Rusza XIII edycja Tygodnia Kultury Polskiej w Hawanie
16.05.2024
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie przedstawia XIII edycję Tygodnia Kultury Polskiej. Pokaz kina z sześcioma filmami, koncert 2 artystów wraz z komponentem akademickim, warsztaty zrównoważonej biżuterii i próby czytane dwóch dramatów są częścią naszego tygodnia, który odbędzie się od 16 maja do 1 czerwca 2024 roku
Koncert jazzowy w wykonaniu Yaremi Kordos] Czwartek, 16 maja - 18:00 / Sala koncertowa Basilica San Francisco de Asís
Yaremi Kordos jest kubańską wokalistką mieszkającą w Warszawie; w tym wyjątkowym koncercie Kordos wraz ze swoim zespołem - prowadzonym przez Juana Carlosa Marína - zaprezentuje wersje znanych polskich kompozytorów, takich jak Krzysztof Komeda, piosenki z tradycyjnego repertuaru kubańskiego oraz utwory własnego autorstwa, w rytmie Latin Jazz, danzón i chachachá.
Pokaz filmów polskich: "Zbrodnia w polskim kinie" 17-24 maja - 17:00 / Kino 23 i 12, Vedado - 24 maja - 16:00 / Kompleks audiowizualny "Nuevo Mundo", Camagüey
"Zbrodnia w polskim kinie" to pokaz, która zanurza nas w mroczny i intrygujący świat zbrodni, gangsterów, policji i kina absurdu, widziany przez pryzmat wybitnych polskich reżyserów. W podróży przez różne epoki i style, sześć filmów bada złożoność ludzkiej natury: korupcję, ambicję, władzę i sprawiedliwość.
Warsztaty jubilerskie z projektantką Kariną Królak] 27-31 maja / Fábrica de Arte Cubano - Sala Santiago Feliu
Karina Królak jest polską projektantką z bogatym doświadczeniem w tworzeniu oszałamiającej wizualnie biżuterii wykonanej z odpadów, równolegle z dbałością o środowisko i zrównoważony rozwój. Tematy te przejawiają się w jej warsztatach, w których uczestnicy uczą się nowych technik i koncepcji związanych ze sztuką etyczną i estetyczną, z rolą energii współpracy jako wspólnego wątku.
Mistrzowski Kurs Pianistyczny z Maestro Piotrem Oczkowskim 28-29 maja / Lyceum Mozartiano
Piotr Oczkowski jest uznanym polsko-wenezuelskim pianistą, który ma za sobą karierę naukową w kilku krajach, laureatem wielu konkursów i znakomitym interpretatorem Chopina, ale jego rola jako pedagoga i dyrektora programowego Instytutu Młodych Studentów Uniwersytetu w Detmold (Niemcy) jest jedną z jego wielkich pasji; jego kursy mistrzowskie są pożywką dla nowych talentów.
Koncert fortepianowy, Piotr Oczkowski oraz gościnnie artyści z Ukrainy i Kuby. 30 maja - 18:00 / Oratorium San Felipe Neri
Maestro Piotr Oczkowski, ze swoim ogromnym doświadczeniem muzycznym i polskimi korzeniami, jest wybitnym interpretatorem dzieł Fryderyka Chopina - wraz ze znajomością jego życia i twórczości - co generuje wyjątkowe doświadczenie podczas jego koncertów. Wystąpią również ukraińskie artystki Marina Bacai (fortepian), Alisa Cabrera Nechepurenko (flet), Ludmiła Semikina (głos) i Kubanka Lorena Verdecia (skrzypce).
Próby czytane polskich dramatów 31 maja - 16:00 / Księgarnia Fayad Jamís
Zaprezentowane zostaną próby czytane dramatów dwóch polskich dramaturgów: "Śmierć podatnika" Pawła Demirskiego w reżyserii Carlosa Díaza z Grupą Teatralną El Público oraz "Śmierć człowieka-wiewiórki" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Sahily Moredy z The Barracks Company. Spektakle poruszają tematy krytyki społecznej i satyry, wykorzystując absurdalne i surrealistyczne elementy do zgłębiania współczesnych problemów polskiego społeczeństwa.
Inauguracja wystawy biżuterii wykonanej w pracowni Kariny Królak 1 czerwca - 19:30 / Fábrica de Arte Cubano - strefa designu autorskiego
Warsztaty prowadzone przez projektantkę Karinę Królak będą miały piękny epilog: wystawę prac, które uczestnicy stworzyli podczas pięciu dni twórczej, wspólnej aktywności i kontaktu z otoczeniem..
Materiały
Programa Semana Polaca GeneralSCP-Programa_General_digital.pdf 1.00MB Programa Semana Polaca Cine
SCP-Programa_Cine_digital.pdf 1.02MB