Przewodniki po świecie rozrywki cyfrowej
12.05.2021
Nowe poradniki mają przybliżyć rodzicom fenomen gier cyfrowych jako popularnej formy rozrywki i wyposażyć ich w ogólną wiedzę na temat gier online.
W okresie izolacji czas spędzany przed ekranem znacznie się wydłużył. W tym czasie, oprócz nauki zdalnej i kontaktów online z rówieśnikami, prawie co trzeci uczeń częściej i dłużej gra w gry cyfrowe, a dla ponad 40% dzieci jest to jedna z najczęstszych aktywności w sieci.
„Granie nauczanie” i „Nastolatki i gry cyfrowe - poradnik dla rodziców” to dwie publikacje, w których znalazły się m.in. informacje o zaletach i wadach cyfrowych rozrywek.
Granie nauczanie
Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR) oraz Ogólnopolska Szkoła Programowania dla Dzieci MindCloud zainicjowały projekt edukacyjny „Granie nauczanie”, czyli informator dla rodziców i nauczycieli po świecie odpowiedzialnej rozrywki cyfrowej.
W ramach projektu powstał przewodnik, w którym można znaleźć informacje o właściwym doborze gier dla dzieci i nastolatków oraz broszury, aplikacje i scenariusze zajęć.
Publikacja zawiera obszerną bazę wiadomości, linków do wyników badań i informacji o organizacjach działających na rzecz ochrony graczy. Znajdują się tam również praktyczne rozwiązania i bezpieczne narzędzia służące rozwojowi kompetencji, takie jak konferencje TED, Google Arts&Culture, Wszechnica.org czy Wolne lektury.
Przewodnik objaśnia, jaki czas, w zależności od wieku, dziecko powinno spędzać na graniu, jak z nim rozmawiać o zagrożeniach i dlaczego gry są tak atrakcyjne dla młodych użytkowników. Zakłada też szkolenia dla nauczycieli i rodziców, na temat wykorzystywania gier do nauki i przedstawia sposoby bezpiecznego użytkowania mediów cyfrowych przez dzieci.
SPIDOR, w ramach swojej działalności, informuje o zasadach użytkowania gier wideo oraz przedstawia przepisy regulujące wytwarzanie, obrót i eksploatację gier. Zbiera dane na temat korzystania z gier wideo w Polsce, popularyzuje wiedzę o międzynarodowym systemie klasyfikacji gier PEGI, a także podejmuje przedsięwzięcia promujące bezpieczne z nich korzystanie.
Nastolatki i gry cyfrowe - poradnik dla rodziców
Z publikacji „Nastolatki i gry cyfrowe- poradnik dla rodziców” rodzice dowiedzą się, czym powinni się kierować przy wyborze gry dla dzieci w różnym wieku. Poznają kilka prostych metod, które pomogą im lepiej zrozumieć fascynację nastolatka oraz przygotować się do rozmowy na temat grania i ustalenia zasad zrównoważonej rozrywki online.
Poradnik omawia również potencjalne zagrożenia, które mogą ukrywać się za atrakcyjną fasadą. Analizuje zdradliwą zasadę „free-to-play” („darmowe granie”), ukryty hazard, agresję i hejt, problem nadużywania, ryzyko kontaktów z nieznajomymi.
Podpowiada jak rozpoznać, że dziecko zbyt mocno zanurzyło się w wirtualnym świecie oraz wskazuje gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej.
Publikacja jest częścią kampanii NieZagubDzieckawSieci realizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.