W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Brussels Talks”: rozmowa z Bartem Biebuyckiem

28.06.2021

Brussels Talks

28 czerwca Biuro NCBR w Brukseli wraz z Business & Science Poland zorganizowało pierwsze spotkanie z cyklu Brussels Talks, czyli comiesięcznych godzinnych spotkań ze znakomitymi gośćmi z międzynarodowego środowiska B+I. Tematem pierwszego spotkania był wodór, o którym rozmawialiśmy z Bartem Biebuyckiem, Dyrektorem Wykonawczym w Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking.

Zainteresowanie wodorem bije ostatnio rekordy, a powód jest oczywisty – wodór jest jedną z kluczowych technologii mających przyczynić się do realizacji Zielonego Ładu, a według Barta Biebuycka udział wodoru w efekcie dekarbonizacyjnym ma wynieść 22-24%. Biebuyck zauważył wzrost zainteresowania Polski tą kwestią – wprawdzie na razie raczej na polu badań niż demonstratorów, innowacji czy instalacji, jednak to i tak zauważalny postęp na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Wpisuje się to w ogólnoeuropejski nurt, w ramach którego planowana jest budowa elektrolizerów do produkcji czystego wodoru o mocy 40 GW w latach 2025-2030. Podobnie sprawy wyglądają na polu badań i innowacji – wodór i ogniwa paliwowe nie są już tylko osobnym, zamkniętym obszarem poszukiwań badawczych, lecz stają się wszechobecne w projektach naukowo-badawczych: w ramach Horyzontu Europa poza partnerstwem Clean Hydrogen, wątki wodorowe są obecne w 6 innych partnerstwach oraz zupełnie innych inicjatywach, takich jak CEF, Innovation Fund, IPCEI czy Next Generation EU.

Popularność zyskują także doliny wodorowe, których ideą przewodnią jest zintegrowane podejście w zakresie gospodarki wodorowej, obejmującej nie tylko transport i energię, lecz również – między innymi – ciepłownictwo, magazynowanie czy produkcję. Europejskie ambicje sięgają stworzenia doliny międzynarodowej, jako że dotychczasowe sukcesy w tej materii ograniczają się do zasięgów krajowych czy wręcz regionalnych.

Mimo że spotkanie odbyło się w okresie wakacyjnym, przyciągnęło ok. 130 widzów nie tylko ze świata naukowców i innowatorów, lecz również z biznesu i administracji.

Materiały

FCH-JU presentation for Poland Brussels Talk
FCH-JU​_presentation​_for​_Poland​_Brussels​_Talk.pdf 7.57MB
{"register":{"columns":[]}}