W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CuBR

Wspólne Przedsięwzięcie polegające na wsparciu badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych

programy krajowe nowe logo

W wyniku podpisania Porozumienia pomiędzy NCBR a KGHM Polska Miedź S.A. powstało Wspólne Przedsięwzięcie o nazwie CuBR, polegające na wsparciu badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych.

Podstawowym celem Przedsięwzięcia jest podjęcie wspólnych działań na rzecz opracowania i wdrożenia innowacyjnych technologii, urządzeń, materiałów i wyrobów, w celu podniesienia konkurencyjności polskiej branży metali nieżelaznych jako uczestnika globalnego rynku i gospodarki światowej, co z kolei przyczyni się do osiągnięcia pozycji światowego lidera przez polski przemysł metali nieżelaznych, szczególnie w zakresie produkcji miedzi.

Poniżej link do szczegółowych informacji dotyczących założeń.

Realizowana strategia zakłada poprawę efektywności procesu produkcyjnego (inwestycje w nowe technologie, modernizacja infrastruktury), rozwój nowych technologii górniczych, nowe rozwiązania w zakresie systemów eksploatacji, skuteczne zarządzanie ryzykiem przemysłowym, a także rozwój bazy zasobowej poprzez wydobycie zasobów głęboko zalegających. Skuteczność tych działań uzależniona jest między innymi od kompleksowości i jakości prac badawczych oraz możliwości ich implementacji.

Przedsięwzięcie obejmuje cztery obszary dotyczące górnictwa, przeróbki, metalurgii oraz wpływu przemysłu metali nieżelaznych na środowisko:

  1. Górnictwo i Geologia.
  2. Przeróbka rud.
  3. Metalurgia, przetwórstwo, nowe materiały.
  4. Ochrona środowiska, zarządzanie ryzykiem, efektywność w biznesie.

Pierwszy obszar opierał się będzie na utrzymaniu zdolności produkcyjnych z posiadanych złóż poprzez głębsze wydobycie, przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej. Obszar drugi obejmuje przeróbkę rud metali nieżelaznych opartą na wzbogacaniu ukierunkowanym na produkcję koncentratów siarczkowych metali o odpowiedniej jakości z możliwie wysokim uzyskiem. Jakość produkowanego koncentratu jest kryterium istotnym w aspekcie zarówno technologicznym, z punktu widzenia metalurgicznego, jak i ekonomicznym, uwzględniając czynnik biznesowy kompleksowych procesów górniczo-hutniczych w całym ciągu produkcyjnym. Z kolei obszar trzeci obejmuje nowe technologie metalurgiczne przetwarzania koncentratów metali, żużli i półproduktów, a także rozwój nowoczesnych technologii produkcji metali nieżelaznych oraz tworzenia nowych materiałów w nowoczesnych dziedzinach gospodarki. Obszar czwarty to przede wszystkim ochrona środowiska w zakresie skutków działalności górniczo-hutniczej, a także zarządzanie ryzykiem przemysłowym w obszarze zagrożeń naturalnych i indukowanych eksploatacją złoża głębokiego. Ponadto obszar ten obejmuje fotowoltaikę oraz innowacyjne technologie magazynowania energii z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i nowoczesnego sprzętu elektronicznego FPGA.

Zakładany budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów w ramach Przedsięwzięcia wynosi do 200 mln zł. Udział poszczególnych stron wynosi po 50%. Pewną nowością w odniesieniu do poprzednich, realizowanych Przedsięwzięć jest fakt, że KGHM może, na zasadzie uznania, przyznać dodatkowe wynagrodzenie tytułem sfinansowania/współfinansowania wkładu własnego Wykonawcy.

Okres realizacji: od 2013 r. do zakończenia ostatniego z dofinansowanych projektów.
Beneficjenci: Konsorcja naukowe w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki pod warunkiem, że w skład konsorcjum wchodzi przynajmniej jedna jednostka naukowa niebędąca przedsiębiorcą i co najmniej jeden przedsiębiorca albo co najmniej dwie jednostki naukowe.


Kontakt:

Maria Bojanowska-Sot
Koordynator Wspólnego Przedsięwzięcia po stronie NCBR
Sekcja Wsparcia Merytorycznego
t: +48 22 25 66 723
maria.bojanowska-at-ncbr.gov.pl 

W sprawach dotyczących realizacji projektów informacji udziela:

Emilia Pacholska-Noskowicz
Sekcja Finansowania Projektów III
t: +48 22 39 07 207
emilia.pacholska-at-ncbr.gov.pl 

Materiały

Wzór raportu ex-post
CuBR​_wzór​_raportu​_ex-post.xlsx 1.03MB
Instrukcja wypełniania raportu ex post
CuBR​_Instrukcja​_wypełniania​_raportu​_ex​_post.docx 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}