Kultura inspirująca 2022-2023
Kultura inspirująca 2022-2023 – ogłoszenie wyników naboru
W ramach programu Kultura inspirująca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przyznał dofinansowanie 24 projektom na łączną kwotę 5 056 000 złotych. Przedsięwzięcia będą realizowane w trybie jednorocznym (2022) lub dwuletnim (2022-2023).
Program Kultura inspirująca 2022-2023
Program Kultura inspirująca jest jednym z filarów zintegrowanego systemu promocji kultury polskiej za granicą – projektu strategicznego, realizowanego w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Strategicznym celem programu jest upowszechnianie na arenie międzynarodowej wiedzy o najbardziej wartościowych zjawiskach polskiej kultury w oparciu o projekty zmierzające do wieloletniej współpracy polskich instytucji kultury z kluczowymi instytucjami zagranicznymi oraz w partnerstwie z polskimi placówkami zagranicznymi. Projekty realizowane są przez instytucje podległe i nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (jak np. muzea czy filharmonie), których działalność finansowana jest w ramach działu 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.
W obecnie trwającej edycji programu Kultura inspirująca 2021-2023 dofinansowano m.in. poniższe projekty.:
- Muzeum Narodowe w Krakowie realizowało zadanie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki Rzemiosł, 1890-1918” we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. W ramach projektu stworzono anglojęzyczną stronę internetową na temat Młodej Polski, obejmującą również informacje na temat planowanej wystawy i wydarzeń towarzyszących. Jednocześnie szerokie uznanie, zarówno w brytyjskiej prasie, jak i w przestrzeni online, zyskała książka „Young Poland: The Polish Arts & Crafts Movement, 1890-1918”, będąca efektem projektu badawczego i pierwszą anglojęzyczną publikacją dedykowaną w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej i rzemiosła artystycznego około 1900 roku, przygotowaną specjalnie z myślą o międzynarodowych odbiorcach. Wystawę w William Moris Gallery w Londynie obejrzało prawie 22 tys. osób.
- Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach dwuletniego zadania „The Roots of Dance / Korzenie Tańca” w 2021 roku zrealizował m.in. warsztaty tańców tradycyjnych i muzyki polskiej oraz warsztaty choreograficzne dla uczestników z Meksyku we współpracy z Moving Borders MX, w Chorwacji we współpracy z TRAFIK dance / theatre company i Croatian Institute for Dance and Movement oraz w Gruzji we współpracy z Arts Research Institute . Warsztaty tańców tradycyjnych i muzyki polskiej z partnerami z Kanady i Stanów Zjednoczonych ze względu na obostrzenia sanitarne w tych karajach musiały zostać przeniesione z grudnia 2021 kolejno na kwiecień i maj 2022 roku. Cały projekt jest relacjonowany na kanałach internetowych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz stronach internetowych i w mediach społecznościowych partnerów- The Dance Centre w Vancouver i Kofago Dance Ensemble w Nowym Jorku. Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Polskim w Tbilisi, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku, Konsulatem Generalnym RP w Vancouver, Instytutem Polskim w Nowym Jorku oraz Ambasadą RP w Kuala Lumpur.
- Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (IESPS) realizował zadanie „Between Life and Death. Stories of Rescue during the Holocaust” we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio. Wystawa ukazuje historie ratowania Żydów z 12 europejskich krajów. W roku 2021 zrealizowano dwa pokazy wystawy - w Yokohamie oraz Tsurudze. Prezentacja w trzecim miejscu ma się odbyć w roku 2022. Na zakończenie tournée wystawy zaplanowano organizację debaty pt. „Righteous Diplomacy” we współpracy z lokalnymi partnerami w Osaka International Peace Center w Osace. Planowane jest, również w roku bieżącym, zorganizowanie wizyty studyjnej przedstawicieli IESPS w instytucjach partnerskich w Japonii. Projekt jest realizowany we współpracy z Osaka Peace International Center w Osace oraz Instytutem Polskim w Tokio.
- Muzeum Sztuki w Łodzi zrealizowało projekt pn.: „Awangardowe muzeum – wirtualna prezentacja” w partnerstwie z e-flux, amerykańską platformą wydawniczą o międzynarodowym zasięgu oraz Instytutem Polskim w Nowym Jorku. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie wirtualnej prezentacji efektów wieloletniego projektu kulturalno-badawczego mającej na celu unaocznienie zagranicznym odbiorcom znaczenia fenomenu samoorganizacji polskich artystów awangardowych, która doprowadziła do powstania Muzeum Sztuki w Łodzi, jednego z dwóch najstarszych wciąż istniejących muzeów sztuki nowoczesnej na świecie, oraz pokazanie go w kontekście analogicznych zjawisk zachodzących w tym samym czasie w innych krajach. Jest opowieść o powstaniu Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. w Łodzi w latach 30. XX w. skonfrontowana z historią sieci Muzeów Kultury Artystycznej tworzonych w porewolucyjnej Rosji, organizacji Société Anonyme powstałej w Nowym Yorku oraz Gabinetu Abstrakcji z hanowerskiego muzeum
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zrealizowało projekt pn.: Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej” we współpracy Fundacją Pałac i Park Benrath oraz Instytutem Polski w Duesseldorfie. Projekt wyrósł z wieloletniego programu „Ogród – Kuchnia – Stół”, realizowanego w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dotyczącego historycznej rekonstrukcji kulinarnej w aspektach praktycznych, naukowych, popularyzatorskich. Przedsięwzięcie przyczyniło się do umacniania sąsiedzkich relacji pomiędzy państwami, kładąc nacisk na promocję dziedzictwa kulinarnego oraz stworzyło grunt do popularyzacji kulinariów wśród szerokiego grona odbiorców.
- Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zrealizowała we Włoszech projekt pn.: Festiwal Psalmów Dawidowych "Psalmy Pokoju i Pojednania" we współpracy z Associazione „Fondazione Papaboys Onlus”. Ideą koncertu było m.in. upamiętnianie Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a także edukowanie odbiorców na temat historii Polski pod niemiecką okupacją. Koncert odbył się w Teatrze Brancaccio w Rzymie z udziałem artystów żydowskich i polskich.
Materiały
Regulamin20221102_Regulamin_Kultura_inspirująca_2022-2023.docx 0.06MB Lista dofinansowanych zadań Kultura inspirująca
Lista_dofinansowanych_zadań_Kultura_inspirująca_2022-2023.pdf 0.56MB Kryteria oceny
Załącznik_nr_1_do_Regulaminu_Kryteria_oceny.pdf 0.35MB
Kontakt:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Departament Współpracy z Zagranicą
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Informacje dotyczące programu udzielane są przez:
Panią Joannę Matyjasiak; jmatyjasiak@kultura.gov.pl, tel.22-42-10-267
Pana Piotra Dorosińskiego; pdorosinski@kultura.gov.pl, tel. 22-42-10-521