KRRiT i jej Przewodniczący działają na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Wszystkie działania dotyczące środków z abonamentu były i są całkowicie legalne - Oświadczenie Przewodniczącego KRRiT
23.03.2024
Krajowa Rada jest organem konstytucyjnym, stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji oraz interesu obywateli jako odbiorców usług medialnych. KRRIT i jej Przewodniczący działają na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Wszystkie działania dotyczące przekazania spółkom środków z wpływów abonamentowych były i są całkowicie legalne.
Zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego pozbawienie KRRiT wpływu na jednostki mediów publicznych jest niekonstytucyjne.
Podobnie, niekonstytucyjna jest likwidacja spółek mediów publicznych. Kwestia ta pozostaje przedmiotem sporów sądowych.
KRRiT uchwałą nr 9/2024 nie wyraziła zgody na likwidację jednostek mediów publicznych.
Pomimo to, z pominięciem organu konstytucyjnego zapadała decyzja o likwidacji spółek mediów publicznych. Decyzja ta jest sprzeczna z treścią ustawy o radiofonii i telewizji, konstytucją i orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Spowodowała ona stan niepewności prawnej w zakresie szeregu zagadnień prawnych, w tym m.in. również w kwestii abonamentu.
KRRiT uchwałą z dnia 7 lutego 2024 r. ustanowiła mechanizm uwzględniający tę zmianę okoliczności. W wykonaniu tej uchwały, środki z abonamentu zostały złożone przez Przewodniczącego Krajowej Rady, w odpowiedniej procedurze, na rachunki sum depozytowych właściwych sądów, z których to rachunków mogą zostać podjęte przez ustanowionych prawomocnie Reprezentantów spółek na skutek decyzji sądu.
KRRiT, jako kolegialny organ konstytucyjny, uchwałą z dn. 7 lutego 2024 r ustanowiła mechanizm umożliwiający spółkom mediów publicznych, będącym w likwidacji wbrew przepisom prawa, możliwość wypłaty środków z opłat abonamentowych. Środki te, bez tej uchwały nie mogłyby być w ogóle wypłacone na podstawie przepisów spółce w likwidacji.
Przewodniczący KRRiT będąc zobowiązany uchwałą przekazał środki z wpływów z opłat abonamentowych na rzecz każdej ze spółek na rachunki depozytowe Ministra Finansów, prowadzone dla sądów właściwych dla każdej ze spółek. Z rachunków tych spółki mogą, na swój wniosek i na skutek decyzji sądu podjąć zdeponowane sumy.
Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami oraz w poszanowaniu porządku prawnego RP.