W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kostaryka

Krótki opis gospodarki i jej struktury
  • System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze:

W porównaniu do swoich środkowoamerykańskich sąsiadów, Kostaryka jest stosunkowo stabilną gospodarką opartą na turystyce, rolnictwie i eksporcie produktów przemysłu elektronicznego. Na korzyść kraju świadczą stabilne instytucje publiczne, wieloletnia historia pokojowego przekazywania władzy oraz zdecydowanie mniejsze różnice w dystrybucji dochodu narodowego niż w państwach sąsiedzkich. Poziom życia w Kostaryce jest też w porówaniu z nimi zdecydowanie wyższy. PKB per capita wg parytetu siły nabywczej wyniósł w 2023 r. 16 390 USD i był najwyższy w całym regionie (sytuacja ubóstwa dotyka około 24% społeczeństwa, mniej niż w innych krajach Ameryki Środkowej). Imponująca bioróżnorodność Kostaryki sprawia, iż jest ona interesującym miejscem dla ekoturystyki. Zagranicznych inwestorów przyciągają stabilność polityczna kraju, stosunkowo wysoki poziom kwalifikacji pracowników oraz zachęty finansowe oferowane w specjalnych strefach ekonomicznych. W odróżnieniu od reszty krajów Ameryki Środkowej, Kostaryka nie jest silnie uzależniona od przekazów pieniężnych z zagranicy - stanowią one jedynie ok. 2% PKB.

  • Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB:

Na przestrzeni ostatnich lat gospodarka Kostaryki przeszła głębokie zmiany strukturalne. Dzięki inwestycjom zagranicznym o wysokiej wartości dodanej i dywersyfikacji eksportu, kraj ten wyróżnia się na tle regionu w dalszym ciągu silnie uzależnionego od rolnictwa. W 2022 r. udział poszczególnych sektorów gospodarki w tworzeniu PKB przedstawiał się następująco: sektor pierwszy: 6%, sektor drugi: 21%, sektor trzeci: 73%.

W sektorze przemysłowym zatrudnionych jest 22% ludności aktywnej zawodowo. Podstawą przemysłu jest sektor montażowo-przetwórczy, skoncentrowany przede wszystkim w specjalnych strefach ekonomicznych. Generalnie produkcję przemysłową można podzielić na dwa działy:

•    produkcję tradycyjną na potrzeby rynku wewnętrznego (żywność przetworzona, napoje);
•    nastawioną proeksportowo produkcję montażowo-przetwórczą (elektronika, sprzęt medyczny, farmaceutyki, tekstylia).

Usługi dają zatrudnienie 64% populacji aktywnej zawodowo. Sektorem notującym najszybszy wzrost jest turystyka (jej udział w tworzeniu PKB wynosi 13%), której rozwój jest wspierany przez rząd za pomocą licznych zachęt fiskalnych i ułatwień administracyjnych. Kostaryka jest najważniejszym ośrodkiem ekoturystycznym w Ameryce Środkowej. W roku 2019 kraj odwiedziło ponad 3 mln turystów, w 2020 r., z powodu pandemii, nastąpił spadek do około 1 miliona. W 2022 r. było to 2,4 mln osób. W opracowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne rankingu Travel and Tourism Competitiveness Report 2024, Kostaryka zajęła 51. miejsce na świecie i szóste w Ameryce Łacińskiej (po Brazylii, Chile, Meksyku, Argentynie i Kolumbii) pod względem konkurencyjności turystycznej. Pozostałe gałęzie sektora usług notujące szybki wzrost to transport, usługi informatyczne i usługi dla biznesu.

Od 2012 roku stały wzrost wykazuje turystyka medyczna. Z usług medycznych kostarykańskich klinik i szpitali skorzystało 70 000 cudzoziemców. Zyski z turystyki medycznej przekraczają 500 mln USD. Niemniej jednak analitycy są zdania, że Kostaryka nie wykorzystała jeszcze swojego potencjału w tej dziedzinie.  Dwie najliczniejsze grupy turystów medycznych to Amerykanie i Kanadyjczycy. Pacjenci najczęściej korzystają z zabiegów medycyny sercowo-naczyniowej, nosowo-gardłowej, neurochirurgii, chirurgii plastycznej i ginekologii.

Sektor rolniczy zatrudnia 14% siły roboczej Kostaryki. Rolnictwo zdominowane jest przez uprawy kawy, bananów (drugi producent na świecie) i ananasów, przeznaczonych głównie na rynek Stanów Zjednoczonych i europejski (98% eksportu). Ziemie uprawne zajmują 505 tys. km2. Na wyżynach uprawiane są głównie kawa i trzcina cukrowa, podczas gdy na nizinach dominują bananowce. W ostatnich latach zyskały na znaczeniu produkty nietradycyjne tj. kwiaty cięte, orzechy makadamia, zioła i kawa gourmet. Hodowla palm olejowych zaspokaja przede wszystkim potrzeby wewnętrzne. Rybołówstwo skoncentrowane jest głównie na wybrzeżu Pacyfiku; opiera się na połowie skorupiaków (krewetki, langusty) i tuńczyka.

Notuje się również rozwój sektora budowlanego w Kostaryce, a jednym z głównych pozytywnych tego efektów jest powstawanie nowych miejsc pracy.

  • Polityka kursowa:

W ostatnich latach polityka monetarna Kostaryki była ukierunkowana na utrzymanie niskiej i stabilnej inflacji, zgodnie ze schematem celu inflacyjnego oficjalnie przyjętym w styczniu 2018 r. przez Bank Centralny Kostaryki (BCCR). Podejście to oznacza zobowiązanie do osiągnięcia celu ilościowego dla stopy inflacji w danym horyzoncie czasowym, przy użyciu stopy polityki pieniężnej (MPR) jako głównego instrumentu wpływającego na warunki gospodarcze. 

W okresie pandemii COVID-19 BCCR obniżył stopy procentowe do historycznie niskiego poziomu (0,75%) w celu pobudzenia gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego. Jednak wraz ze wzrostem presji inflacyjnej (inflacja w ujęciu rocznym w sierpniu 2022 r. wynosiła 12% i była najwyższa od prawie 15 lat), bank centralny rozpoczął cykl podwyżek, osiągając szczyt na poziomie 9% w październiku 2022 r. 

To restrykcyjne stanowisko przyczyniło się do znacznego spadku inflacji. Od czerwca 2023 r. do stycznia 2024 r. zmiana wskaźnika cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym była ujemna, co wskazywało na okres deflacji. W tym kontekście BCCR zaczął obniżać stopy procentowe od marca 2023 r., doprowadzając je do poziomu 5,75% w styczniu 2024 r. 

W marcu 2024 r. Rada Dyrektorów BCCR zgodziła się na dalsze obniżenie stóp o 50 punktów bazowych, sprowadzając stopy do 5,25% rocznie w celu dalszego wspierania ożywienia gospodarczego i utrzymania inflacji w docelowym przedziale.

Należy zauważyć, że decyzje BCCR w zakresie polityki pieniężnej opierają się na wybiegającej w przyszłość analizie gospodarki, uwzględniającej zarówno czynniki krajowe, jak i zewnętrzne, i mają na celu zapewnienie stabilności cen i stabilności w interakcjach gospodarczych z resztą świata.

Jednostka monetarna Kostaryki to Colon kostarykański (z hiszp. Colón – Kolumb). Dzieli się na 100 mniejszych jednostek: centymów. W styczniu 2025 r., 1 Colon kostarykański (CRC) miał średnią wartość 0,0019 dolara amerykańskiego (USD), tj. 1 USD miał średnią wartość 480 CRC.

  • Surowce i technologie krytyczne:

Kostaryka nie posiada znaczących surowców krytycznych, ani nie jest wiodącym producentem technologii krytycznej.

  • Stan infrastruktury:

Infrastruktura Kostaryki stoi przed poważnymi wyzwaniami, które wpływają na jej rozwój i konkurencyjność. Według Globalnego Indeksu Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego z 2019 r., kraj ten zajął 117 miejsce na 141 krajów pod względem jakości infrastruktury drogowej, co plasuje go wśród krajów o najgorszej jakości w tym aspekcie.

Ponad 50% dróg w Kostaryce jest w złym stanie, przekraczając średnią dla Ameryki Łacińskiej wynoszącą 20%. Sytuacja ta wynika z kombinacji czynników, w tym krótkowzrocznego planowania i nieefektywnego zarządzania projektami infrastrukturalnymi. 

Ponadto kraj doświadcza przyspieszonego wzrostu floty pojazdów, bez proporcjonalnej rozbudowy sieci drogowej. Doprowadziło to do tego, że Kostaryka ma jeden z najwolniejszych ruchów samochodowych w Ameryce Łacińskiej i na świecie, ze średnią prędkością 55 km/h, w przeciwieństwie do krajów takich jak Chile (92 km/h) czy Stany Zjednoczone (107 km/h). 

Pomimo tego, według raportu The Economist, Kostaryka zajmuje szóste miejsce pod względem infrastruktury w Ameryce Łacińskiej. Raport ostrzega jednak, że infrastruktura kraju jest przeszkodą dla wzrostu gospodarczego i rozwoju kraju.

  • Kalendarz dni wolnych od pracy:

W Kostaryce jest łącznie 12 świąt państwowych. W roku 2025, dni wolne od pracy wypadają następująco:

•    1 stycznia (środa) – Nowy Rok
•    11 kwietnia (piątek) – Dzień Bitwy pod Rivas
•    17 kwietnia (czwartek) – Wielki Czwartek
•    18 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek
•    1 maja (czwartek) – Święto Pracy
•    25 lipca (piątek) – Dzień Aneksji Partido de Nicoya
•    2 sierpnia (sobota) – Dzień Matki Boskiej Anielskiej
•    15 sierpnia (piątek) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
•    31 sierpnia (niedziela) – Dzień Osób Czarnoskórych i Kultury Afro-Kostarykańskiej
•    15 września (poniedziałek) – Dzień Niepodległości
•    1 grudnia (poniedziałek) – Dzień Likwidacji Armii
•    25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie

Podstawowe dane makroekonomiczne

Podstawowe dane makroekonomiczne

 

2023

2024 (prognoza)

2025 (prognoza)

PKB nominalne (USD ceny bieżące)

86,51 mld

96,01 mld

102,33 mld

PKB (PPP)

142,85 mld

152,14 mld

160,25 mld

Stopa wzrostu PKB (realna)

5,1%

4%

3,5%

PKB per capita (nominalne)

16 390

18 030

19 030

PKB per capita (PPP)

27 060

28 560

29 800

Stopa inflacji (CPI)

0,5%

0,3%

2,9%

Stopa bezrobocia

7,3%

8,3%

9,3%

Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P

BB- / B1 / BB-

BB- / Ba3 / BB-

BB- / Ba3 / BB-

Deficyt i nadwyżki budżetowe

-1,23 mld

-1,89 mld

-1,93 mld

Dług publiczny (% PKB)

-1,4%

-2,1%

-1,9%

Dane demograficzne

 Dane demograficzne

Liczba ludności (2024 r.)

5,3 mln

Siła robocza (dane krajowe, 2024 r.)

4,1 mln

Rozmiar klasy średniej (2023 r.)

0,82 mln

Poziom ubóstwa (% populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa, 2023 r.)

24,4%

Współczynnik Giniego (2023 r.)

46,7

Współczynnik HDI (2022 r.)

0,806

Handel zagraniczny i inwestycje
  • Najważniejsi partnerzy handlowi:

Relacje handlowe Kostaryki charakteryzują się znaczącym partnerstwem z kilkoma krajami (zwłaszcza z USA), zarówno w eksporcie, jak i imporcie.

Główni partnerzy eksportowi (2023 r.):
•    Stany Zjednoczone: 38% całkowitego eksportu (ok. 8,5 mld USD); 
•    Holandia: 9% eksportu (ok. 2 mld USD); 
•    Belgia: 7% eksportu (ok. 1,6 mld USD); 
•    Chiny: 5% eksportu (ok. 1,1 mld USD); 
•    Panama: 4% eksportu (ok. 900 mln USD). 

Główni partnerzy importowi (2023 r.):
•    Stany Zjednoczone: 38% całkowitego importu (ok. 8,6 mld USD); 
•    Chiny: 15% importu (ok. 3,4 mld USD);
•    Meksyk: 6,4% importu (ok. 1,4 mld USD); 
•    Brazylia: 2,9% importu (ok. 659 mln USD); 
•    Gwatemala: 2,7% importu (ok. 598 mln USD). 

Dane te wskazują na Stany Zjednoczone jako na najważniejszego partnera handlowego Kostaryki, odpowiadającego za znaczną część zarówno eksportu, jak i importu. Innymi znaczącymi partnerami są kraje europejskie, takie jak Holandia i Belgia, kraje bliskie geograficznie (np. Panama i Gwatemala), a także Chiny.

  • Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe:

Import i eksport Kostaryki charakteryzuje się połączeniem produktów rolnych i przemysłowych, co odzwierciedla jej zróżnicowaną i rozwijającą się gospodarkę.

Głównymi produktami eksportowymi tego kraju są przede wszystkim produkty rolne i urządzenia medyczne. Kostaryka jest jednym z największych na świecie eksporterów instrumentów medycznych, takich jak urządzenia chirurgiczne i sprzęt diagnostyczny, które stanowią znaczną część jej eksportu. Banany są również kluczowym produktem eksportowym, których kraj jest jednym z największych eksporterów na świecie. Ananasy i inne owoce tropikalne również mają duży udział w eksporcie, głównie w kierunku USA i Europy. Kawa jest kolejnym ważnym produktem i wysoko cenionym na świecie produktem eksportowym Kostaryki. Inne ważne produkty eksportowe to cukier, kakao, ryby (np. tuńczyk) i owoce morza. Łączna wartość eksportu Kostaryki wynosi około 12 mld USD rocznie, z czego około 30% stanowią wyroby medyczne, a następnie produkty rolne, takie jak banany (14%) i ananasy (10%).

Odnośnie do produktów importowanych, Kostaryka w dużej sprowadza z za granicy maszyny i różnego rodzaju sprzęty (maszyny przemysłowe, komputery, sprzęt telekomunikacyjny i maszyny elektryczne), które są niezbędne dla rozwijającego się sektora produkcyjnego i technologicznego kraju. Chemikalia to kolejny znaczący sektor importu (np. farmaceutyki, nawozy i tworzywa sztuczne), które wspierają różne branże, w tym rolnictwo i produkcję. Kostaryka importuje również pojazdy mechaniczne (w szczególności samochody) i części samochodowe, produkty ropopochodne, elektronika (np. komputery, telewizory i telefony komórkowe) są kolejnymi ważnymi sektorami importu. Kraj importuje również znaczne ilości tworzyw sztucznych do lokalnej produkcji oraz żelazo i stal, które są wykorzystywane w sektorze budowlanym i motoryzacyjnym. Całkowita wartość produktów importowanych wynosi ok. 13 mld USD rocznie, z czego około 25% stanowią maszyny i urządzenia, a 15% chemikalia.

  • Główni inwestorzy:

Od lat głównym inwestorem są Stany Zjednoczone, następne miejsca zajmują Holandia i Kolumbia. W 2023 r. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Kostaryce wyniosła 3,85 mld USD. W I półroczu 2024 r. inwestycje zwiększyły się, osiągając wartość 2,1 mln. USD, przy czym 70% BIZ pochodziło z USA. 

  • Główne kierunki inwestycji zagranicznych:

Większość inwestycji zagranicznych lokowana jest w przemyśle wytwórczym, turystyce i nieruchomościach. 60% środków zainwestowano w sektorze wytwórczym, 40% w sektorze usług.

Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym

Kostaryka aktywnie uczestniczy w różnych wielostronnych inicjatywach i organizacjach o charakterze gospodarczym, zgodnie ze swoją strategią otwartości handlowej, przyciągania inwestycji zagranicznych i promowania zrównoważonego rozwoju.

•   Światowa Organizacja Handlu (WTO):
Od momentu przystąpienia w 1995 r. Kostaryka jest promotorem wolnego handlu i uczestniczy w negocjacjach mających na celu zmniejszenie barier taryfowych i wzmocnienie wielostronnego systemu handlowego.

•   Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD):
Kostaryka została członkiem OECD w maju 2021 r., po przeprowadzeniu różnych reform w zakresie zarządzania, konkurencyjności, przejrzystości fiskalnej i stabilności gospodarczej. Jej członkostwo ułatwia dostęp do najlepszych międzynarodowych praktyk w zakresie polityki publicznej.

•   Międzyamerykański Bank Rozwoju (IDB):
Kostaryka utrzymuje bliskie relacje z IDB, korzystając z finansowania projektów w zakresie infrastruktury, innowacji i zrównoważonego rozwoju, w tym wzmocnienia sektora energii elektrycznej i transportu publicznego.

•   System Integracji Ameryki Środkowej (SICA):
Uczestniczy w integracji gospodarczej Ameryki Środkowej za pośrednictwem SICA, dążąc do harmonizacji przepisów i wzmocnienia handlu regionalnego poprzez Środkowoamerykańską Strategię Ułatwień w Handlu.

•   Wyspecjalizowane agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ):
Kostaryka jest członkiem Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL) oraz współpracuje z Konferencją Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w zakresie zrównoważonych inwestycji i kwestii handlowych, a także z Organizacją ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) i ze Światową Organizacją Turystyki (UNWTO). Uczestniczy również w Międzynarodowej Organizacji Pracy promującej godną pracę oraz w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (projekty rozwoju obszarów wiejskich).

•   Umowy o wolnym handlu:
Kostaryka podpisała umowy o wolnym handlu z następującymi partnerami: Kolumbia, Kanada, Wspólnota CARICOM, Chile, Chiny, Ameryka Środkowa-Stany Zjednoczone-Republika Dominikańska (CAFTA-DR), Meksyk, Peru, Singapur i Unia Europejska. Aktualnie jest również w trakcie negocjacji nad umowami z Koreą Południową oraz z Sojuszem Pacyfiku (AP).

•   Dwustronne umowy inwestycyjne:
Kostaryka posiada dwustronne umowy inwestycyjne z Argentyną, Kanadą, Chile, Niemcami, Tajwanem, Koreą Południową, Hiszpanią, Francją, Holandią, Paragwajem, Czechami, Szwajcarią, Wenezuelą i Katarem.

•   Członkostwo w innych organizacjach:
Środkowoamerykański Bank Integracji Gospodarczej (BCIE), Środkowoamerykański Wspólny Rynek (CACM), Grupa 77 (G77), Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD), Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Mechanizm Integracji Gospodarczej i Współpracy Ameryki Łacińskiej i Karaibów (SELA), Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycji (MIGA), Organizacja Państw Amerykańskich (OAS), Bank Światowy (WB), Światowa Organizacja Celna (WCO) oraz Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO).

Uczestniczy również jako obserwator m.in. w Latynoamerykańskim Stowarzyszeniu Integracyjnym (ALADI) oraz w Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Pozycja kraju w rankingach

Pozycja kraju w rankingach

 

 

Punkty

Pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International, 2023 r.)

55/100

45/180

Global Innovation Index (World Intellectual Property Org., 2024 r.)

27,5/100

70/133

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

67,7/100

37/184

Relacje dwustronne
  • Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne:​​​​​​

Zmiany wartości i struktury importu towarów z Polski w skali rocznej świadczą o tym, że w dużej mierze opiera się on na okazjonalnych transakcjach przeprowadzanych na międzynarodowym rynku towarowym w zależności od aktualnych cen. Często polskie towary trafiają do Kostaryki poprzez międzynarodowych pośredników, a bezpośrednie kontakty handlowe miejscowych przedsiębiorców z polskimi odnotowywane są sporadycznie.

Pomimo tego, Kostaryka jest głównym partnerem handlowym Polski w regionie Ameryki Środkowej. Istnieje znaczna przewaga eksportu kostarykańskiego do Polski nad importem z naszego kraju. W okresie od 2011 r. do 2014 r., wolumen wymiany handlowej charakteryzowała tendencja spadkowa (z 104,9 mln USD do 52 mln USD). Od 2015 r. nastąpiło odwrócenie tendencji i obserwuje się ożywienie wymiany handlowej. Polski eksport na przestrzeni pięciu lat potroił swoją wartość i w ostatnich latach wynosi ok. 30 mln USD.

Polska eksportuje do Kostaryki m.in. kosmetyki, samochody, rury, sprzęt elektryczny, leki, jachty, preparaty do włosów; importuje owoce (banany, ananasy), podzespoły elektroniczne oraz sprzęt medyczny.

Wartość polskiego importu towarów z Kostaryki w 2023 r. wyniosła 164,7 mln USD. Wartość eksportu polskich towarów do Kostaryki w tym samym okresie wyniosła 30 mln USD.

Obroty handlowe Polski z Kostaryką (mln USD):

 

2021 r.

2022 r.

2023 r.

Eksport

23,2

28,3

30,0

Import

122,8

146,2

164,7

Obroty

146,0

174,5

194,7

Saldo

-99,6

-117,9

-134,7

Dane: Główny Urząd Statystyczny (GUS)

Dane Narodowego Banku Polskiego nie odnotowują, by firmy zarejestrowane w Kostaryce dokonywały bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. W danych NBP brak jest również informacji odnośnie do inwestycji polskich firm w Kostaryce. Inwestycje obywateli polskich ograniczają się do zakupów nieruchomości.

Całkowita wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Kostaryce wyniosła w 2022 r. ponad 4 mld USD (wzrost o 2,2% w porównaniu z 2021 r.) i był to najwyższy wskaźnik ze wszystkich państw Ameryki Środkowej.

  • Relacje z UE:

Jako członek Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej (SICA), Kostaryka utrzymuje wielopłaszczyznowe stosunki z UE (dialog polityczny, współpraca gospodarcza). Głównym celem polityki unijnej wobec Kostaryki jest wspieranie spójności społecznej oraz stymulowanie uczestnictwa państwa w procesie integracyjnym Ameryki Środkowej.

W maju 2010 r. w ramach odbywającego się w Madrycie szczytu UE-AŚ, Kostaryka, wraz z pozostałymi krajami regionu, podpisała tekst Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Porozumienie obejmuje aspekty polityczne i gospodarcze oraz współpracę w zakresie rozwoju. W wymiarze gospodarczym układ ustanawia obszar wolnego handlu w zakresie produktów przemysłowych i obniżenie taryf celnych dla niektórych towarów rolnych (banany, mięso, ryż). 

W lipcu 2017 r. miała miejsce wizyta komisarza ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Unii Europejskiej, Nevena Mimica, która stanowiła wzmocnienie stosunków współpracy z Unią Europejską w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kostaryka dąży do utrwalenia  współpracy, którą Unia Europejska utrzymuje wraz z krajami przechodzącymi transformację w kierunku rozwoju.

Pod względem eksportu UE jest drugim co do wielkości (20%) partnerem handlowym Kostaryki po Stanach Zjednoczonych (43%), Kostaryka jest jednak najważniejszym partnerem Unii Europejskiej w Ameryce Środkowej. Według danych Eurostatu, w okresie od stycznia do kwietnia 2021 r. Unia Europejska wyeksportowała do Kostaryki produkty o wartości 331 mln EUR, co stanowiło wzrost o 7% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Kostaryka wyeksportowała wtedy do Unii Europejskiej produkty o wartości 951 mln EUR, co odpowiadało wzrostowi o 8% w stosunku do roku poprzedniego. W 2023 r. całkowita wartość produktów importowanych przez państwa członkowskie UE z Kostaryki wyniosła 4,5 mld EUR, podczas gry produktów eksportowanych do Kostaryki wyniosła 1,7 mld EUR, co oznaczało deficyt dla UE w wysokości 2,8 mld EUR.

Głównymi produktami eksportowanymi przez UE do Kostaryki są maszyny (17%), pojazdy (8%) i produkty farmaceutyczne (7%). Kostaryka eksportuje głównie banany, ananasy i melony (43%), sprzęt medyczny (37%) i przetwory spożywcze (5%).

Głównymi inwestorami europejskimi w Kostaryce są Holandia, Belgia, Hiszpania, Niemcy i Włochy.

W zakresie unijnej pomocy rozwojowej, Kostaryka otrzymała w latach 2007-2013 34 mln EUR na cele związane ze zwalczaniem biedy i nierówności społecznych, a także rozwijaniem procesu integracyjnego w Ameryce Środkowej. Później kraj ten, ze względu na stosunkowo wysoki PKB per capita, przestał się kwalifikować do dwustronnej pomocy w ramach Instrumentu Współpracy Rozwojowej, pozostaje jednak aktywnym partnerem w regionalnych i tematycznych programach unijnych, np. Global Gateway.

  • Baza traktatowa:

Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską (UE) a Ameryką Środkową, w tym Kostaryką, jest szeroko zakrojonym traktatem mającym na celu wzmocnienie więzi politycznych, gospodarczych i współpracy między oboma regionami. Został on podpisany w 2012 roku.

Kluczowe aspekty umowy:

•   Dialog polityczny - ustanawia ramy dla regularnego dialogu na temat demokracji, praw człowieka i zarządzania;
•   Filar handlowy - tworzy strefę wolnego handlu między UE a Ameryką Środkową, eliminując większość ceł i barier handlowych (z Kostaryką funkcjonuje prowizjonalnie od 1 października 2013 r.);
•   Współpraca - obejmuje obszary takie jak ochrona środowiska, edukacja, nauka i zrównoważony rozwój.

W przypadku Kostaryki, postanowienia handlowe pomogły np. zwiększyć eksport bananów, kawy, ananasów i wyrobów medycznych do UE, jednocześnie zwiększając import europejskich maszyn, chemikaliów i samochodów.


Data aktualizacji: 10.02.2025