W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych

Praktyczne informacje o udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych: dojazd do NCBR, poruszanie się po budynku, kontakt z Centrum.

Oznaczenie "Osoba niepełnosprawna": ikona osoby na wózku inwalidzkim.

Dojazd do NCBR

ADRES: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69, 00-801, Warszawa

Do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju można dojechać komunikacją publiczną przystanek Dworzec Centralny, pociągami PKP, SKM korzystając z Dworca Centralnego im Stanisława Moniuszki, Dworca Śródmieście oraz Warszawską Koleją Dojazdową dworzec WKD Śródmieście. W odległości ok 500 m znajduje się stacja II linii metra – stacja Rondo ONZ.

Materiały

Zobacz na mapie

Dostępność budynku

Siedziba Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mieści się w 53 piętrowym biurowcu Varso Tower przy ulicy Chmielnej 69. Główne wejście znajduje się od alei Jana Pawła II, dodatkowe wejście jest zlokalizowane od ulicy Chmielnej.

Od Ulicy Chmielnej znajduje się wjazd na płatny parking podziemny. W garażu podziemnym znajdują się oznakowane miejsca parkingowe z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnością. Przed budynkiem od stronu ulicy Chmielnej wyznaczone się miejsca parkingowe, w strefie płatnego parkowania. Główne wejście składa się z drzwi obrotowych oraz dodatkowych drzwi uchylnych. Z boku wejścia drzwi uchylnych (po prawej stronie) zamontowany jest domofon pozwalający na komunikację z ochroną budynku, która służy pomocą w dostępnie do holu głównego.

Wejście do budynku znajduje się na tej samej płaszczyźnie co chodnik i nie wymaga używania schodów lub podjazdu. W holu głównym budynku znajduje się recepcja budynku.

W holu głównym znajduje się toaleta dostosowana dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami oraz dostęp do 7 wind osobowych. Do skorzystania z windy wymagana jest pomoc ochrony budynku lub karta dostępu.

W budynku obowiązuje kontrola dostępu za pomocą kart dostępu.

Recepcja NCBR mieści się na 3 piętrze.

Na parterze budynku znajdują się lokale gastronomiczne, bankomat, drogeria oraz sklep spożywczy.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Pomoc osoby przybranej

W kontaktach z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy tzw. osoby przybranej.

Osobą przybraną jest osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielania jej pomocy w załatwianiu spraw.

Pracownicy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nie wymagają od osoby przybranej przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM) lub sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN).

Przetwarzanie informacji i danych w czasie korzystania przez osobę uprawnioną z pomocy osoby przybranej odbywa się w celu zapewnienia jej komunikowania się z pracownikami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Środki wspierające komunikację z NCBR

Komunikacja na odległość

Kontakt telefoniczny z NCBR jest możliwy za pośrednictwem dostępnej online usługi tłumaczenia migowego.

Tłumacz czynny jest od poniedziałku do piątku w godz.: 08:15-16:15.

Wizyta w NCBR

Podczas wizyty w siedzibie NCBR zapewniamy dostęp do świadczenia usług tłumacza:

  • PJM (Polski język migowy)
  • SJM (System językowo-migowy)
  • SKOGN (Sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych)

Aby skorzystać z usługi tłumacza (PJM, SJM, SKOGN), osoba uprawniona* powinna zgłosić chęć skorzystania z tej usługi, co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą (data wpływu rozpoczyna bieg terminu), z wyjątkiem sytuacji nagłych (nie mniej niż 1 dzień roboczy – data wpływu rozpoczyna bieg terminu).

Chęć skorzystania z pomocy tłumacza można zgłosić pobierając formularz zgłoszeniowy [wersja formularza „.doc”]. Po wypełnieniu formularza należy go odesłać jedną z wybranych metod:

  • Za pomocą poczty elektronicznej na adres: jezykmigowy@ncbr.gov.pl
  • Listownie na adres: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Chmielna 69, 00-801 Warszawa.
  • Złożyć osobiście w kancelarii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą przy ul. Chmielnej 69, 00-801 Warszawa. Kancelaria Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (3 piętro) czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.15-16.15.
  • Przesyłając wiadomość tekstową SMS na numer tel. 508 488 615 zawierającą elementy wskazane w formularzu.

Korespondencja przesyłana listownie lub przekazywana za pośrednictwem kancelarii NCBR powinna być oznaczona na kopercie wpisem: „usługa tłumacza PJM, SJM, SKOGN”.

W przypadku braku możliwości zapewnia usługi tłumacza PJM, SJM, SKOGN Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzasadni odmowę wykonania usługi z jednoczesnym  wyznaczeniem nowego terminu realizacji uprawnienia lub przekaże informację na temat możliwości wykorzystania innych środków wspierających komunikowanie się w celu kontaktu z urzędem.

 

Materiały

Formularz zgłoszeniowy do kontaktu z NCBR dla osób niepełnosprawnych
Formularz​_zgloszeniowy​_do​_kontaktu​_z​_NCBR​_dla​_osób​_niepełnosprawnych​_popr.doc 0.04MB

Dostępność cyfrowa

Zapoznaj się z Deklaracją dostępności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Materiały

Deklaracja dostępności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
04.11.2020 12:23 Szymon Iwańczuk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Szymon Iwańczuk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 8.0 28.03.2024 14:57 Szymon Iwańczuk
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 7.0 28.09.2022 13:27 Maciej Buźniak
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 6.0 13.09.2022 14:13 Szymon Iwańczuk
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 5.0 09.06.2021 14:01 Monika Ciślak
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 4.0 15.01.2021 16:49 Monika Ciślak
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 3.0 15.01.2021 16:48 Monika Ciślak
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 2.0 30.11.2020 08:52 Paweł Kęska
Praktyczne informacje dla osób niepełnosprawnych 1.0 04.11.2020 12:23 Szymon Iwańczuk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}