W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo żywnościowe

„Zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo żywnościowe w polskim sektorze rolno-spożywczym” to temat debaty jaka odbyła się 1 lipca 2023 r. w Spale. W dyskusji uczestniczyli Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Debata

Prelegenci debaty odbywającej się w trakcie XVII Zjazdu Klubów Gazety Polskiej podnieśli złożoność sytuacji dotyczącej polskiego rolnictwa. Przedstawili także podejmowane działania w zakresie troski o zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo żywnościowe w polskim sektorze rolno-spożywczym.

Lata pandemii i wojny rosyjsko-ukraińskiej przypomniały jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe, obok energetycznego i militarnego. Dlatego do sprawy zapewnienia stabilizacji żywnościowej w Polsce należy podchodzić ze szczególną uwagą.

Doświadczenie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, zwłaszcza obostrzenia sanitarne, zweryfikowało długie łańcuchy dostaw, które mogą być szybko zerwane. Wszyscy odczuli z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Dlatego Polska musi bardzo mocno dbać o bezpieczeństwo żywnościowe, a to gwarantuje tylko własny silny sektor rolniczy, co podkreślano w czasie trwania XVII Zjazdu Klubów  Gazety Polskiej.

Sytuacja panująca w rolnictwie, na całym świecie, jest niestabilna. Pod tym względem Polska nie jest wyjątkiem. Zmienność koniunktury, jest, przede wszystkim, wynikiem obniżającej się, od wielu miesięcy, dochodowości produkcji, na skutek spadku cen skupu podstawowych płodów rolnych (m.in. z powodu zwiększonego importu konkurencyjnych cenowo produktów z Ukrainy) i produktów hodowli, przy jednoczesnym wzroście kosztów wytwarzania, związanych miedzy innymi z rosnącymi kosztami energii, pracy, inflacją, wysokimi stopami procentowymi i wyczerpujących się możliwości finansowania produkcji rolnej. Jednym z wyzwań jest stabilizacja rynku i spłaszczenie trendów. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, realizując ponad 60 zadań związanych z Polskim rolnictwem, realnie wpływa na poprawę sytuacji sektora. Bardzo ważne będzie uruchomienie Funduszu Ochrony Rolnictwa którego celem jest stworzenie możliwości prawnych, gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów, z prowadzonej przez nich działalności rolniczej, w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.

Warto też wspomnieć o działaniach edukacyjnych, które realizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jak choćby Program dla Szkół, adresowanym do dzieci z klas I-V szkół podstawowych, którego celem jest nauka prawidłowych nawyków żywieniowych, przez doświadczenia. Świadomość wyborów konsumenckich jest szczególnie ważna w obecnym czasie, z uwagi na zdrowie i samopoczucie, warto podkreślić że dokonując zakupów produktów żywnościowych ze znakiem „Produkt Polski” wspiera się polskich rolników i przedsiębiorców a jednocześnie wybiera się świeżą, dobrą , lokalną żywność, z gwarancją, że co najmniej 75 proc. jej komponentów pochodzi z Polski. Żywność polską. Taki jest cel kampanii promocyjnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa #KupujŚwiadomie  i m. in. Festiwalu Polskiej Żywności Wysokiej Jakości.

{"register":{"columns":[]}}