Zgromadzenie Generalne i Wizyta Studyjna AEIAR w Rzymie
W dniach 23-24 maja br. przedstawiciele KOWR uczestniczyli w corocznym Zgromadzeniu Generalnym i Dniach Studyjnych AEIAR, które odbyły się w Rzymie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Andrzej Batorski - p.o. Dyrektora Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego, Bogdan Podgórski i Magdalena Zawadzka z Wydziału Raportowania o Zasobie w Departamencie Gospodarowania Zasobem.
Podczas obrad Zgromadzenia Generalnego odbyło się posiedzenie Zarządu AEIAR, po którym rozpoczęła się część konferencyjna, na której omawiano zagadnienie dostępu do gruntów rolnych w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, przedstawione przez przedstawiciela FAO.
Przedstawiciele AEIAR omówili sytuację na rynku gruntów rolnych w poszczególnych krajach oraz nabywanie gruntów rolnych przez spółki przy transakcjach udziałów i akcji.
W dn. 24 maja odbyło się wystąpienie przedstawiciela z ISMEA (Istituto di Servizi per il Mercato Agricolo Alimentare) z Włoch, który zaprezentował działalność Instytutu na rynku gruntów rolnych we Włoszech. ISMEA aktywnie wspiera Ministerstwo Rolnictwa i Wspólną Politykę Rolną, zajmuje się ubezpieczeniami w rolnictwie oraz wspiera finansowo młodych rolników w dostępie do gruntów rolnych.
Po zakończeniu obrad nastąpił wyjazd studyjny do gospodarstwa „Agriturismo Campo Antico” w regionie Orte. Jest to rodzinne gospodarstwo agroturystyczne, które zostało założone przez ISMEA i działa przy pomocy dofinansowania przez ISMEA. Gospodarstwo liczy 40 ha, dzierżawca prowadzi ekologiczną uprawę roślin i produkcję zwierzęcą, nie stosuje środków chemicznych, antybiotyków. Ponadto w całości korzysta z wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej (fotovoltaika) i prowadzi działalność agroturystyczną.
Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AEIAR) zostało założone w 1966 roku i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń europejskich, w skład którego wchodzą instytucje z następujących krajów: Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga, Włoch, Polski, Litwy, Łotwy, Chorwacji i Węgier.
Polska jest aktywnym członkiem AEIAR od 2003 r. Członkostwo w AEIAR daje również możliwości wymiany informacji między poszczególnymi krajami europejskimi na temat bieżącej sytuacji na rynku ziemi rolnej i doświadczeń w zakresie zarządzania państwowymi gruntami rolnymi.