Ciekawe inicjatywy
-
16.11.2022Europejski Tydzień Edukacji Medialnej (EU ML Week) 24 - 28 października 2022 r.Tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia: „Edukacja medialna w czasach kryzysu – budowanie zaufania i spójności”.
-
26.10.2022Myślenie krytyczne jedną z kompetencji XXI wieku - Projekt ,,Lekcja:Enter”Myślenie krytyczne to racjonalny sposób podejścia do rzeczywistości. Pomaga opanować nadmiar informacji. Można się tego nauczyć wykorzystując w procesie uczenia narzędzia technologii informatyczno-komunikacyjnej (TIK). Tym i innym narzędziom rozwijającym krytyczne myślenie dedykowany jest Projekt ,,Lekcja:Enter”.
-
02.09.2022Jak dobrze uczyć o edukacji medialnej - konferencja onlineKonferencja, która odbędzie się 19 października 2022 r. adresowana jest do osób zajmujących się kształceniem i szkoleniem nauczycieli w zakresie podnoszenia kwalifikacji i wyposażania ich w kompetencje służące promowaniu umiejętności cyfrowych, medialnych i informacyjnych wśród uczniów.
-
30.08.2022NASK wydawcą publikacji naukowej o bezpieczeństwie w sieciRozpoczął się nabór artykułów do pierwszego wydania nowego, anglojęzycznego czasopisma naukowego „Applied Cybersecurity & Internet Governance” (ACIG), które podejmować będzie problematykę cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania internetem w przestrzeni publicznej.
-
13.07.2022Kodeks postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji otrzymał nowe brzmienie16 czerwca 2022 r. został opublikowany znowelizowany Kodeks postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji. Pierwotna wersja kodeksu z 2018 r. podpisana wówczas przez najważniejsze przedsiębiorstwa internetowe - Facebooka, Googla, Twitter i Mozillę wymagała niezbędnych zmian wynikających m.in. z kryzysu związanego z COVID-19 i rosyjskiej agresji na Ukrainę.
-
28.06.2022Dzieci i młodzież w świecie fake newsów i dezinfomacji – seminarium Polskiego Centrum Programu SaferInternet14 czerwca 2022 r. odbyło się eksperckie seminarium dotyczące świadomej konsumpcji mediów przez dzieci i młodzież w świecie fake newsów i dezinformacji. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK Państwowy Instytut Badawczy wraz z Fundacją Orange, zrzeszone w Polskim Centrum Programu SaferInternet.
-
10.06.2022Rekomendacje III Kongresu Kompetencji PrzyszłościUczestnicy III Kongresu Kompetencji Przyszłości, który odbył się w Tarnowie w dniach 5-6 kwietnia przygotowali dokument „Ku Nowej Edukacji Czasów Transformacji Przyszłości” będący rekomendacjami działań w zakresie kształcenia nowoczesnych kompetencji cyfrowych w ramach realizacji polityk edukacyjnych państwa.
-
26.05.2022Edukacja medialna w Polskim Radiu LublinNajnowszy projekt Polskiego Radia Lublin, to program edukacyjny poświęcony „informacji w różnych kanałach audiowizualnych” skierowany do nauczycieli, młodzieży szkolnej i rodziców. Nadawca realizuje inicjatywę przy współpracy z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
-
17.05.2022Konkurs „Detektor” wyłoni młodych factcheckerówW odpowiedzi na falę fałszywych informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego organizuje akademicki konkurs factcheckingowy „Detektor”. Patronat honorowy nad konkursem objął Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
-
13.05.2022Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych zbiera dane na temat dezinformacji wokół wojny na UkrainieEuropejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EMDO) zbiera materiały dotyczące trendów dezinformacyjnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz na Bałkanach Zachodnich, odnoszących się do wojny w Ukrainie.