W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TVP udostępnia sygnał testowy do sprawdzania przez widzów nowego standardu nadawania telewizyjnego

12.01.2022

24 grudnia 2021 r., na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej, Telewizja Polska uruchomiła planszę „Sprawdzam TV”, do przetestowania przez widzów czy telewizor jest przygotowany do odbioru sygnału tv w nowym standardzie nadawania.

Plansza z napisem Sprawdzam TV, z prostokątnym uśmiechniętym ludzikiem podnoszącym kciuk do góry. Pod spodem napis: Brawo! Twój telewizor jest gotowy na nowy standard telewizji naziemnej.

Na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej wyświetlana jest plansza, kodowana w nowym standardzie video DVB-T2/HEVC, przy czym ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4.

Odbiorca usłyszy komunikat lektora, a posiadacze telewizorów przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą „Sprawdzam TV”.

Od końca marca 2022 r. do końca czerwca 2022 r. będą odbywały się przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2 HEVC w poszczególnych województwach.

Przełączenia rozpoczną się w województwach lubuskim i dolnośląskim,gdzie nowy standard zacznie obowiązywać od 28 marca 2022 roku, a stary DVB-T/MPEG-4 zostanie wyłączony.

Nowy standard nadawania to szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej, takich jak:  więcej programów, wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także dodatkowe funkcje.

Dzięki uruchomieniu "Sprawdzam TV", widzowie szybko mogą sprawdzić, czy posiadają sprzęt technicznie przygotowany jego odbioru. 

Sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora możliwe jest także za pośrednictwem wyszukiwarki ze strony telewizjanaziemna.pl. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia lub u producenta telewizora.

{"register":{"columns":[]}}