W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny domowej na Litwie

22.03.2020

Od 16 marca po przyjeździe na Litwę jest Pan (-i) zobowiązany (-a) poddać się obowiązkowej 14 dniowej kwarantannie.

Koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zachowaj spokój i przeczytaj tutaj co zrobić. 

Kierując się punktem 3.1.5 Uchwały Rządu RL Nr 207 z dnia 14 marca 2020 r. „O ogłoszeniu kwarantanny na terytorium Republiki Litewskiej”  powinien (-a) Pan (Pani) na okres 14 dni zastosować samoizolację w miejscu swojego zamieszkania bądź w innym miejscu zamieszkania przestrzegając następujących zasad i wytycznych:

  • Nie opuszczać miejsca przebywania na kwarantannie bez zezwolenia pracownika służby zdrowia.
  • W ciągu całego okresu kwarantanny nie przyjmować gościć/odwiedzających.
  • Nie odwiedzać miejsc publicznych, np. nie uczęszczać do szkoły, do pracy, nie przebywać w miejscach masowych spotkań i in.
  • Unikać bezpośredniego kontaktu (bezpośredniego fizycznego kontaktu, przebywania w odstępie mniejszym niż 2metry dłużej niż 15 min.) z innymi osobami. W trakcie przekazywania artykułów spożywczych lub w innych przypadkach, kiedy dotyk jest nieunikniony, należy założyć maskę medyczną oraz zachować przynajmniej 2-metrowy odstęp, komunikować się krócej niż 15 min.
  • O żywność oraz inne niezbędne artykuły zatroszczyć się zdalnie – poprosić o pomoc przyjaciół lub krewnych albo przedsiębiorstw świadczących usługi dostawy artykułów spożywczych oraz niezbędnych środków, w przypadku braku takiej możliwości ww. usługi powinny świadczyć instytucje świadczące usługi socjalne  na terytorium samorządu.
  • Przestrzegać zaleceń pracownika służby zdrowia.
  • W przypadku konieczności przedłużenia recepty na leki do lekarza rodzinnego należy zwrócić się zdalnie. 
  • W przypadku zaplanowanej wizyty u lekarzy-specjalistów, odontologa datę wizyty należy przełożyć na późniejszy okres. 
  • Codziennie należy monitorować temperaturę ciała i obserwować stan zdrowia, poinformować specjalistę zdrowia publicznego o zmianach zdrowotnych (powstałym kaszlu, dusznościach, trudnościach w oddychaniu). W przypadku wystąpienia objawów ostrej infekcji dróg oddechowych (przy nagłym wystąpieniu przynajmniej jednego z następujących symptomów: gorączka, kaszel, duszności) należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 lub 1808.


Obligatoryjny warunek izolacji w miejscu swojego zamieszkania bądź w innym miejscu zamieszkania:

  • Osoba powinna zostać odizolowana w odrębnym, dobrze wietrzonym pokoju (tj. z otwierającymi się oknami i drzwiami), jeżeli nie jest to możliwe, członkowie rodziny (jeżeli nie mieli kontaktu) powinni zachować przynajmniej 2-metrowy odstęp od osoby, która miała kontakt (np. spać w innym łóżku).


Należy spełniać następujące wymogi higieny środowiska oraz higieny osobistej:

  • Nie ma konieczności zakładania maski medycznej w domu, jeżeli nie ma symptomów choroby. Maskę medyczną należy założyć gdy pojawią się symptomy infekcji dróg oddechowych, np. kaszel, kichanie i zajdzie potrzeba udania się karetką  pogotowia ratunkowego do szpitala. 
  • Myć ręce wodą z mydłem. W przypadku braku możliwości umycia rąk można korzystać z alkoholowych środków dezynfekujących (antyseptyki alkoholowe). Ręce należy myć przed przygotowaniem posiłków i po ich przygotowaniu, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz w przypadku wyraźnie brudnych rąk.
  • Przestrzegać zasad dobrego wychowania podczas kasłania-kichania – zasłaniać nos i usta chusteczką podczas kichania i kasłania, wykorzystaną chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci. Jeżeli nie posiadasz chusteczki zakryj nos i usta rękawem powyżej łokcia, a nie dłonią.
  • Nie mniej niż 2-3 razy dziennie wietrzyć pomieszczenie (na 10 minut szeroko otworzyć okna lub na kilka minut stworzyć w pomieszczeniu przeciąg. W tym czasie w pomieszczeniu nie powinni przebywać ludzie).
  • Codziennie należy przecierać często wykorzystywane powierzchnie w pokoju, np. nocne stoliki, ramy łóżek i inne meble w sypialni. Czyścić należy zwykłym mydłem lub środkiem czyszczącym. 
  • Należy używać oddzielnej pościeli, naczyń do jedzenia i in. 
  • Ubrania należy prać używając zwykłych środków piorących w temperaturze 60-90° C.
  • Naczynia należy zmywać pod gorącą wodą z użyciem tradycyjnych płynów do naczyń bądź korzystać ze zmywarki do naczyń. 


Za nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i warunków grozi odpowiedzialność karna bądź administracyjna.
 

Materiały

DECYZJA DOTYCZĄCA KONTROLI OSÓB PRZYBYWAJĄCYCH I WYJEŻDŻAJĄCYCH V-471
DECYZJA​_DOTYCZĄCA​_KONTROLI​_OSÓB​_PRZYBYWAJĄCYCH​_I​_WYJEŻDŻAJĄCYCH​_V-471.pdf 0.22MB
Decision No V-471 ON CONTROL OF ENTERING AND LEAVING PERSONS
Decision-No-V-471​_ON​_CONTROL​_OF​_ENTERING​_AND​_LEAVING​_PERSONS.pdf 0.22MB
SPRENDIMAS DĖL ATVYKSTANČIŲ IR IŠVYKSTANČIŲ ASMENŲ KONTROLĖS​_V-471
SPRENDIMAS​_DĖL​_ATVYKSTANČIŲ​_IR​_IŠVYKSTANČIŲ​_ASMENŲ​_KONTROLĖS​_V-471.pdf 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}