W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wniosek wstępny do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu RP nie został doręczony Przewodniczącemu KRRiT zgodnie z obowiązującymi przepisami

03.10.2024

Nieprawdziwe i niepoważne są twierdzenia posłów KO Piotra Adamowicza i Zdzisława Gawlika, jakoby Przewodniczący Maciej Świrski „zakazał pracownikom biura podawczego Krajowej Rady przyjęcia wniosku o postawienie go przed Trybunałem Stanu”.

Pliki dokumentów

W myśl przepisów Kodeksu postępowania karnego, które stosuje się w sprawach dotyczących Trybunału Stanu, na podstawie art. 132 § 1 kpk, pisma należy doręczać adresatowi osobiście.

Art. 132 § 2 kpk przewiduje, że w razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi. Przewodniczący nie zamieszkuje w Biurze KRRiT, a pracownicy kancelarii Biura KRRiT nie są jego domownikami.

Pracownik kancelarii nie może więc, według Kodeksu postępowania karnego odbierać przesyłek, kierowanych do adresata osobiście.

W związku z powyższym, Przewodniczący nie zakazywał odbioru wniosku komukolwiek, a informacje posłów KO są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd obywateli.

Przewodniczący KRRiT, po pierwszym czytaniu dokumentu nie może wyjść ze zdumienia, że tego rodzaju pismo jest oficjalnym dokumentem Komisji Sejmowej. Jego autorzy najwyraźniej nie znają ustawy o radiofonii i telewizji, Kodeksu postępowania karnego oraz Konstytucji RP.

Uważa, że wniosek ten jest próbą zastraszenia organu konstytucyjnego i sparaliżowania jego pracy.

{"register":{"columns":[]}}