informacji na temat projektu jest dostępnych tutaj: https://www.gov.pl/web/kowr/paszportyzacja-polskiej-zywnosci.

 

Uczestnikami konferencji „Systemy Jakości Żywności w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027” byli potencjalni beneficjenci Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027, a także podmioty działające na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi, tj.: rolnicy, producenci żywności i producenci uczestniczący w systemach jakości żywności, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, organizacji branżowych, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego i urzędów marszałkowskich.

Podczas konferencji omówiono funkcjonujące w Polsce krajowe i unijne systemy jakości żywności. Przedstawione zostały zasady funkcjonowania dotyczące: rolnictwa ekologicznego, unijnego systemu oznaczeń geograficznych, krajowego systemu jakości żywności – Jakość Tradycja, krajowego systemu jakości żywności – System Gwarantowanej Jakości Żywności (QAFP) oraz krajowego systemu jakości żywności – Quality Meat Program (QMP).

Uczestnicy dyskutowali o tym, w jaki sposób promować systemy jakości, aby były one rozpoznawalne, a także o tym, jaki wpływ mają systemy jakości na budowanie relacji między konsumentami a producentami rolnymi. Omówione zostały również tematy dotyczące interwencji w ramach systemów jakości w Planie Strategicznym na 2023-2027.

 

{"register":{"columns":[]}}