Lider XIV
LIDER jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,8 mln PLN. Kwota alokacji w konkursie to 80 mln PLN, z czego 10% stanowi rezerwa na odwołania.
-
Rozwiń tekst
Dla kogo
Rodzaj wnioskującego:
- Naukowiec
- Jednostka naukowa
-
Rozwiń tekst
Na co
Celem Programu LIDER jest wsparcie rozwoju kadry naukowej w szczególności przez finansowanie programów adresowanych do młodych naukowców w rozumieniu art. 360 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zmierzających do podnoszenia kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych (o charakterze badań aplikacyjnych i rozwojowych), których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Projekty powinny obejmować badania aplikacyjne i prace rozwojowe.
-
Rozwiń tekst
Zakres tematyczny
Bez ograniczeń
-
Rozwiń tekst
Organizator konkursu
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
-
Rozwiń tekst
Budżet konkursu
Budżet konkursu wynosi 80 mln zł., z czego 10% stanowi rezerwa na odwołania.
-
Rozwiń tekst
Finansowanie
Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,8 mln PLN.
-
Rozwiń tekst
Obszar tematyczny
Bez ograniczeń
-
Rozwiń tekst
Harmonogram konkursu
- Data ogłoszenia konkursu: 21.12.2022 r.
- Rozpoczęcie naboru wniosków: 17 lutego 2023 r.
- Zakończenie naboru wniosków: 29 maja 2023 r., do godz. 16:15
- Wyniki konkursu: Czas od zakończenia naboru wniosków do dnia publikacji list projektów wybranych i niewybranych do dofinansowania to maksymalnie 6 miesięcy.
-
Rozwiń tekst
Sposób składania wniosku
Wnioskodawcy mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego LSI. Link do systemu będzie aktywny od 17 lutego 2023 r.
-
Rozwiń tekst
Sposób oceny wniosków
Wnioski złożone w konkursie będą podlegały ocenie wstępnej, a następnie (po spełnieniu kryteriów określonych w pkt 1-12 „Kryteria oceny wstępnej”), zostaną ocenione zgodnie z kryteriami oceny merytorycznej. Wniosek niespełniający kryteriów określonych w pkt 1-12 „Kryteria oceny wstępnej” jest pozostawiany bez rozpoznania.
Oceny merytorycznej Projektu dokonuje Panel Ekspertów na podstawie informacji zawartych we Wniosku. Panel Ekspertów tworzą co najmniej trzej członkowie, w tym przewodniczący. Elementem oceny jest spotkanie Panelu z Wnioskodawcą, podczas którego Wnioskodawca może odnieść się do pytań i ewentualnych wątpliwości członków panelu dotyczących projektu.
-
Rozwiń tekst
Spotkanie informacyjne
-
Rozwiń tekst
Pytania i odpowiedzi
1. Czy szkolenia personelu i Kierownika projektu mogą być sfinansowane z projektu? Np. szkolenia z zarządzania projektami, specjalistyczne szkoły letnie?
Zgodnie z przewodnikiem kwalifikowalności kosztów można zaplanować koszty szkoleń członków Zespołu Badawczego, coaching, mentoring (koszty te powinny być zaplanowane we wniosku o dofinansowanie projektu oraz wynikać z uzasadnionych przesłanek np. podniesienie kompetencji zarządzania projektem B+R lub zespołem projektowym, pojawienia się na rynku nowych, innowacyjnych rozwiązań - nowych materiałów, nowych technologii, nowych technik wykonania określonego zadania itp. - dzięki którym zadanie można będzie wykonać bardziej efektywnie, nadać mu nowe dodatkowe cechy).
2. Czy literatura (książki i raporty biznesowe na temat rynku) mogą być sfinansowane?
Przy konstruowaniu budżetu należy pamiętać, że wszystkie wydatki ponoszone w ramach projektu są niezbędne do realizacji projektu oraz zostały poniesione w sposób efektywny i racjonalny. Jeżeli widzą Państwo potrzebę zaplanowania powyżej wskazanych kosztów prośba o ich uzasadnienie.
3. Czy istnieją jakieś reguły dotyczące ile procent budżetu mogą stanowić wynagrodzenia?
Nie, nie ma limitu. Jednak należy pamiętać, że wydatki powinny być ponoszone zgodnie z zasadą racjonalności i efektywności i będą podlegać ocenie merytorycznej
4. Co jest lepiej widziane przy ocenie wniosku, podpisaną umowę z podwykonawcą, czy wskazanie że taki będzie ale nie został jeszcze wybrany?
Obie sytuacje są dopuszczalne tzn. we wniosku o dofinansowanie można wskazać podwykonawcę który został już wybrany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i została zawarta z nim umowa warunkowa, bądź w polu „Nazwa podwykonawcy” wpisać „brak danych”, a w powstałych polach sprecyzować wymagania jakie powinien spełnić potencjalny podwykonawca. Istotne jest aby w opisach podać precyzyjne informacje, na podstawie których eksperci będą mogli ocenić, czy wskazane informacje bądź określone dla potencjalnego podwykonawcy minimalne wymagania, są adekwatne do prac jakie będą zlecane.
5. Czy po zakończeniu projektu „ktoś” będzie go rozliczał?
Po zakończeniu projektu składany jest raport końcowy – który jest oceniony pod kątem wykonania umowy jak i wydatkowania środków w projekcie.
Zapraszam do analizy wzoru umowy o dofinansowania – tu paragraf dotyczący Monitorowania umowy
Co należy wykazać aby prawidłowo rozliczyć projekt?
Należy złożyć do Centrum raport końcowy
Czy publikacje naukowe są niezbędne do prawidłowego rozliczenia? Jeśli tak, to jaka ilość publikacji jest niezbędna? Czy jest jakaś korelacja z kosztami w projekcie, np. 1 praca na 300tys. zł? Czy muszą być uzyskane patenty?
Co się stanie jeśli po zakończeniu projektu nie zostaną uzyskane wskaźniki/nie uda się wykonać wstępnych założeń?
Tak, niewykonanie projektu może skutkować zwrotem dofinansowania wraz z odsetkami.
Czy muszą być uzyskane patenty?
Czy to ma wpływ na rozliczenie projektu? Co jeśli komuś nie zostanie pozytywnie rozliczony projekt?
Jak powyżej, niewykonanie projektu może skutkować zwrotem dofinansowania wraz z odsetkami.
Czy publikacje naukowe są niezbędne do prawidłowego rozliczenia?
Liczba artykułów i innych publikacji naukowych w czasopismach anglojęzycznych o zasięgu międzynarodowym i wysokiej cytowalności (opublikowanych lub złożonych do druku), stanowi programowy wskaźnik produktu. Liczba artykułów i innych publikacji naukowych (liczona po 3 latach), stanowi programowy wskaźnik rezultatu. Prosimy o ustalenie we wskaźnikach projektu przynajmniej jednego wskaźnika produktu i jednego wskaźnika rezultatu z katalogu wskaźników programowych wymienionych w Instrukcji wypełniania wniosku. To Wnioskodawca decyduje czy właśnie te wymienione w pytaniu wskaźniki, oprócz specyficznych dla jego projektu, zostaną ujęte we wniosku o dofinansowanie.
Doprecyzowanie: Wskaźniki rezultatu ujęte w projekcie powinny być osiągnięte w terminie dwóch lat od zakończenia projektu, tj. do dnia składania informacji z wykorzystania wyników Projektu.
Jeśli tak, to jaka ilość publikacji jest niezbędna?
Wartość ujętych we wniosku o dofinansowanie wskaźników zależy od Wnioskodawcy. Realność osiągnięcia założonych wskaźników będzie podlegała ocenie.
Czy muszą być uzyskane patenty?
Liczba zgłoszeń patentowych, wzorów użytkowych i wdrożeń zgłoszonych przez LIDER-ów, stanowi programowy wskaźnik produktu. Liczba patentów, wzorów użytkowych i wdrożeń zgłoszonych przez uczestników Programu LIDER (liczona po 5 latach), stanowi programowy wskaźnik rezultatu. Prosimy o ustalenie we wskaźnikach projektu przynajmniej jednego wskaźnika produktu i jednego wskaźnika rezultatu z katalogu wskaźników programowych wymienionych w Instrukcji wypełniania wniosku. To Wnioskodawca decyduje czy wymienione w pytaniu wskaźniki, oprócz specyficznych dla jego projektu, zostaną ujęte we wniosku o dofinansowanie.
Doprecyzowanie: Wskaźniki rezultatu ujęte w projekcie powinny być osiągnięte w terminie dwóch lat od zakończenia projektu, tj. do dnia składania informacji z wykorzystania wyników Projektu.
Co się stanie jeśli po zakończeniu projektu nie zostaną uzyskane wskaźniki/nie uda się wykonać wstępnych założeń?
Jeśli chodzi o wskaźniki to służą one przede wszystkim zmierzeniu, ocenie czy cele projektu zostały osiągnięte. Wzór umowy o wykonanie i finansowanie projektu zawiera przepis w § 10 ust. pkt. 7 stanowiący, że umowa może zostać rozwiązana, a finansowanie wstrzymane, jeśli nie zostanie osiągnięty cel projektu. Jednak decyzja taka może zostać podjęta po przeprowadzeniu dokładnej analizy raportów rocznych lub końcowych.
Ocena raportu końcowego lub raportu ex-post może skutkować uznaniem umowy za niewykonana i zwrot dofinansowania wraz z odsetkami.
6. Czy w ramach zadania można realizować kilka produktów dla firmy, tj. porozdzielać zadania na pracowników aby każdy miał swój produkt nad którym pracuje w oparciu o ogólne założenia? Czy lepiej postawić na jeden produkt, nad którym ma pracować cały zespół? W jaki sposób wpływa to na ocenę wniosku?
To należy do decyzji Wnioskodawcy.
7. Czy mając projekt lider można być kierownikiem w innych projektach z NCN pobierając wynagrodzenie zasadnicze? Czy dotyczy to każdej możliwej umowy wynagrodzenia dla kierownika?
Regulamin konkursu nie zawiera przepisów uniemożliwiających składanie wniosków przez kierowników projektu z NCN.
8. Ocena zawartości merytorycznej listu intencyjnego – co powinno się znaleźć w liście aby tutaj uzyskać wysoką ocenę/bądź minimalną niezbędną?
List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Biorąc pod uwagę charakter tego załącznika, ważne jest aby był on dokumentem aktualnym, dzięki czemu eksperci będą mogli ocenić, czy deklaracje w nim ujęte nie uległy zmianie.
9. Czy w systemie LSI jest szansa pozmieniać ustawienia aby można było zapisywać dane niekompletne z poszczególnej zakładki? Obecnie system nie pozwala zostawić luki, jakichś braków przed przejściem do następnej zakładki. Jest to utrudnienie przy uzupełnianiu wniosku, które generuje stratę czasu na kopiowanie/poprawianie.
System LSI wymaga uzupełniania pełnych sekcji w celu poprawnego funkcjonowania walidacji sprawdzających kompatybilność danych różnych części wniosku. Nie istniej więc techniczna możliwość opuszczenia tego ograniczenia systemowego.
10. Czy projekt może być realizowany w jednostce, w której jestem aktualnie zatrudniona?
Tak. Jednostka zobowiązuję się, że na okres realizacji projektu Kierownik i Zespół B+R będzie zatrudniony w Jednostce.
11. Czy na podstawie doświadczeń z lat poprzednich wiadomo jest w jakich miesiącach najczęściej odbywa się spotkanie z kierownikiem projektu ?
Niestety obecnie nie ma takiej możliwości, aby to oszacować. Uprzejmie prosimy o cierpliwość, gdy tylko zostanie wyznaczony termin spotkań panelowych poinformujemy Państwa o tym bez zbędnej zwłoki. Informacja o dacie i szczegółach organizacyjnych spotkania przesłana zostanie do Wnioskodawcy drogą elektroniczną co najmniej 5 dni kalendarzowych przed planowanym spotkaniem.
12. Czy wniosek mogą złożyć osoby biorące udział w pracach naukowych (złożone oświadczenie o dyscyplinie naukowej) ale nie prowadzące prac naukowych (spoza liczby N) ?
Regulamin XIV konkursu Programu LIDER stanowi, że Wnioskodawcą może być osoba prowadząca badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 2 lub ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Pod wyrażeniem „prowadzenie działalności naukowej” należy rozumieć aktywność obejmującą badania naukowe, prace rozwojowe oraz twórczość artystyczną.
13. czy w przypadku podwykonawstwa preferowane jest, żeby wykonawca był już wybrany na etapie składania, czy obojętne i można przeprowadzić postępowanie później
Odpowiedź udzielona w pytaniu nr 4.
14. Przy rejestracji do systemu LSI pojawia się regon i nazwa wnioskodawcy, czy tu wpisujemy dane jednostki, czy prywatne?
Sposób rejestracji zależy od przyjętego w danej jednostce sposobu administrowania wnioskami. Na etapie rejestracji wymagane jest podanie numeru REGON jednostki, wnioskodawca może podać jednak swój adres mail. Należy zwrócić uwagę, że wniosek będzie przypięty do danego konta również w fazie realizacji projektu i podpisania umowy. Wskazany adres mail powinien zapewniać możliwość sprawdzania wpływających powiadomień systemowych i korespondencji ws. wniosku.
15. Czy przedmiotem grantu może być stworzenie usługi badawczej odpowiadającej zapotrzebowaniem rynku, np. firm farmaceutycznych?
Tak, przepisy regulaminu nie ograniczają katalogu dziedzin w ramach, których będzie realizowany projekt.
16. Czy członkiem zespołu w kategorii kadry technicznej i pomocniczej może być naukowiec nie spełniający kryterium młodego naukowca?
Tak
17. Czy są jakieś zalecenia dotyczące wysokości wynagrodzeń członków zespołu? Czy wynagrodzenia mogą być wypłacane jako dodatek/umowa zlecenie?
Nie ma zaleceń dla członków zespołu poza kierownikiem B+R. Tak możecie Państwo wybrać dodatek lub umowę zlecenie.
18. Jakie wskaźniki produktu należy uzyskać?
Do decyzji Wnioskodawcy należy jakie wskaźniki zostaną ujęte we wniosku.
Wnioskodawca zobowiązany jest wskazać przynajmniej 1 wskaźnik z niżej wymienionych. Ponadto Wnioskodawca powinien określić też własne wskaźniki pomiaru zgodnie ze specyfiką projektu, które będzie monitorował w projekcie.
Programowymi wskaźnikami produktu są:
• Liczba jednostek naukowych biorących udział w projekcie;
• Liczba jednostek z otoczenia gospodarczego, z którymi zostanie nawiązana udokumentowana współpraca w toku realizacji projektu;
• Liczba innowacyjnych rozwiązań wypracowanych w wyniku realizacji projektu;
• Liczba zgłoszeń patentowych, wzorów użytkowych i zgłoszonych wdrożeń zgłoszonych przez LIDERA;
• Liczba artykułów i innych publikacji naukowych w czasopismach anglojęzycznych o zasięgu.
Programowymi wskaźnikami rezultatu są:
• Liczba inicjatyw (zawartych umów) podejmowanych wspólnie przez naukowców z otoczeniem gospodarczym;
• Liczba artykułów innych publikacji naukowych;
• Wzrost efektywności naukowej LIDERA (wzrost wartości Indeksu Hirscha);
• Liczba patentów, wzorów użytkowych i wdrożeń uzyskanych przez uczestnika Programu LIDER;
• Liczba nowych projektów pozyskanych przez LIDERA po zakończeniu projektu.
Wskaźniki będą podlegały ocenie tzn. np. czy odzwierciedlają cele projektu, czy są realne, weryfikowalne, mierzalne, właściwie określone w czasie, konkretne.
19. Czy spotkanie informacyjne będzie nagrywane? Będzie możliwość odsłuchania wydarzenia w terminie późniejszym?
Spotkań informacyjnych nie nagrywamy.
20. Jeżeli Kierownik Projektu jest doktorantem w Szkole Doktorskiej i jednocześnie nauczycielem akademickim nieposiadającego stopnia doktora (doktorant po ocenie śródokresowej), we wniosku powinny zostać zaznaczone obie pozycje dotyczące statusu Kierownika Projektu i załączone dwa dokumenty: dokument potwierdzający status doktoranta oraz dokument potwierdzający status nauczyciela akademickiego nieposiadającego stopnia doktora?
Wnioskodawca powinien zdecydować czy będzie aplikował jako doktorant czy nauczyciel akademicki, a co za tym idzie składał właściwy dokument potwierdzający ten status.
21. Czy w ramach zespołu technicznego może być zatrudniony i otrzymać wynagrodzenie doktor habilitowany/profesor? Osoba ta nie będzie realizowała zadań w ramach podstawowego zespołu badawczego, lecz będzie wykonywała wyłącznie zadania pomocnicze/eksperckie w ramach projektu?
Podstawowy personel techniczny/pomocniczy (fakultatywnie) to, zgodnie z definicją zawartą w regulaminie osoby zatrudnione w Jednostce na okres pracy przy realizacji Projektu wspierające Kierownika Projektu oraz personel B+R, wykonujące wyłącznie zadania techniczne i pomocnicze bezpośrednio związane z realizacją Projektu.
Członkowie nie muszą zostać wskazani z imienia i nazwiska. Konieczne jest natomiast wskazanie uzasadnienia zatrudnienia danej osoby oraz opisanie kompetencji (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, minimalny wymagany zakres wiedzy i doświadczenia) oraz zakresu zadań realizowanych przez te osoby w ramach projektu (rola w projekcie, wymiar zaangażowania).
Udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany. Adekwatność zaplanowanych do wykonania zadań a kompetencje, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej. Jak również istotne jest czy dane zadanie powinno być zakwalifikowane do działań pomocniczych i technicznych.
22. Czy praca na stanowisku post-doc wydłuża okres 7 lat od uzyskania stopnia doktora?
Nie, nie wydłuża tego okresu. Mamy zamknięty katalog świadczeń, które wydłużają okres 7 lat po doktoracie i w tym katalogu nie ma pracy na stanowisku post-doc.
23. Czy jednostka w której realizowane są eksternistyczne studia doktoranckie Wnioskodawcy (i jednocześnie jest miejscem jego zatrudnienia) może jednocześnie być podmiotem przygotowującym list intencyjny wspomniany w IV.11.c) ?
Regulamin nie zawiera przepisów określających katalog podmiotów, których list intencyjny można załączyć do wniosku.
List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Biorąc pod uwagę charakter tego załącznika, ważne jest, aby był on dokumentem aktualnym, dzięki czemu eksperci będą mogli ocenić, czy deklaracje w nim ujęte nie uległy zmianie.
Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W tym przypadku powstaje pytanie czy jednostka naukowa może być zainteresowana komercjalizacją lub zastosowaniem wyników projektu w swojej działalności. W liście muszą być zawarte przekonujące argumenty.
24. Czy oznacza, że jeśli ten czas np. mija 10 kwietnia a wniosek zostanie złożony 5 kwietnia to czy zostanie zachowana ta cześć formalnie?
Domniemające, że chodzi o 7 letni okres od daty uzyskania stopnia doktora potwierdzający status młodego naukowca i biorąc pod uwagę wskazane przykładowe daty warunek jest dochowany.
25. Czy na stanowisku technicznym może być zatrudniona osoba z dr/dr hab/ prof, jeśli jej umiejętności są wymagane do wykonania projektu a nie mogę tej osoby zatrudnić w innej formie bo jest 7 lat po doktoracie?
Odpowiedź udzielona w pytaniu 21.
26. Czy jeśli jest się doktorantem z dorobkiem naukowym (uczestnik Szkoły Doktorskiej 4 roku) oraz pracownikiem Zakładu (Nauczyciel-wykładowca) zatrudnionym na pół etatu, to czy wniosek składać jako doktorant czy pracownik naukowy? Dziękuję.
Odpowiedź udzielona w pytaniu 20.
27. Czy zatrudnienie na umowę o pracę ma być na pełny etat?
W momencie składania aplikacji, której Wnioskodawcą (kierownikiem projektu) jest osoba posiadająca stopień doktora, weryfikowany jest fakt zatrudnienia tej osoby w podmiocie o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przez zatrudnienie należy rozumieć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, przy czym może być to zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Innym warunkiem określonym w dokumentacji konkursowej odnoszącym się do faktu zatrudnienia, dotyczy zobowiązania Jednostki, że zatrudni Kierownika Projektu przez cały okres realizacji Projektu oraz pozostałych członków Zespołu badawczego na okres pracy przy realizacji Projektu. W tym wypadu dopuszczalne są zarówno umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów, a o wymiarze decyduje kierownik projektu w porozumieniu z Jednostką.
28. Czy kierownikiem projektu Lider może być osoba która w dniu złożenia wniosku jest kierownikiem innych projektów finansowanych przez NCBR (ale nie projektu Lider)?
Regulamin konkursu nie zawiera przepisów uniemożliwiających składanie wniosków przez kierowników projektu w innych programach NCBR.
29. Czy spółka R&D posiadająca status Centrum Badawczo-Rozwojowego może być traktowana jako "jednostka" w której nastąpi zatrudnienie?
Zgodnie z rozdz. II ust. 2 Regulaminem konkursu, Jednostką, w której planuje się realizować projekt może być podmiot, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy o NCBR, spełniający kryteria organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę określone w art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
W w/w katalogu podmiotów znajdują się również podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, należy więc zwrócić uwagę na fakt, że przedmiotem przeważającej działalności tych podmiotów musi być działalność naukowa.
30. Czy kierownik projektu, chociaż jest zatrudniony na umowę o pracę na uczelni, może pobierać wynagrodzenie w projekcie na podstawie umowy cywilnoprawnej?
Kierownik projektu w ramach Programu Lider może być zatrudniony przez jednostkę naukową również na podstawie umowy cywilno- prawnej.
31. Czy do życiorysu należy dołączyć załączniki potwierdzające dane osiągnięcia? Mowa o certyfikatach, dyplomach. Itp.
Nie ma szablonu wg. którego należy przygotować załącznik „Życiorys”, w związku z powyższym forma dokumentu jest dowolna. Nie ma również obowiązku załączania skanów dyplomów/certyfikatów, informacje na ten temat wystarczy wymienić w treści dokumentu wraz z szczegółami, które pozwolą ekspertom ocenić nabyte umiejętności.
Prosimy o zwrócenie uwagi, aby zawrzeć w życiorysie informacje, które będą niezbędne do oceny m.in. osoby Kierownika projektu. Wskazówką do przygotowania zakresu niezbędnych informacji, są kryteria oceny merytorycznej w ramach kategorii „KIEROWNIK PROJEKTU” dostępne w załączniku nr 3 do Regulaminu konkursu.
32. Czy jeżeli pracuję w przedsiębiorstwie, to mogę z nim podpisać list intencyjny?
Regulamin nie zawiera przepisów określających katalog podmiotów, których list intencyjny można załączyć do wniosku. Nie zawiera również ograniczeń, jeśli chodzi o powiązania z Wnioskodawcą.
List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Biorąc pod uwagę charakter tego załącznika, ważne jest, aby był on dokumentem aktualnym, dzięki czemu eksperci będą mogli ocenić, czy deklaracje w nim ujęte nie uległy zmianie.
Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej.
33. Czy wniosek można składać w języku angielskim?
Zgodnie z rozdz. IV. ust. 3 regulaminu konkursu, wniosek o dofinansowanie należy złożyć w języku polskim oraz określone części (tytuł, streszczenie i słowa kluczowe) w języku polskim i angielskim.
34. Czy do konkursu może przystąpić osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora przed upływem 7 lat i jest zatrudniona w miejskim przedsiębiorstwie (nie w jednostce naukowej), które również prowadzi działania w obszarze innowacyjnym i rozwojowym?
Do weryfikacji kryterium zatrudnienia, konieczna będzie analiza zakresu działalności Jednostki. Zgodnie z rozdz. II ust. 2 Regulaminem konkursu, Jednostką, w której planuje się realizować projekt może być podmiot, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy o NCBR, spełniający kryteria organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę określone w art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
W w/w katalogu podmiotów znajdują się również podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, należy więc zwrócić uwagę na fakt, że przedmiotem przeważającej działalności tych podmiotów musi być działalność naukowa.
35. Jeśli potrzebuję zatrudnić personel techniczny/pomocniczy jako: 1 stała osoba przez większą część projektu a drugie stanowisko pomocnicze jako rotacyjne, czyli np. 3 zadania i będą to potrzebne 3 różne osoby, to we wniosku rozpisuję 2 stanowiska czy 4?
Plany dotyczące zaangażowania personelu techniczno/pomocniczego powinny być dokładnie wskazane we wniosku o dofinansowanie. Członkowie nie muszą zostać wskazani z imienia i nazwiska. Konieczne jest natomiast wskazanie uzasadnienia zatrudnienia danej osoby oraz opisanie kompetencji (wykształcenie, doświadczenie zawodowego, minimalny wymagany zakres wiedzy i doświadczenia) oraz zakresu zadań realizowanych przez te osoby w ramach projektu (rola w projekcie, wymiar zaangażowania). Skład personelu technicznego ujęty we wniosku o dofinansowanie podlega ocenie w ocenie merytorycznej w kryterium - dobór członków zespołu badawczego. Kierownik Projektu powinien ustalić skład personelu technicznego mając na uwadze wymienione zasady.
Konieczne jest wskazanie uzasadnienia zatrudnienia oraz opisanie kompetencji (wykształcenie, doświadczenie zawodowego, minimalny wymagany zakres wiedzy i doświadczenia) oraz zakresu zadań realizowanych przez te osoby w ramach projektu (rola w projekcie, wymiar zaangażowania). Wskazanym będzie rozpisanie 4 ze wskazaniem etapów, w których dane osoby będą zaangażowane. Adekwatność zaplanowanych stanowisk, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.
36. Czy kierownikiem projektu może być doktorant niebędący zatrudniony poprzez umowę o pracę na uczelni, a jest jedynie słuchaczem szkoły doktorskiej?
Warunek dotyczący zatrudnienia w momencie złożenia aplikacji, dotyczy jedynie Wnioskodawców, którzy posiadają stopień doktora. W związku z powyższym doktorant, który jest słuchaczem szkoły doktorskiej może być Wnioskodawcą w konkursie, mimo że nie jest zatrudniony na uczelni.
37. Ponieważ projekt może trwać 3 lata, czy są postanowienia w przypadku dłuższej nieobecności kierownika spowodowanej problemami zdrowotnymi, opieką nad dziećmi, macierzyńskim itp. czy wówczas można przerwać realizację projektu na ten czas (i termin zakończenia automatycznie sie wydłuża) czy termin jest sztywny i projekt może trwać bez udziału kierownika (chyba, że jest zatrudniony na umowę zlecenie, wówczas może on wykonywać obowiązki w projekcie niezależnie). Proszę jeśli można o odniesienie się do takiej sytuacji
Zgodnie z przepisami zawartymi w regulaminie projekt powinien być realizowany przez minimalnie 12 miesięcy i maksymalnie 36 miesięcy. Regulamin przewiduje możliwość wydłużenia okresu realizacji projektu do 48 miesięcy, ale w uzasadnionym przypadkach. Przepisy nie przewidują automatycznego wydłużania okresu realizacji projektu. Forma zatrudnienia Kierownika Projektu przez Jednostkę obejmuje umowę o pracę, jak również umowę cywilno-prawną. Zadania wykonywane przez Kierownika i jego rola i zaangażowanie w projekcie będą podlegały ocenie ekspertów.
38. Czy w trakcie projektu mogę zmienić formę zatrudnienia pracownika? np. z umowy o prac na dzieło, albo z dzieła/zlecenia na UOP?
Tak, Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów.
39. Czy podwykonawcą mogą być jednostki zagraniczne?
Tak, podwykonawcą może być jednostka zagraniczna.
40. Czy przygotowanie dokumentacji do złożenia wniosku patentowego można potraktować jako oddzielne zadanie z zakresu prac rozwojowych?
Nie
41. Osoby z tytułem magistra mogą wziąć udział w projekcie?
W zespole badawczym mogą się znaleźć także osoby bez stopnia naukowego doktora tj. magistrzy lub studenci. O składzie i wymaganym wykształceniu/kompetencjach zespołu badawczego decyduje Kierownik projektu, biorąc pod uwagę zakres prac badawczych niezbędnych do wykonania w ramach realizacji projektu.
42. Czy we wniosku współpraca między dziedzinowa i między instytucjonalna jest wymogiem czy bonusem?
W ramach oceny merytorycznej w kategorii PROJEKT ocenie podlega m.in. interdyscyplinarność oraz międzyinstytucjonalność składu zespołu badawczego. W związku z powyższym fakt zaangażowania do zespołu badawczego osób z różnych dziedzin i instytucji będzie skutkowało przyznaniem dodatkowych punktów. Należy jednak mieć na uwadze, że w momencie wykonywania przez te osoby czynności w ramach projektu, muszą być one zatrudnione w Jednostce tj. miejscu realizacji projektu.
43. Czy jeden z listów intencyjnych może być przedstawiony przez zagraniczną spółkę, jeśli kierownik projektu jest prezesem tej spółki?
Regulamin nie zawiera przepisów określających katalog podmiotów, których list intencyjny można załączyć do wniosku. Nie zawiera również ograniczeń, jeśli chodzi o powiązania z Wnioskodawcą.
List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. Zasadnym jest rozważyć czy argumenty zawarte w liście wystawionym w uproszczeniu przez samego Wnioskodawcę będą przekonujące.
44. Czy osoba będąca laureatem XIII edycji Lider (jako kierownik projektu) może brać udział w realizacji projektów w ramach XIV jako członek personelu technicznego?
Zgodnie z regulaminem XIV konkursu Wnioskodawcą nie może być Kierownik Projektu z poprzednich edycji, brak natomiast przepisów uniemożliwiających Kierownikowi Projektu z poprzedniej edycji udział w personelu technicznym. Jednak proszę pamiętać, że konieczne jest wskazanie uzasadnienia zatrudnienia danej osoby oraz opisanie kompetencji (wykształcenie, doświadczenie zawodowego, minimalny wymagany zakres wiedzy i doświadczenia) oraz zakresu zadań realizowanych przez te osoby w ramach projektu (rola w projekcie, wymiar zaangażowania). Udział tych osób w projekcie powinien zostać uzasadniony, a ich zakres obowiązków szczegółowo opisany. Adekwatność zaplanowanych do wykonania zadań a kompetencje, będzie weryfikowana przez ekspertów w trakcie oceny merytorycznej.
45. Kto i na jakim etapie konkursu/oceny/monitorowania decyduje o tym, że dokonane zakupy wliczają się do kosztów kwalifikowalnych bez amortyzacji jako części składowe "PROTOTYPU"?
Ostatecznie opiekun projektu w trakcie realizacji projektu.
46. Na jaki rodzaj umowy musi być zatrudniona osoba składająca wniosek, oraz na jaki czas musi być ta umowa podpisania (np. czas określony)? Tzn. co w sytuacji, jeśli w trakcie składania projektu osoba składająca wniosek jest zatrudniona, ale do czasu rozstrzygnięcia konkursu, umowa wygaśnie? Czy zatrudnienie na umowę zlecenie w jednostce umożliwia składanie wniosku?
W momencie składania aplikacji, której Wnioskodawcą (kierownikiem projektu) jest osoba posiadająca stopień doktora, weryfikowany jest fakt zatrudnienia tej osoby w podmiocie o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przez zatrudnienie należy rozumieć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, przy czym może być to zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Innym warunkiem określonym w dokumentacji konkursowej odnoszącym się do faktu zatrudnienia, dotyczy zobowiązania Jednostki, że zatrudni Kierownika Projektu przez cały okres realizacji Projektu oraz pozostałych członków Zespołu badawczego na okres pracy przy realizacji Projektu. W tym wypadu dopuszczalne są zarówno umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów, a o wymiarze decyduje kierownik projektu w porozumieniu z Jednostką.
47. Czy przeprowadzenie badań opracowanymi metodami i uzyskanie wyższych wyników dokładności metody może być celem głównym projektu?
Istotną sprawą jest analiza co będzie rezultatem projektu i czy rezultat będzie stanowił innowacyjny produkt lub innowacyjny proces. W przypadku innowacji produktowej nowość rezultatów projektu oznacza znaczącą zmianę, odróżniającą produkt będący rezultatem projektu od występujących na rynku produktów o podobnej funkcji podstawowej. W przypadku innowacji procesowej nowość rezultatów projektu oznacza wprowadzenie zmian technologicznych w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania.
48. Czy wylogowanie na skutek 15-minutowej bezczynności przed uzupełnieniem wszystkich pól spowoduje utracenie już wpisanych treści?
Jeżeli dane nie zostaną zapisane Wnioskodawca utraci niezapisany fragment danych.
49. jak należy ująć „strumienie przychodów” w przypadku projektu niesprzedawalnego? wdrożenie wyniku do działalności jst...
Wdrożenie nie musi przynosić przychodów. W polu “Opis zastosowania wyników projektów w praktyce/potencjalnego wdrożenia wyników projektu” wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca jako zakładane strumienie przychodów powinien wskazać w jakiej formie nowy produkt/usługa/technologia zostanie zaoferowana odbiorcom na rynku.
50. Czy w przypadku zatrudniania Studentów i Techników(kadry pomocniczej) musi być rozpisywany jakiś otwarty konkurs? Czy są jakieś wytyczne?
To Kierownik Projektu decyduje o składzie Zespołu B+R. Jednak należy pamiętać o uzasadnieniu zatrudnienia danej osoby oraz opisanie kompetencji (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, minimalny wymagany zakres wiedzy i doświadczenia) oraz zakresu zadań realizowanych przez te osoby w ramach projektu (rola w projekcie, wymiar zaangażowania).
51. Czy zespół badawczy może być złożony z naukowców z różnych uczelni (przy założeniu spełnienia kryteriów)?
Do zespołu badawczego mogą być zaangażowane osoby, które na moment złożenia aplikacji pochodzą z różnych uczelni. W ramach oceny merytorycznej w kategorii PROJEKT ocenie podlega m.in. międzyinstytucjonalność składu zespołu badawczego. W związku z powyższym fakt zaangażowania do zespołu badawczego osób z różnych instytucji będzie skutkowało przyznaniem dodatkowych punktów. Należy jednak mieć na uwadze, że w momencie wykonywania przez te osoby czynności w ramach projektu, muszą być one zatrudnione w Jednostce tj. miejscu realizacji projektu.
52. Czy członkiem zespołu badawczego może być osoba bezrobotna w chwili składania wniosku?
Tak, ale musi zostać zatrudniona na okres realizacji projektu przez Jednostkę. Należy pamiętać o uzasadnieniu zatrudnienia danej osoby oraz opisaniu kompetencji (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, minimalny wymagany zakres wiedzy i doświadczenia) oraz zakresu zadań realizowanych przez te osoby w ramach projektu (rola w projekcie, wymiar zaangażowania).
53. Czyli wykonawcy projektu mogą być wymienieni z nazwiska? Odnośnie Pani odpowiedzi na temat uczestnictwa Lidera w innych projektach
Mogą. Zarówno personel B+R jak i personel pomocniczy/techniczny bezpośrednio zaangażowany w realizację przewidzianych w projekcie badań może zostać wskazany z imienia i nazwiska. Dodatkowo w przypadku personelu B+R, konieczne jest, aby w jego składzie znalazła się przynajmniej 1 osoba wskazana z imienia i nazwiska. Jedynie, w sytuacji, gdy na moment złożenia wniosku o finansowanie, nie są znane pozostałe nazwiska Wykonawców, należy określić wymagania wobec osób, które dopiero będą poszukiwane w celu zatrudnienia jako niezbędne by uzupełnić obecnie posiadany zespół. W takiej sytuacji w odniesieniu do kadry planowanej do zaangażowania należy podać wymagania w zakresie: wykształcenia, doświadczenia zawodowego, minimalnego wymaganego zakresu wiedzy i doświadczenia, roli w projekcie, wymiaru zaangażowania.
54. Jeśli obecnie jestem doktorem, zatrudnionym w jednostce na stanowisku badawczo technicznym, na podstawie umowy o pracę, a umowa ta kończy się w 2024 roku, to aby spełnić kryterium 4 muszę otrzymać z działu kadr informację, że umowa ta zostanie przedłużona? Innymi słowy czy w punkcie 4 muszę wykazać, że będę zatrudniony w jednostce na cały czas trwania projektu Lider?
Fakt zatrudnienia Wnioskodawcy który posiada stopień doktora weryfikowany jest na etapie oceny wstępnej w ramach kryterium nr 4 dokładnie na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez zatrudnienie należy rozumieć tutaj zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, przy czym może być to zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Inną kwestią jest zatrudnienie Kierownika projektu w Jednostce na czas realizacji projektu. Tutaj dopuszczalne są zarówno umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów, a o wymiarze decyduje kierownik projektu w porozumieniu z Jednostką.
55. Czy kierownik projektu może występować w innym projekcie jako kadra badawcza?
Tak, w Programie LIDER XIV nie ma określonych ograniczeń co do zaangażowania Kierownika Projektu w inne projekty/przedsięwzięcia naukowe. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że na etapie oceny merytorycznej złożonego wniosku, eksperci oceniają m.in. potencjalnego Lidera weryfikując jego zaangażowanie w projekcie oraz jego inne aktywności naukowe, co ma przełożyć się na osiągnięcie celu projektu.
56. Czy w celu przygotowania wniosku kierownik projektu zakłada własne konto w LSI, czy korzysta z konta Instytucji wnioskującej?
Nie ma to dla nas znaczenia do kogo należy konto w systemie LSI
57. W przypadku listów intencyjnych podpisanych elektronicznie, czy nie wystarczy, że będzie ikonka (znak graficzny) podpisu elektronicznego? Czy raporty z podpisu należy bezwzględnie zawsze dołączyć?
Ograniczenia systemowe generatora wniosków powodują, że w przypadku chęci dołączenia więcej niż jednego listu intencyjnego, konieczne jest ich scalenie w jeden plik i w takiej formie załączenie do wniosku o dofinansowanie. W sytuacji jeżeli listy intencyjne są podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, po scaleniu plików niemożliwa jest weryfikacja poprawności złożonych podpisów czy też daty ich złożenia. Sam znak graficzny nie przedstawia potrzebnych informacji, jest jedynie graficznym odzwierciedleniem złożonego podpisu. W związku z powyższym prosimy o generowanie raportów z weryfikacji podpisów elektronicznych oraz połączenie ich w jeden plik ze scalonymi listami intencyjnymi.
58. Co z sytuacją, gdy osoba składająca wniosek jest doktorantem a obrona następuje krótko po złożeniu wniosku?
Kryterium oceny formalnej nr 4 w ramach którego weryfikowany jest status Wnioskodawcy, ocenia się na moment złożenia aplikacji. W związku z powyższym we wniosku o dofinansowanie należy zaznaczyć taki status, jaki faktycznie Wnioskodawca posiada w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie.
59. Czy jeżeli tytuł doktora został uzyskany 20 kwietnia 2016 roku to czy warunki do konkursu na dzień 8 maja są dotrzymane?
Przy założeniu że tytuł doktora został nadany 20 kwietnia 2016 roku, 7 lat od jego uzyskania mija dokładnie 20 kwietnia 2023 roku. Powyższe oznacza, że aby powyższe kryterium określone dla Wnioskodawcy posiadającego stopień doktora mogło zostać spełnione, wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony najpóźniej 19 kwietnia br.
Należy mieć na uwadze do określonego limitu 7 lat, nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „Kodeks pracy”, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 z poźn. zm), oraz w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze poźn. zm.).
60. Czy wskazana w przewodniku kwalifikowalności kosztów wartość aparatury 500 tys. zł to wartość brutto?
To zależy, czy będą Państwo kwalifikować koszt podatku VAT w projekcie. Jeżeli nie – ustalamy budżet w kwotach netto, jeżeli tak – w kwocie brutto.
61. Mam wniosek racjonalizatorski : skoro składamy wnioski do instytucji publicznej Państwa Polskiego, to proponuję, by dokumenty podpisywane elektronicznie mogły być podpisywane przygotowanym przez to Państwo podpisem elektronicznym, które to Państwo promuje i utrzymuje, czyli profilem zaufanym. Bo dlaczego nie????!!!!!
Na etapie składania aplikacji w konkursie konieczne jest dodanie do wniosku o dofinansowanie załączników, które muszą zostać podpisane przez Wnioskodawcę (kierownika projektu). Podpis Profilem Zaufanym nie jest formą równoważną podpisowi własnoręcznemu, jest nim natomiast kwalifikowany podpis elektroniczny. Z powyższego wynika brak możliwości skorzystania z Profilu Zaufanego.
W sytuacji jeżeli Wnioskodawca (kierownik projektu) nie posiada kwalifikowanego podpisu elektronicznego, Regulamin konkursu dopuszcza możliwość podpisania załączników podpisem odręcznym i załączenia do wniosku o dofinansowanie skanu dokumentu.
62. Jak definiowane jest wdrożenie rezultatu projektu? W jakiej formie musi się odbyć?
Poprzez wdrożenie rezultatu projektu należy rozumieć:
- wprowadzenie wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy/Jednostki poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu.
- udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących Wnioskodawcy/Jednostce praw do wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych w działalności gospodarczej prowadzonej przez inne przedsiębiorstwo.
- sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorstwa (z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników nie uznaje się zbycia tych wyników w celu ich dalszej odsprzedaży).
Wnioski złożone w Programie Lider XIV muszą posiadać potencjał wdrożeniowy/komercjalizacyjny, co jest oceniane w procesie oceny merytorycznej. Oznacza to, że Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W dokumentacji konkursowej nie ma jednak przepisu, który stanowi o konieczności wdrożenia.
63. Czy eksperci reprezentujący NCBR będą dobrani zgodnie z dyscypliną reprezentowaną przez wnioskodawcę czy ci trzej eksperci są jedni dla wszystkich wniosków?
Eksperci którzy będą dokonywać oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie będą dobierani zgodnie z dziadziną nauki i dyscypliną naukową wskazaną we wniosku o dofinansowanie. Z uwagi na dużą liczbę wniosków o dofinansowanie które są zazwyczaj składane w Programie LIDER, w ramach tych samych dziedzin/dyscyplin, skład Panelu Ekspertów dokonującego oceny może być różny.
64. Kto może/ musi być podmiotem wdrażającym rezultat projektu? W jakim okresie musi nastąpić wdrożenie?
To od Wnioskodawcy zależy kto będzie podmiotem wdrażającym rezultat projektu biorąc pod uwagę przedstawione w poprzednim pytaniu formy. Wdrożenie nie musi przynosić przychodów i można je dokonać np. w NGO.
Wdrożenie czy komercjalizacja nie musi nastąpić tuż po zakończeniu realizacji projektu Lider, może to nastąpić w dalszej perspektywie czasowej – tak się dzieje np. w branży medycznej, gdzie proces wdrożenia jest bardzo długi, natomiast eksperci oceniają potencjał projektu w tym zakresie. Przepisy nie zawierają narzuconego terminu wdrożenia wyników. Zgodnie z warunkami Umowy zawartymi w § 6 ust 6 Kierownik Projektu składa do Centrum Informację z wykorzystania wyników Projektu w terminie 30 dni po upływie 2 lat od dnia zakończenia realizacji Projektu. Jak również zgodnie z § 5 ust. 4 pkt 7 Kierownik Projektu zobowiązany jest udzielać Centrum oraz upoważnionym przez Centrum podmiotom wszelkich żądanych informacji lub dokumentów, dotyczących m. in. wyników Projektu oraz ich wykorzystania, w trakcie realizacji Projektu oraz przez okres 5 lat od dnia zakończenia realizacji Projektu, o którym mowa w § 3 ust. 1 Umowy.
65. Co oznacza określenie "elementy służące do budowy i na STAŁE zainstalowane w prototypie..." wszystko można "rozebrać" więc jak określane jest to słowo "STAŁE" ?
Określenie to oznacza elementy stałe zainstalowane w prototypie i będące jego integralną częścią, nie wykorzystywane do innych działań.
66. czy w ramach usług doradczych można zaplanować zatrudnienie eksperta merytorycznego na zasadzie umowy B2B? W jaki sposób sporządzić wybór takiego eksperta - czy można wpisać go już na etapie przygotowania wniosku?
Zatrudnienie eksperta na umowę B2B jest możliwe, można zaplanować stanowisko na etapie przygotowania wniosku – w kategorii E. Zasady konkurencyjności wydatków określa paragraf 12 umowy o dofinansowanie. Należy pamiętać, że wszystkie koszty kwalifikowalne muszą być ponoszone z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji, jawności i przejrzystości oraz przy braku konfliktu interesów rozumianego jako brak bezstronności i obiektywizmu w związku z wykonaniem Umowy.
67. Czy suma kwot zakupu elementów linii pilotażowej, planowanej do zbudowania w projekcie może przekroczyć 15% budżetu projektu?
Zgodnie z Przewodnikiem Kwalifikowalności Kosztów w programie Lider XIV nałożony jest limit na podkategorię: koszty aparatury naukowo – badawczej i WNIP, ograniczający ujęcie zakupu aparatury w kosztach kwalifikowanych projektu do 15%. Limit nie dotyczy podkategorii Inne koszty operacyjne, których kosztem mogą być elementy budujących prototyp czy linię pilotażową.
68. Czy Firma (autor listu intencyjnego) może być podwykonawcą?
Regulamin nie zawiera przepisów określających katalog podmiotów, których list intencyjny można załączyć do wniosku.
List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Biorąc pod uwagę charakter tego załącznika, ważne jest, aby był on dokumentem aktualnym, dzięki czemu eksperci będą mogli ocenić, czy deklaracje w nim ujęte nie uległy zmianie.
Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej.
69. Kiedy dodaje personel to na dole są dwie rubryczki. Personel B+R i personel techniczny. Czy jeżeli grupa osób którą podałam jest mieszana, to powinnam w tych rubryczkach wypisać imiona i nazwiska osób z poszczególnych kategorii?
Należy wskazać dane personalne co najmniej jednej osoby z Personelu B+R. Członkowie personelu technicznego nie muszą zostać wskazani z imienia i nazwiska. Konieczne jest natomiast wskazanie uzasadnienia zatrudnienia danej osoby oraz opisanie kompetencji (wykształcenie, doświadczenie zawodowego, minimalny wymagany zakres wiedzy i doświadczenia) oraz zakresu zadań realizowanych przez te osoby w ramach projektu (rola w projekcie, wymiar zaangażowania).
70. Z czym wiąże się przebywanie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim w trakcie trwania projektu LIDER? Czy okres trwania projektu automatycznie ulega wydłużeniu, czy okres realizacji projektu może nie ulec zmianie?
Zgodnie z przepisami zawartymi w regulaminie projekt powinien być realizowanych przez minimalnie 12 miesięcy i maksymalnie 36 miesięcy. Regulamin przewiduje możliwość wydłużenia okresu realizacji projektu do 48 miesięcy, ale w uzasadnionym przypadkach. Przepisy nie przewidują automatycznego wydłużania okresu realizacji projektu.
71. Czy jest jakiś limit kwoty przeznaczonej na publikacje w systemie open access?
Nie, nie ma limitu. Jednak należy pamiętać, że wydatki powinny być ponoszone zgodnie z zasadą racjonalności i efektywności i będą podlegać ocenie merytorycznej.
72. Czy do zespołu badawczego Kierownik musi zatrudnić nowe osoby czy może w projekt zaangażować już zatrudnione osoby w Jednostce, w której realizuje projekt?
Kierownik Projektu decyduje o składzie personelu B+R i personelu technicznego, Jednostka zobowiązuję się, że na okres realizacji projektu Kierownik i Zespół B+R będzie zatrudniony w Jednostce. Mogą to być osoby już zatrudnione w Jednostce lub zatrudnione dopiero na czas realizacji projektu.
73. Dlaczego w LSI konieczne jest wpisywanie tych samych kosztów projektu w dwóch miejscach na 2 różne sposoby: raz w postaci kosztów prac B+R, osobno dla poszczególnych zadań (cz. IV) i drugi raz
w Budżecie projektu (cz. VI) w podziale na rodzaje kosztów? Przecież jedne wynikają z drugich Dlaczego jedna z grup nie wylicza się automatycznie?
System LSI posiada moduł finansowy dostosowany do różnych typów konkursów. W implementacji dla konkursu Lider wymagane jest podawanie tych danych oddzielnie ze względu na dodatkowe przeliczenia dla poszczególnych podkategorii kosztów.
74. Czy zgodnie z wymaganiami dokumentów GENDER są jakieś wymagania co do płci zespołu B+R, studentów itp.? Czy zespoły składające się z samych kobiet/samych mężczyzn / samych innych płci z definicji nie będą spełniały zapisów GENDER? Gdzie należy uwzględniać i w jaki sposób zapisy dotyczące GENDER we wniosku projektu LIDER?
Regulamin XIV konkursu Programu LIDER nie zawiera przepisów określających skład Zespołu w zależności od płci. Kierownik Projektu decyduje o składzie personelu B+R i personelu technicznego.
75. Dotyczy aplikacji do składania wniosków: Czy do jednego wniosku można przypisać kilka osób (kont), które będą ten wniosek edytować/uzupełniać (praca grupowa nad wnioskiem)?
System LSI 1 nie przewiduje współdzielenie wniosku o dofinansowanie pomiędzy kilkoma użytkownikami.
76. Czy można wpisać samochód, jeśli byłby potrzebny, by bezpiecznie przewozić aparaturę badawczą? Jeśli tak, to jako zakup czy jako leasing?
Przy konstruowaniu budżetu należy pamiętać, że wszystkie wydatki ponoszone w ramach projektu są niezbędne do realizacji projektu oraz zostały poniesione w sposób efektywny i racjonalny. Są to jedne z podstawowych zasad kwalifikowalności kosztów, którymi należy się kierować przy planowaniu wydatków w projekcie – zakup samochodu, który miałby służyć jedynie do przewożenia aparatury badawczej nie wydaje się być takim kosztem.
77. Czy listy intencyjne mogą być wystawione przez inne jednostki badawcze? Prosiłabym o doprecyzowanie kto może wystawić list intencyjny.
Odpowiedź udzielona w pytaniu 23.
78. Czy można finansować leasing aparatury badawczej?
Zgodnie z Przewodnikiem Kwalifikowalności Kosztów w programie Lider XIV: W przypadku leasingu operacyjnego kwalifikowalne są tylko raty kapitałowe (bez części odsetkowej i innych opłat) zaś w przypadku leasingu finansowego odpisy amortyzacyjne.
79. Czy jako personel b+r oraz personel techniczny mogą być zatrudniane osoby mające już zatrudnienie w danej jednostce czy musi to być całkiem nowy zespół?
Odpowiedź udzielona w pytaniu 72.
80. czy można składać wniosek jako osoba zatrudniona jako nauczyciel ale przebywająca aktualnie na urlopie rodzicielskim
W momencie składania aplikacji, Wnioskodawcą może być nauczyciel akademicki przebywający na urlopie rodzicielskim.
81. Czy prawo własności do wyników projektu przysługują tylko uczelni? Zgodnie z regulaminem prawa własności mogą przysługiwać zarówno dla Jednostki jak i dla Kierownika. Spotkałem się z taką interpretacją, że w przypadku gdy jednostka jest państwowa - to zgodnie z przepisami prawa do wyniku muszą przysługiwać do Jednostki. Przeniesienie praw do wynika dla kierownika jest tylko możliwe w prywatnych uczelniach. Jaka jest interpretacja NCBiR?
Zgodnie z przepisem ujętym we wzorze umowy o wykonaniu i finansowaniu projektu w § 18 do przedmiotów praw własności przemysłowej oraz rezultatów realizacji Projektu niepodlegających takiej ochronie, odpowiednie uprawnienia majątkowe przysługują Jednostce lub Kierownikowi Projektu, w zależności od treści łączącej ich umowy. Do praw autorskich powstałych w wyniku realizacji Projektu stosuje się przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
82. Czy kierownik projektu może być zatrudniony przez pierwszą połowę trwania grantu (pierwsze 18 miesięcy) na umowę cywilno-prawną, a na drugą połowę (drugie 18 miesięcy) na umowę o pracę?
Tak, zgodnie z regulaminem konkursy LIDER XIV dopuszczalne są zarówno umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów. Należy pamiętać, że Kierownik musi być zatrudniony w jednostce na okres realizacji projektu. Forma zatrudnienia kierownika projektu i sposób rozliczania wynagrodzenia powinien być zgody z przyjętymi zasadami w jednostce, w oparciu o wskazówki wskazane w przewodniku kwalifikowalności kosztów oraz zgodnie z przepisami prawa
83. Czy jednostka naukowa może być stroną listu intencyjnego dla projektu badań które realizowane są w laboratorium/zakładzie tej jednostki naukowej? Musi to być komercjalizacja/wdrożenie potwierdzone dochodem czy wystarczy zainteresowanie wynikami badań i późniejsze publikacje?
Regulamin konkursu nie zawiera przepisów określających katalog podmiotów, których list intencyjny można załączyć do wniosku.
List intencyjny powinien pochodzić od podmiotu zainteresowanego wdrożeniem wyników realizacji projektu. Eksperci dokonujący oceny potencjału wdrożeniowego, będą doszukiwać się w nim zakresu przyszłych działań lub umów oraz zarysu planów dotyczących praktycznego zastosowania wyników projektu. Biorąc pod uwagę charakter tego załącznika, ważne jest, aby był on dokumentem aktualnym, dzięki czemu eksperci będą mogli ocenić, czy deklaracje w nim ujęte nie uległy zmianie.
Wnioskodawca we wniosku o dofinasowanie musi udowodnić/uargumentować, że wynikami realizacji projektu są zainteresowani np. odbiorcy, którzy chcą wdrożyć dane rozwiązanie w swojej działalności czy też sprzedawać je dalej. W tym przypadku powstaje pytanie czy jednostka naukowa może być zainteresowana komercjalizacją lub zastosowaniem wyników projektu w swojej działalności. W liście muszą być zawarte przekonujące argumenty.
Wdrożenie nie musi przynosić przychodów i można je dokonać np. w NGO.
84. Czy kierownikiem projektu może być doktorant niebędący zatrudniony poprzez umowę o pracę na uczelni, a jest jedynie słuchaczem szkoły doktorskiej?
Odpowiedź udzielona w pkt 36.
85. Jaki jest warunek zatrudnienia Lidera na dzień złożenia wniosku ?
Zapis w rozdz. II ust. 9 pkt 1 mówiący o obowiązku zatrudnienia w podmiocie o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczy wyłącznie osób które posiadają stopień doktora – podobnie jak warunek dotyczący okresu 7 lat po doktoracie.
Osoby które mają status doktoranta lub nauczyciela akademickiego i jednocześnie nie posiadają stopnia doktora, na moment złożenia aplikacji nie muszą być zatrudnione. W przypadku uzyskania finasowania, zatrudnienie kierownika projektu w Jednostce (forma umowy dowolna) jest obligatoryjne na cały czas trwania projektu.
86. Czy w trakcie trwania projektu istnieje możliwość zmiany formy zatrudnienia Lidera - Kierownika projektu, z umowy o pracę, na umowę zlecenie?
Tak, zgodnie z regulaminem konkursy LIDER XIV dopuszczalne są zarówno umowy o charakterze cywilnoprawnym, jak i umowy o pracę. Centrum nie ingeruje w rodzaj zawieranych umów. Należy pamiętać, że Kierownik musi być zatrudniony w jednostce na okres realizacji projektu. Forma zatrudnienia kierownika projektu i sposób rozliczania wynagrodzenia powinien być zgody z przyjętymi zasadami w jednostce, w oparciu o wskazówki wskazane w przewodniku kwalifikowalności kosztów oraz zgodnie z przepisami prawa.
87. W kryterium oceny merytorycznej, kryterium punktowanym jest: Dobór członków zespołu badawczego a ocenie podlega „interdyscyplinarność oraz międzyinstytucjonalność składu zespołu, dobór członków Zespołu, między innymi, pod względem przyczyniania się przez Wnioskodawcę do rozwoju młodej kadry naukowej…”. Jak rozumieć tę międzyinstytucjonalność, skoro członkowie zespołu badawczego muszą być zatrudnieni w tej samej jednostce co lider zespołu?
Międzyinstytucjonalność członków zespołu badawczego weryfikuje się na moment złożenia aplikacji – eksperci premiują pozyskanie do projektu osób z innych podmiotów. Natomiast faktyczne zatrudnienie tych członków zespołu badawczego w Jednostce musi nastąpić już w trakcie realizacji projektu, na czas wykonywania przez nich czynności w ramach realizacji projektu.
88. czy WNiP można rozliczyć jednorazowo , podobnie jak aparaturę, jeśli polityka rachunkowości instytucji na to pozwala
Tak, można, jeżeli jest to zgodnie z polityką rachunkowości instytucji.
89. W kryteriach oceny merytorycznej w kategorii Projekt w pkt. 3 widnieje opis: "... ocena przyporządkowania członków Zespołu do poszczególnych zadań i inne." Proszę o scharakteryzowanie co zawiera termin "inne".
W opisie kryterium „DOBÓR CZŁONKÓW ZESPOŁU BADAWCZEGO„ są wskazane kluczowe elementy, które są brane pod uwagę podczas oceny wniosku o dofinansowanie. Katalog informacji weryfikowanych przez Ekspertów nie jest zamknięty i ile ocena w tym kryterium musi dotyczyć oceny doboru członków zespołu badawczego, to eksperci mogą poruszyć kwestie które wprost nie są wskazane w opisie kryterium. Jakie to będą kwestie, to już zależy od specyfiki konkretnego wniosku o dofinansowanie oraz informacji w nim ujętych.
90. Czy jest określony poziom TRL, na którym projekt powinien się zakończyć?
We wniosku o dofinansowanie należy wskazać poziom gotowości, na którym znajduje się technologia będąca przedmiotem projektu (przed jego rozpoczęciem oraz po jego zakończeniu). Koszty badań dotyczące poziomu I nie są kwalifikowalne w ramach Programu LIDER.
Jeśli chodzi o końcowy TRL nie ma narzuconego poziomu gotowości, jednak w ocenie merytorycznej ocenie podlega zastosowanie wyników projektu/potencjał wdrożeniowy wyników realizacji projektu.
Dokumenty
-
Rozwiń tekst
ZASADY KONKURSU
-
Rozwiń tekst
WNIOSEK O DOFINANSOWANIE WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI
-
Rozwiń tekst
UMOWA O REALIZACJĘ PROJEKTU
-
Rozwiń tekst
DOKUMENTY DLA WYKONAWCY
-
Rozwiń tekst
Listy rankingowe
-
Kontakt
Punkt Informacyjny
Tel. 22 39 07 170
Tel. 22 39 07 191
E-mail: info@ncbr.gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 21.12.2022 16:38 Maciej Buźniak
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Sekcja Programów i Konkursów Krajowych
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Lider XIV | 33.0 | 19.09.2024 10:16 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 32.0 | 03.04.2024 10:36 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 31.0 | 07.03.2024 14:51 Szymon Iwańczuk |
Lider XIV | 30.0 | 26.01.2024 09:18 Szymon Iwańczuk |
Lider XIV | 29.0 | 29.12.2023 13:22 Szymon Iwańczuk |
Lider XIV | 28.0 | 24.11.2023 16:04 Szymon Iwańczuk |
Lider XIV | 27.0 | 21.07.2023 09:41 Szymon Iwańczuk |
Lider XIV | 26.0 | 29.05.2023 17:00 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 25.0 | 26.04.2023 10:44 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 24.0 | 26.04.2023 10:40 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 23.0 | 04.04.2023 10:22 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 22.0 | 03.04.2023 10:24 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 21.0 | 24.03.2023 14:36 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 20.0 | 17.03.2023 12:53 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 19.0 | 15.03.2023 12:27 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 18.0 | 17.02.2023 00:00 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 17.0 | 10.02.2023 16:34 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 16.0 | 08.02.2023 09:27 Szymon Iwańczuk |
Lider XIV | 15.0 | 01.02.2023 11:12 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 14.0 | 01.02.2023 10:02 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 13.0 | 25.01.2023 16:52 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 12.0 | 19.01.2023 09:29 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 11.0 | 17.01.2023 12:35 Szymon Iwańczuk |
Lider XIV | 10.0 | 10.01.2023 09:19 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 9.0 | 02.01.2023 11:16 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 8.0 | 29.12.2022 12:33 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 7.0 | 22.12.2022 11:55 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 6.0 | 22.12.2022 11:17 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 5.0 | 22.12.2022 11:16 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 4.0 | 22.12.2022 08:24 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 3.0 | 21.12.2022 17:13 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 2.0 | 21.12.2022 16:58 Maciej Buźniak |
Lider XIV | 1.0 | 21.12.2022 16:38 Maciej Buźniak |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP