Nauka krytycznego myślenia – dla uczniów i nauczycieli
01.04.2022
Platforma Covidhub.edu.pl to projekt zawierający praktyczne wskazówki jak radzić sobie z fake newsami. Strona powstała w odpowiedzi na dezinformację związaną z pandemią Covid-19. Znalazły się na niej nie tylko zweryfikowane wiadomości dotyczące epidemii, ale również materiały edukacyjne poruszające problematykę przeciwdziałania manipulacji medialnej.
Wśród nich, gotowy scenariusz lekcji „Uwaga to Fake!” z praktycznymi wskazówkami wyjaśnieniami:
- jak rozpoznać i weryfikować fałszywą informację;
- przyczyny rozpowszechniania się fake newsów;
- definicja pojęć takich jak fake news i infodemia;
- narzędzia skutecznej weryfikacji informacji;
- quiz sprawdzający nabytą wiedzę.
Ze strony można też pobrać poradnik „Jak uczyć krytycznego myślenia”, który zawiera m.in.:
- praktyczną wiedzę z zakresu nauczania krytycznego myślenia;
- wskazówki, jak uczyć krytycznego myślenia w szkole;
- propozycje ciekawych dyskusji do przeprowadzenia w klasie;
- listę dobrych praktyk, która pomoże wprowadzić zmiany w życie.
Projekt został zrealizowany przez Fundację „Przeciwdziałamy Dezinformacji” we współpracy ze Stowarzyszeniem Pravda i przy wsparciu ambasady USA w Polsce.
Ćwiczenia z myślenia. Jak krytycznie myśleć nie tylko w szkole? to publikacja skierowana głównie do nauczycieli, jako pomoc dydaktyczna służąca jako pomoc w rozwoju krytycznego myślenia. Przedstawione ćwiczenia z zakresu samoświadomości, mają być impulsem do refleksji nad własnymi postawami i wartościami w kontekście umiejętności analizy wszelkich treści. Ciągłe podważanie własnej wiedzy i sądów jest niezbędne do samorozwoju i głębszego zrozumienia globalnych procesów, którymi są m.in. migracje, zmiana klimatu, równość płci. Poradnik zachęca do zwrócenia uwagi na pułapki w procesie myślenia i analizę problemu różnych perspektyw . Nauczyciele mogą też skorzystać z ćwiczeń przygotowanych na zajęcia lekcyjne.
Publikacja powstała w ramach projektów „Razem dla klimatu. Krytyczne myślenie dla świadomych klimatycznie społeczności”, który jest częścią programu „1Planet4All – Razem dla klimatu” oraz „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Źródło:
https://covidhub.edu.pl/materialy-edukacyjne/jak-uczyc-krytycznego-myslenia/