Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych zbiera dane na temat dezinformacji wokół wojny na Ukrainie
13.05.2022
Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EMDO) zbiera materiały dotyczące trendów dezinformacyjnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz na Bałkanach Zachodnich, odnoszących się do wojny w Ukrainie.
EMDO zwraca się również o przekazywanie informacji dotyczących fact-checkingu, prowadzonych badań, „śledztw”, analiz, oraz wszelkich działań z zakresu umiejętności korzystania z mediów (media literacy).Zgłaszane mogą być zarówno kampanie uświadamiające oraz szkolenia i materiały dla nauczycieli i uczniów, jak i poradniki o sposobach rozmawiania z dziećmi oraz różne przedsięwzięcia zachęcające do sprawdzania informacji.
Obserwatorium zbiera również dane z badań opinii publicznej dotyczących przekonań społecznych na temat wojny oraz umiejętności krytycznego myślenia.
Można również zawiadamiać o inicjatywach podmiotów publicznych, w tym mediów publicznych, lub prywatnych, ich związane merytorycznie decyzje polityczne i finansowe. Działania te mogą być skierowane do ogółu społeczeństwa lub do wybranych grup wiekowych i społecznych.
Aby przekazać Informacji do EDMO, wprowadź je do pliku online.
Zebrane informacje zostaną opublikowane i zamieszone na stronie internetowej EDMO.
Powstanie w ten sposób powstanie mapa działań, w zakresie przeciwdziałania dezinformacji, podejmowanych we wszystkich krajach członkowskich UE. Umożliwi to, zobrazowanie skali i zaangażowania realizujących je podmiotów, a także dobór grup docelowych. Wyniki posłużą badaczom i wszystkim zainteresowanym.
EDMO zachęca do informowania o projekcie we własnych sieciach kontaktów i za pomocą list mailingowych.
Szczegółowe informacje na temat prośby EDMO w ww. zakresie można uzyskać pod adresem paula.gori@eui.eu.
Więcej informacji o EDMO:
Ankieta online do wpisywania inicjatyw dot. dezinformacji odnoszącej się do wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie: