Odpowiedź Przewodniczącego KRRiT na nieuzasadnione zarzuty Krzysztofa Lufta - Członka Rady Programowej TVP
12.02.2024
Odpowiedź Przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego na nieuzasadnione zarzuty Członka Rady Programowej TVP Krzysztofa Lufta odnośnie przekazywania środków abonamentowych jednostkom publicznej radiofonii i telewizji za pośrednictwem sądu.
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 9 lutego 2024 r., dotyczące, jak Pan to ujął „nieprzekazywania spółkom mediów publicznych środków abonamentowych”, wyjaśniam, iż takie twierdzenie jest fałszywe, gdyż środki te są przekazywane spółkom za pośrednictwem sądu.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż biorąc pod uwagę chociażby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 stycznia 2024 r., K 29/23, w którym Trybunał stwierdził niekonstytucyjność art. 26 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w jakim pomija literalne wskazanie art. 459–478 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, jako wyjątków od stosowania przepisów ustawy – Kodeks spółek handlowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji, poprzestając na stwierdzeniu, że ustawę – Kodeks spółek handlowych stosuje się do nich z zastrzeżeniem art. 27–30 ustawy o radiofonii i telewizji, mimo że wobec treści wszystkich pozostałych przepisów systemu prawa, w tym art. 27–30 ustawy o radiofonii i telewizji, jednostki publicznej radiofonii i telewizji nie mogą zostać rozwiązane i zlikwidowane, trudno zgodzić się z Pańskim twierdzeniem, iż Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji „nie ma żadnego prawa do kwestionowania obecnego statusu spółek i umocowania osób je reprezentujących”, tj. w domyśle do kwestionowania ich likwidacji oraz reprezentowania ich przez osoby tytułujące się likwidatorami.
Warto zauważyć, iż sam przedstawił się Pan jako Członek Rady Programowej Telewizji Polskiej S.A., nie zaś Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji, co tylko dowodzi, w jak schizofrenicznej sytuacji znalazły się jednostki publicznej radiofonii i telewizji, w tym Telewizja Polska S.A.
Rażąco bezprawne decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mające doprowadzić do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji, stoją w oczywistej sprzeczności z misją publiczną przedmiotowych spółek, która sprowadza się do oferowania, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowanego programu i innych usług.
Trudno też zrozumieć Pańskie obawy o nadchodzącą katastrofę całego sektora mediów publicznych, skoro popiera Pan działania mające służyć jego likwidacji.
Niemniej – wbrew Pańskim twierdzeniom – KRRiT nie zamierza przetrzymywać środków pochodzących z opłat abonamentowych, lecz kierować ich wypłatę dla każdej ze spółek będących jednostkami publicznej radiofonii i telewizji do depozytu sądowego, w celu podjęcia tychże środków przez osoby uprawnione do ich reprezentacji.
Powyższe działanie będące odpowiedzią na chaos prawny i dwugłos powstały w mediach publicznych, stanowi wyraz wiary w demokratyczne państwo prawa oraz najlepszą gwarancję powierzenia ww. środków należycie umocowanym reprezentantom spółek publicznej radiofonii i telewizji. Ostatecznie, skoro jak Pan twierdzi – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma rzekomo prawa do kwestionowania umocowania osób reprezentujących jednostki publicznej radiofonii i telewizji, to nie Krajowa Rada oceni ważność umocowania osoby zgłaszającej się po środki przekazane do depozytu sądowego, a władza sądownicza.
Z poważaniem,
Maciej Świrski
Do wiadomości:
Pan Wojciech Skurkiewicz, Przewodniczący Rady Programowej TVP
Materiały
Odpowiedź Przewodniczącego KRRiT na pismo Krzysztofa Lufta, Członka Rady Programowej TVPOdpowiedź_Przewodniczącego_KRRiT_na_pismo_Krzysztofa_Lufta,_Członka_Rady_Programowej_TVP.pdf 0.21MB Pismo Krzysztofa Lufta do Przewodniczącego KRRiT z dnia 09.02.2024 r.
Pismo_Krzysztofa_Lufta_do_Przewodniczącego_KRRiT_z_dnia_09022024_r.pdf 0.13MB