Pożar instalacji fotowoltaicznej
10.06.2022
10.06.2022 roku o godzinie 09:29 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich otrzymał zgłoszenie o pożarze falownika instalacji fotowoltaicznej usytuowanej na budynku marketu handlowego w miejscowości izbicko. Do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Izbicku. Na miejsce pożaru udała się również grupa operacyjna KP PSP w Strzelcach Opolskich.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR ustalił, że doszło do zwarcia i zapalenia się skrzynki zabezpieczającej sterownik instalacji fotowoltaicznej oraz poinformował dyżurnego, że pożar został ugaszony przez właściciela za pomocą gaśnic proszkowych. Z budynku handlowego ewakuowało się siedem osób i nikt nie wymaga pomocy medycznej.
Działania strażaków polegały na:
- odłączeniu instalacji elektrycznej,
- odłączeniu instalacji fotowoltaicznej,
- rozebraniu części elewacji w celu zlokalizowania zarzewi ognia,
- dogaszeniu pożaru elewacji przy użyciu jednego prądu wody w natarciu,
- sprawdzeniu obiektu przy pomocy kamery termowizyjnej celem wykluczenia zarzewi ognia,
- przewietrzeniu pomieszczeń sklepu oraz wykonaniu pomiaru na obecność gazów pożarowych w budynku.
Instalacja fotowoltaiczna została wyposażona w rozłączniki bezpieczeństwa, które służą do załączania i rozłączania napięcia stałego pochodzącego z modułów fotowoltaicznych. Są sterowane automatycznie poprzez sieć prądu przemiennego. Celem ich jest rozłączenie obwodu prądu stałego w momencie przerwy w zasilaniu po stronie prądu przemiennego i automatyczne załączenie obwodu prądu stałego po przywróceniu zasilania prądu przemiennego.
Taka sytuacja następuje w przypadku awarii sieci energetycznej lub umyślnego wyłączenia zasilania budynku, gdy istnieje zagrożenie pożarowe. Rozłączniki automatyczne nie wymagają obsługi, a dzięki umiejscowieniu ich w pobliżu modułów, dają dodatkową korzyść, polegającą na obniżeniu napięcia na trasach kablowych po stronie DC.
Dla systemów fotowoltaicznych zalecane jest stosowanie zabezpieczeń podstawowych, do których zalicza się:
1) zabezpieczenie przeciwporażeniowe,
2) zabezpieczenie przeciwprzepięciowe,
3) zabezpieczenie odgromowe,
4) zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników i systemu fotowoltaicznego można stosować zabezpieczenia dodatkowe, między innymi zabezpieczenia przeciwpożarowe. Falownik, z uwagi na charakter swojej pracy, może również pełnić funkcje zabezpieczające.
Opracowanie: bryg. Piotr Zdziechowski
Zdjęcia: bryg. Piotr Zdziechowski