W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej niedoprecyzowanymi informacjami dotyczącymi obowiązku płacenia abonamentu RTV, KRRiT przypomina
14.01.2025
Opłata abonamentowa w gospodarstwie domowym jest jedna, niezależnie od liczby używanych odbiorników.
Niezależnie od liczby zamieszkujących pod danym adresem osób oraz liczby używanych przez te osoby odbiorników, takich jak: telewizory, radia (w tym samochodowe), komputery, telefony, tablety i inne urządzenia elektroniczne, obowiązek rejestracji w urzędzie pocztowym jest jeden na gospodarstwo domowe i opłata abonamentowa jedna.
(art. 2 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych)
Opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez media publiczne.
Jest ona powiązana z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na konkretnym typie urządzenia.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2023 r. (II GSK 94/20) jednoznacznie wyjaśnia kwestię budzącą dotychczas wiele wątpliwości interpretacyjnych, czy od urządzeń elektronicznych należy płacić abonament RTV.
W roku 2025 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła nie zwiększać wysokości opłat abonamentowych, co oznacza, że wciąż obowiązują ubiegłoroczne stawki.
Miesięczna opłata za radio wynosi zatem 8,70 zł, natomiast za miesiąc korzystania z telewizji lub telewizji i odbiornika radiofonicznego trzeba zapłacić 27,30 zł.
Decydując się na płatności „z góry”, można otrzymać zniżki:
3% przy opłacie za dwa miesiące,
4% przy opłacie za 3 miesiące,
5% przy opłacie za 6 miesięcy.
10% przy opłacie za 12 miesięcy (dotyczy wyłącznie użytkowników, którzy uiszczą opłatę do 25 stycznia 2025).