W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pożar instalacji fotowoltaicznej

10.06.2022

Na zdjęciu znajdują się skrzynki rozdzielcze zamocowane na ścianie budynku oraz są widoczne przewody
10.06.2022 roku o godzinie 09:29 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich otrzymał zgłoszenie o pożarze falownika instalacji fotowoltaicznej usytuowanej na budynku marketu handlowego w miejscowości izbicko. Do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Izbicku. Na miejsce pożaru udała się również grupa operacyjna KP PSP w Strzelcach Opolskich.
 
Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR ustalił, że doszło do zwarcia i zapalenia się skrzynki zabezpieczającej sterownik instalacji fotowoltaicznej oraz poinformował dyżurnego, że pożar został ugaszony przez właściciela za pomocą gaśnic proszkowych. Z budynku handlowego ewakuowało się siedem osób i nikt nie wymaga pomocy medycznej.
 
Działania strażaków polegały na:
- odłączeniu instalacji elektrycznej,
- odłączeniu instalacji fotowoltaicznej,
- rozebraniu części elewacji w celu zlokalizowania zarzewi ognia,
- dogaszeniu pożaru elewacji przy użyciu jednego prądu wody w natarciu,
- sprawdzeniu obiektu przy pomocy kamery termowizyjnej celem wykluczenia zarzewi ognia,
- przewietrzeniu pomieszczeń sklepu oraz wykonaniu pomiaru na obecność gazów pożarowych w budynku.
 
Instalacja fotowoltaiczna została wyposażona w rozłączniki bezpieczeństwa, które służą do załączania i rozłączania napięcia stałego pochodzącego z modułów fotowoltaicznych. Są sterowane automatycznie poprzez sieć prądu przemiennego. Celem ich jest rozłączenie obwodu prądu stałego w momencie przerwy w zasilaniu po stronie prądu przemiennego i automatyczne załączenie obwodu prądu stałego po przywróceniu zasilania prądu przemiennego.
Taka sytuacja następuje w przypadku awarii sieci energetycznej lub umyślnego wyłączenia zasilania budynku, gdy istnieje zagrożenie pożarowe. Rozłączniki automatyczne nie wymagają obsługi, a dzięki umiejscowieniu ich w pobliżu modułów, dają dodatkową korzyść, polegającą na obniżeniu napięcia na trasach kablowych po stronie DC.
 
Dla systemów fotowoltaicznych zalecane jest stosowanie zabezpieczeń podstawowych, do których zalicza się:
1) zabezpieczenie przeciwporażeniowe,
2) zabezpieczenie przeciwprzepięciowe,
3) zabezpieczenie odgromowe,
4) zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe.
 
Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników i systemu fotowoltaicznego można stosować zabezpieczenia dodatkowe, między innymi zabezpieczenia przeciwpożarowe. Falownik, z uwagi na charakter swojej pracy, może również pełnić funkcje zabezpieczające.
 
Opracowanie: bryg. Piotr Zdziechowski
Zdjęcia: bryg. Piotr Zdziechowski

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}