W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KRRiT podpisała Memorandum o współpracy w dziedzinie regulacji działalności nadawczej z Krajową Radą Telewizji i Radiofonii Ukrainy

13.07.2022

Memorandum zostało zawarte w celu dalszego rozwoju współpracy pomiędzy organami regulacyjnymi Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy. Dokument definiuje zakres tej współpracy w zakresie rynku mediów i zachowania bezpieczeństwa informacyjnego obu krajów.

Zdjęcie w poziomie. Przewodniczący regulatorów podpisują dokument.

Obszary współpracy mają obejmować m.in. wymianę usług audiowizualnych oraz tworzenie warunków dla powstawania wspólnych usług audiowizualnych.

Memorandum otwiera drogę do wzajemnych konsultacji i wymiany informacji na temat konkretnych zagadnień sektorowych oraz strategii w dziedzinie regulacji działalności nadawczej. Obejmuje to również wymianę specjalistów i ekspertów, organizację wspólnych seminariów, warsztatów i konferencji.

KRRiT swoim doświadczeniem wesprze ukraińskiego regulatora w procesie implementacji odpowiednich przepisów do ustawy medialnej zgodnych z wymaganiami Unii Europejskiej, w tym także Dyrektywy unijnej o audiowizualnych usługach medialnych.  Ma to ogromne znaczenie z uwagi na przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej i związany z tym obowiązek wprowadzenia odpowiednich regulacji.

Przewodnicząca Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy Olha Herasymiuk podziękowała KRRiT za podjęcie zdecydowanych i natychmiastowych działań ograniczających rozprzestrzenianie się dezinformacji poprzez wykreślenie z rejestru rosyjskich programów informacyjnych.

Wyraziła także wdzięczność dla polskich mediów, publicznych i komercyjnych, za wprowadzenie do swoich ramówek audycji informujacych o bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz za zaproszenie dziennikarzy z Ukrainy do relacjonowania wydarzeń z terenów objętych działaniami wojennymi.

Zauważyła, że aktywna pomoc udzielana Ukrainie przez Polskę obejmująca wiele obszarów  działania, ogromnie zbliżyła nasze oba narody i otworzyła nową erę w naszych wzajemnych stosunkach.

Memorandum nie stanowi umowy międzynarodowej oraz nie jest regulowane prawem międzynarodowym.

Jest to dokument programowy, a działania podejmowane w ramach tego dokumentu będą się mieścić w ustawowych obowiązkach zgodnie z art. 6 pkt 9 ustawy o radiofonii i telewizji tj. "organizowanie i inicjowanie współpracy z zagranicą w dziedzinie radiofonii i telewizji".

Memorandum wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje przez okres 5 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne lata.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}