W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Forpoczta antywirusowej batalii

17.12.2020

 17 grudnia, w Pieszycach pow. dzierżoniowski odbyło się pierwsze w kraju spotkanie konsultacyjne poprzedzające rozpoczęcie realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi.

spotkanie konsultacyjne poprzedzające rozpoczęcie realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusow

W spotkaniu, które miało roboczy charakter udział wzięli: dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA, Dariusz Nowak, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w DOLiZK MSWiA Wojciech Radecki, starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski. Przybyli także dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Bogusław Brud, komendant powiatowy PSP w Dzierżoniowie bryg. Mariusz Piasecki. Ponadto obecni byli przedstawiciele władz samorządowych powiatu dzierżoniowskiego oraz druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu dzierżoniowskiego.

Spotkanie, które odbyło się w Centrum Kultury w Pieszycach, miało bardzo ścisły związek z decyzjami, które zapadły na szczeblu rządowym, ale także w skali Unii Europejskiej. Przede wszystkim było to przedsięwzięcie bezpośrednio związane z przyjętą przez Radę Ministrów decyzją o Narodowym Programie Szczepień. Ale ponadto, w ten sam dzień, kiedy w Pieszycach odbyły się pilotażowe konsultacje w sprawie organizacji szczepień, szefowa Unii Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła datę równoczesnego rozpoczęcia akcji szczepień przeciwko koronawirusowi we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.

Po tych strategicznych decyzjach, konkretne pytania dotyczą już ich praktycznej realizacji. O ile bowiem sam proces opracowania i wyprodukowania szczepionek można uznać za przesądzony i udany, to otwarta pozostaje kwestia praktycznej realizacji masowych szczepień. Jak podkreślają specjaliści będzie to akcja nie mająca precedensu w przeszłości. Ale właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie tego gigantycznego przedsięwzięcia i to pod każdym względem, w myśl starej zasady, że diabeł tkwi w szczegółach.

Wśród wielu problemów jakie przy tej okazji należy rozważyć i rozwiązać, jest m.in. sprawa powszechnej dostępności ludności do szczepień. O ile osoby zdrowe i sprawne mogą nie mieć z tym większych kłopotów, bo przecież punkty szczepień będą w każdej polskiej gminie, to zgoła inaczej może być w przypadku osób mających problemy komunikacyjnie. A przecież oni także mają prawo do zaszczepienia i ochrony przed groźnym patogenem. Wniosek jest prosty – trzeba im pomóc.

O tym właśnie dyskutowano w Pieszycach i to w bardzo jednoznacznym kontekście. Założenie jest bowiem takie, że w sytuacjach wymagających wsparcia, z pomocą mieszkańcom w dotarciu do punktów szczepień, pospieszą strażacy, zarówno PSP jak i OSP. To szczególne zadanie nieprzypadkowo zostaje powierzone właśnie strażakom, o czym w toku obrad mówił dolnośląski komendant wojewódzki st.bryg. Marek Kamiński. Jak bowiem przypomniał strażacy wśród wielu zadań realizowanych na rzecz społeczeństwa dowożą żywność dla osób starszych w tym m.in. także do domów pomocy społecznej, czy środki higieny dla DPS oraz dla szkół w okresie wakacji.

Jednakże nigdy dotąd, jak podkreślił komendant Kamiński strażacy nie realizowali takiego gigantycznego zadania, jakie zostaje przed nimi postawione obecnie. Dlatego konieczne jest przygotowanie się do niego i to pod wieloma względami. Trzeba jednoznacznie zdefiniować wszystkie związane z tym problemy i wypracować stosowne rozwiązania.

Na przykład konieczne jest przeprowadzenie rozpoznania, co do przewidywanej liczby osób, które trzeba będzie dowieźć do punktu szczepień. Tu warto podkreślić, że strażacy jednostek ochotniczych mają doskonałe rozeznanie w terenie. Znają ludzi ze swoich wsi i wiedzą komu trzeba pomóc. To ważne, ale są i inne problemy związane choćby z logistycznym zabezpieczeniem transportu.

Sygnalizując w ramach dyskusji pewne problemy do rozwiązania, komendant Kamiński jednocześnie wskazywał na możliwości radzenia sobie z nimi. Ponieważ koordynatorem akcji dowożenia osób do punktów szczepień będzie właściwy komendant powiatowy lub miejski  PSP, możliwe będzie wykorzystywanie w razie potrzeby samochodów operacyjnych PSP do przewozu osób wykluczonych komunikacyjnie. Dlatego też ważna jest dobra współpraca pomiędzy OSP, które zgłoszą swój udział w transporcie osób do punktów szczepień z właściwą KP/KM PSP.

Wśród opinii samorządowców na temat praktycznej realizacji akcji szczepień w powiecie, dominował pogląd o konieczności bliskiego współdziałania wszystkich zainteresowanych. Chodzi o współpracę samorządów ze strażakami, ale także z POZ. Potrzebna jest na przykład wiedza, ile w danej POZ jest szczepionek do podania i ile są w stanie ich podać.

 Potrzebne są też inne informacje, bo na przykład nie we wszystkich gminach są samochody służbowe, które można w razie potrzeby wykorzystać do transportu osób. Ponadto nie w każdej gminie jest też OSP, a jeżeli nawet jest to posiada na stanie np. tylko samochód pożarniczy, przeznaczony do interwencji w pożarach i zdarzeniach miejscowych. W takich przypadkach proponowano skierowanie potrzebnych do transportu osób, samochodów z gmin ościennych. Jak wskazywano należy także nawiązać bliską współpracę z Ośrodkami Pomocy Społecznej, co może okazać się bardzo przydatne w dotarciu do osób potrzebujących.

Jak więc widać. choćby z przytoczonych przykładów, sprawny przebieg akcji szczepień wymaga wielu drobiazgowych przygotowań. Wśród spraw są także kwestie formalno – prawne. Ponieważ rząd deklaruje OSP uczestniczącym w akcji ekwiwalent pieniężny, w toku spotkania poruszono i te kwestię. Jak wskazał komendant Kamiński, udział danej OSP powinien być formalnie załatwiany tak, jak każda akcja prowadzona   w ramach działań ratowniczo – gaśniczych.

W trakcie dyskusji padło wiele propozycji i deklaracji współdziałania w sprawnym przebiegu akcji szczepień. Szczególna uwagę zwracają dwa ważne wątki. W wielu wystąpieniach wskazywano na chęć bliskiego współdziałania służb i organizacji w sprawnym przeprowadzeniu akcji. Samorządowcy deklarowali przy tym daleko idącą pomoc i wychodzili z własnymi inicjatywami.

Padła nawet i taka propozycja, że w razie potrzeby zostanie wynajęta do przewozu osób wyspecjalizowana firma, a wójt znajdzie pieniądze, aby pokryć choć część tego rodzaju kosztów. Natomiast pani burmistrz Piechowic stwierdziła wprost, że ona i pozostali samorządowcy uczynią wszystko, co w ich mocy, aby kampanię sprawnie przeprowadzić. A jeżeli będą problemy, to jak zawsze zwrócą się o wsparcie do strażaków, którzy nigdy nie zawiedli. I tego się trzymajmy.

[su_custom_gallery source="media: 15596,15595,15593,15594,15586" limit="25" link="image" width="180" height="180" title="never"]

Lech Lewandowski. Fot. Mł. bryg. Daniel Mucha

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}