W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja medialna w Polskim Radiu Lublin

26.05.2022

Najnowszy projekt Polskiego Radia Lublin, to program edukacyjny poświęcony „informacji w różnych kanałach audiowizualnych” skierowany do nauczycieli, młodzieży szkolnej i rodziców. Nadawca realizuje inicjatywę przy współpracy z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

plakat w poziomie. na zielonym tle po lewej stronie symbole różnych typów mediów, po prawej biały napis "Edukacja medialna. Informacja o różnych kanałach audiowizualnych. Webinaria, lekcje, podcasty" oraz szare loga organizatorów.

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy o funkcjonowaniu mediów i nabycie umiejętności korzystania z nich przez młodych użytkowników.  W ramach przedsięwzięcia powstały cykle prezentacji, podcastów, webinariów i scenariuszy dotyczących takich tematów jak m.in:

  • rola memu internetowego w obiegu informacji (radiowej),
  • dziennikarstwo poważne dla edukacji medialnej,
  • gatunki przekazu dziennikarskiego,
  • wielogłosowość w newsie audiowizualnym.

Pierwszy etap przedsięwzięcia obejmuje cykl warsztatów z udziałem specjalistów oraz zainteresowanych tematyką nauczycieli, którzy na ich podstawie przygotowują konspekty lekcji do wykorzystania w szkołach. Uczestnicy dowiedzą się, jak radzić sobie z fake newsami oraz wychodzić poza bańki informacyjne. Będą uczyli się krytycznego korzystania z mediów, by potem praktyczną wiedzę przekazać swoim uczniom. Warsztaty są transmitowane online dla wszystkich chętnych. Zamieszczone są też na stronie radio.lublin.pl.

Uzyskana podczas warsztatów wiedza i kompetencje pozwolą świadomie i odpowiedzialnie korzystać z przekazów medialnych. Pomogą też przewidzieć konsekwencje tworzenia własnych treści w powszechnie dostępnych mediach społecznościowych. Problemy te są szczególnie istotne w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i ogromnego zagrożenia dezinformacją.

W ramach projektu dziennikarze Radia Lublin przygotowują podcasty filmowe dotyczące problemów poruszanych podczas warsztatów, które zostaną zamieszczone  w sieci.

 

{"register":{"columns":[]}}