Konkurs pt. „Uczelnie coraz bardziej dostępne” (tzw. duży DOS) przesunięty na 2024 r.
23.10.2023
Bardzo dziękujemy wszystkim uczelniom i innym instytucjom, które wzięły udział w konsultacjach społecznych założeń drugiego konkursu w ramach FERS dotyczącego zwiększenia dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami – pt. „Uczelnie coraz bardziej dostępne”. Otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 30 podmiotów.
Poniżej znajdą Państwo dokument zbiorczy z uwagami i postulatami wraz ze stanowiskiem NCBR do każdego elementu.
Jednocześnie informujemy, że przysłuchując się wszystkim głosom, które do nas docierają i gorącym dyskusjom, w których aktywnie uczestniczymy, widząc jak dużo emocji wzbudza ten nabór i próbując znaleźć tzw. złoty środek, Centrum zdecydowało o zmianie koncepcji realizacji wsparcia dla uczelni zaawansowanych w obszarze dostępności. Bierzemy pod uwagę przeprowadzenie naboru dla uczelni, które realizowały ścieżkę MIDI i MAXI, bez podziału na ścieżki i skupiając się na wymaganiach wynikających z zapisów najważniejszych ustaw z obszaru dostępności. Bardzo trafił do nas argument, występujący w wielu zgłoszeniach od Państwa, że istotą interwencji realizowanej przez Centrum w ramach FERS powinno być wyrównywanie szans, a nie pogłębianie dysproporcji w obszarze dostępności.
Tym samym informujemy, że fiszka z ostatecznymi założeniami dla naboru konkurencyjnego pt. „Uczelnie coraz bardziej dostępne”, dla uczelni zaawansowanych w obszarze dostępności, zostanie przedstawiona do zaopiniowania członkom Komitetu Monitorującego FERS na pierwszym posiedzeniu w 2024 r. Ogłoszenie konkurs nastąpi bez zbędnej zwłoki, zaraz po zatwierdzeniu kryteriów. Zatem nie nastąpi to w grudniu 2023 r.
Dziękujemy Ekspertom, z którymi współpracowaliśmy do tej pory przy tworzeniu założeń zarówno do konkursu pt. „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” (nabór wniosków uruchomiony został w dniu wczorajszym), jak i „Uczelnie coraz bardziej dostępne”:
- Janina Filek
- Anna Rdest
- Justyna Rogowska
- Anna Rutz
- Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz
- Anna Szymańska
- Ireneusz Białek
- Lech Kolasiński
- Krzysztof Peda.
Państwa wkład i zaangażowanie są nieocenione. Mam nadzieję, że nie zawiedziemy również Państwa oczekiwań.
Jednocześnie sygnalizujemy już teraz, że finansowanie rozwiązań innowacyjnych, w tym działań związanych z dzieleniem się wiedzą, szerzeniem idei projektowania uniwersalnego oraz tworzeniem i funkcjonowaniem centrów wiedzy o dostępności itp. planujemy przeprowadzić w odrębnym, tj. trzecim naborze w Działaniu 03.01 FERS, również w roku przyszłym.
Materiały
Formularz uwag - ZBIORCZY - stanowisko NCBRFormularz_uwag_ZBIORCZY_stanowisko_NCBR.pdf 1.18MB