W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane

Status Status: Rozstrzygnięty

Program INFOSTRATEG został przygotowany, by wspierać rozwój polskiego potencjału sztucznej inteligencji (SI) poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Piąty konkurs ma na celu wybór wykonawców w ramach tematu zgłoszonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.  

  • Do konkursu mogą przystąpić konsorcja, w skład których wchodzą jednostki naukowe lub przedsiębiorcy, zarejestrowane i prowadzące działalność na terytorium Polski potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru, przy czym w skład konsorcjum może wchodzić maksymalnie 5 podmiotów. 

  • NCBR udziela dofinansowania na realizację projektów, które obejmują: 

    1. badania podstawowe (możliwe do realizacji jedynie przez jednostkę naukową), 
    1. badania przemysłowe (możliwe do realizacji przez jednostkę naukową lub przedsiębiorstwo), 
    1. eksperymentalne prace rozwojowe (możliwe do realizacji przez jednostkę naukową lub przedsiębiorstwo), 
    1. prace przedwdrożeniowe (działania obejmujące przygotowanie wyników do zastosowania w praktyce) (możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwo), które są finansowane w ramach pomocy de minimis. 

    Projekt musi obejmować realizację eksperymentalnych prac rozwojowych (realizacja badań podstawowych lub badań przemysłowych lub prac przedwdrożeniowych nie jest obligatoryjna do uzyskania dofinansowania). 

    Projekt musi być realizowany w podziale na 3 fazy, obejmujące:

    • Faza I: zadania o charakterze badań podstawowych lub badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych;
    • Faza II: zadania o charakterze badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych;
    • Faza III: zadania o charakterze badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych lub prac przedwdrożeniowych.
  • Konkurs obejmuje temat zgłoszony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii:

    Automatyczna detekcja obiektów topograficznych. 

    Celem projektu jest stworzenie narzędzi opartych na algorytmach uczenia maszynowego umożliwiających automatyczną detekcję obiektów topograficznych, które zasilają bazę BDOT10k. Automatyczna detekcja będzie oparta na danych fotogrametrycznych dostępnych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • Całkowity budżet konkursu to 13 mln zł

  • Maksymalna wysokość dofinansowania poszczególnych faz projektu wynosi: 

    • Faza I – 1,5 mln zł 
    • Faza II – 2,5 mln zł 
    • Faza III – 2 mln zł. 

    Dofinansowanie na fazę dotyczy całego okresu realizacji danej fazy, przy czym dofinansowanie na okres przejściowy danej fazy nie może przekraczać 400 tys. zł. 

    Poziom dofinansowania dla przedsiębiorstw na realizację poszczególnych kategorii prac w ramach projektu (intensywność pomocy publicznej) to:

    • w przypadku badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych – procent kosztów kwalifikowalnych określony w rozporządzeniu MNiSW ws. pomocy publicznej
    • w przypadku prac przedwdrożeniowych finansowanych w ramach pomocy de minimis – 90% kosztów kwalifikowalnych tych prac.

    Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych. Jednostki naukowe mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej.

    • Data ogłoszenia: 19 grudnia 2022 r.
    • Rozpoczęcie naboru wniosków: 24 lutego 2023 r.
    • Zakończenie naboru wniosków: 2 czerwca 2023 r., godz. 16:00
    • Wyniki konkursu:

    NCBR przesyła do wnioskodawców decyzje w terminie do 6 miesięcy od dnia zamknięcia naboru wniosków.

  • Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI (lsi.ncbr.gov.pl). (link do systemu – aktywny od dnia 24 lutego 2023 r.).

  • Ocena projektów składa się z dwóch etapów: oceny wstępnej i merytorycznej.

    Ocena wstępna przeprowadzana jest przez pracowników NCBR, na podstawie informacji zawartych we wniosku oraz wyjaśnień udzielonych przez wnioskodawcę. W ramach oceny wstępnej weryfikowane jest spełnienie przez wniosek kryteriów oceny wstępnej. W przypadku wniosków spełniających wszystkie kryteria oceny wstępnej przeprowadzana jest ocena merytoryczna.

    Ocena merytoryczna przeprowadzana jest przez ekspertów zewnętrznych (wśród nich mogą być również członkowie Komitetu Sterującego oraz Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (Uprawnionego)), na podstawie informacji zawartych we wniosku oraz wyjaśnień udzielonych przez wnioskodawcę na spotkaniu panelowym. Ocena merytoryczna obejmuje kryteria dostępu oraz kryteria punktowane.

  • Co obejmują poszczególne fazy projektu?

    Faza I realizacji projektu stanowi część projektu obejmującą stworzenie wstępnej wersji systemu, która może zostać poddana ocenie, oraz jeśli Wnioskodawca przewidzi we wniosku o dofinansowanie, zgromadzenie niezbędnych dla realizacji projektu danych w postaci stosownych baz danych.

    W fazie II Wykonawca powinien skoncentrować się wokół stworzenia generycznego systemu, umiejącego obsłużyć wszystkie scenariusze użycia.

    Faza III to część projektu mająca na celu ulepszanie powstałego systemu oraz przygotowanie do wdrożenia wyników osiągniętych w fazach I i II.

    Rezultaty poszczególnych faz projektu powinny być zgodne z wytycznymi dla każdej z faz wymienionymi w załączniku nr 13 do Regulaminu konkursu. Po stronie Wnioskodawcy leży zaproponowanie innowacyjnych funkcjonalności w ramach każdej fazy, wykraczających poza minimalne wymagania określone w wytycznych.

     

    Czy każdy projekt musi obejmować wszystkie 3 fazy?

    Tak, każdy projekt, który otrzyma dofinansowanie w ramach konkursu, musi obejmować realizację wszystkich trzech faz. Faza I i II musi być dodatkowo podzielona na okresy wykonania i przejściowy.

     

    Czy każdy projekt wyłoniony do dofinansowania w konkursie otrzyma dofinansowanie na wszystkie 3 fazy?

    Wniosek wyłoniony do dofinansowania w konkursie otrzyma decyzję o przyznaniu środków na całość realizacji projektu, jednak warunkiem przekazania przez NCBR finansowania na realizację fazy II lub fazy III projektu jest uzyskanie pozytywnego wyniku Selekcji. Selekcja jest procesem polegającym na weryfikacji złożonych przez wykonawców raportów z wykonania fazy I lub II projektu (łącznie z opracowanymi w ramach danej fazy systemami) realizowany przez Zespół oceniający oraz zmierzający do ustalenia, czy wykonawca jest dopuszczony do kolejnej fazy projektu. Wykonawca ponosi ryzyko zakończenia współpracy z NCBR po fazie I albo po fazie II związane z tym, że rozwiązania przedstawione przez innych wykonawców osiągną lepszy rezultat w ramach Selekcji.  

    Liczba projektów w konkursie możliwych do dofinansowania w fazach I, II i III wynosi odpowiednio: 4,2 i 1 projekt.

     

    Kiedy powinien rozpocząć się projekt złożony w konkursie?

    Realizacja projektu musi rozpocząć się dnia 1 grudnia 2023 roku.

     

    Jaki jest czas realizacji projektu?

    Okres realizacji projektów wynosi 28 miesięcy, w tym 8 miesięcy fazy I, 12 miesięcy fazy II oraz 8 miesięcy fazy III. Dodatkowo, 2 ostatnie miesiące fazy I i fazy II to tzw. okresy przejściowe, w których Wykonawca projektu może realizować prace związane wyłącznie z rozwojem elementów opracowanych w ramach fazy odpowiednio I lub drugiej. W tym czasie NCBR dokonuje oceny formalnej i merytorycznej raportów z wykonania danej fazy.

     

    Czy można wydłużyć czas realizacji projektu?

    NCBR nie przewiduje możliwości wydłużenia realizacji żadnej z faz (I, II, III) projektu (ani jej poszczególnych okresów), a zatem i realizacji całego projektu

     

    Kiedy możliwe jest ponoszenie kosztów realizacji projektu?

    Wykonawca może ponosić koszty w ramach projektu tylko w okresach realizowania poszczególnych faz, z uwzględnieniem podziału na okres wykonania fazy i jej okres przejściowy.

     

    Ile maksymalnie zadań może obejmować projekt?

    Każdy projekt składa się z 3 faz, których realizacja następuje kolejno po sobie. Każda z faz może obejmować maksymalnie 5 zadań w okresie wykonania danej fazy oraz maksymalnie 1 zadanie na konsorcjanta w okresie przejściowym.  

    Wnioskodawca nie może łączyć badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych ani prac przedwdrożeniowych w ramach tego samego zadania.

     

    Czy jest wymóg wdrożenia wyników projektu przez Wykonawcę?

    Za zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, który otrzymał od NCBR finansowanie na realizację wszystkich trzech faz, odpowiedzialny jest Uprawniony. Zastosowanie w praktyce powinno nastąpić w terminie trzech lat od zakończenia realizacji projektu. 

    Wnioskodawca ma możliwość wdrożenia/ wykorzystania wyników projektu, na zasadach określonych w umowie o dofinansowanie. 

     

    FAQ – konkurs INFOSTRATEG V (projekty zamawiane)

    1. Co obejmują poszczególne fazy projektu?

    Faza I realizacji projektu stanowi część projektu obejmującą stworzenie wstępnej wersji systemu, która może zostać poddana ocenie, oraz jeśli Wnioskodawca przewidzi we wniosku o dofinansowanie, zgromadzenie niezbędnych dla realizacji projektu danych w postaci stosownych baz danych.
    W fazie II Wykonawca powinien skoncentrować się wokół stworzenia generycznego systemu, umiejącego obsłużyć wszystkie scenariusze użycia.
    Faza III to część projektu mająca na celu ulepszanie powstałego systemu oraz przygotowanie do wdrożenia wyników osiągniętych w fazach I i II.
    Rezultaty poszczególnych faz projektu powinny być zgodne z wytycznymi dla każdej z faz wymienionymi w załączniku nr 13 do Regulaminu konkursu. Po stronie Wnioskodawcy leży zaproponowanie innowacyjnych funkcjonalności w ramach każdej fazy, wykraczających poza minimalne wymagania określone w wytycznych.

    1. Czy każdy projekt musi obejmować wszystkie 3 fazy?

    Tak, każdy projekt, który otrzyma dofinansowanie w ramach konkursu, musi obejmować realizację wszystkich trzech faz. Faza I i II musi być dodatkowo podzielona na okresy wykonania i przejściowy.

    1. Czy każdy projekt wyłoniony do dofinansowania w konkursie otrzyma dofinansowanie na wszystkie 3 fazy?

    Wniosek wyłoniony do dofinansowania w konkursie otrzyma decyzję o przyznaniu środków na całość realizacji projektu, jednak warunkiem przekazania przez NCBR finansowania na realizację fazy II lub fazy III projektu jest uzyskanie pozytywnego wyniku Selekcji. Selekcja jest procesem polegającym na weryfikacji złożonych przez wykonawców raportów z wykonania fazy I lub II projektu (łącznie z opracowanymi w ramach danej fazy systemami) realizowany przez Zespół oceniający oraz zmierzający do ustalenia, czy wykonawca jest dopuszczony do kolejnej fazy projektu. Wykonawca ponosi ryzyko zakończenia współpracy z NCBR po fazie I albo po fazie II związane z tym, że rozwiązania przedstawione przez innych wykonawców osiągną lepszy rezultat w ramach Selekcji. 

    Liczba projektów w konkursie możliwych do dofinansowania w fazach I, II i III wynosi odpowiednio: 4, 2 i 1 projekt.

    1. Kiedy powinien rozpocząć się projekt złożony w konkursie?

    Realizacja projektu musi rozpocząć się dnia 1 grudnia 2023 roku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której
    lista rankingowa, publikowana po zawarciu umów o dofinansowanie dla wniosków rekomendowanych
    do dofinansowania w konkursie, nie zostanie opublikowana do dnia 30 listopada 2023 roku – wówczas
    termin rozpoczęcia realizacji projektów przez wykonawców ulega przesunięciu o 30 dni od dnia publikacji
    ww. listy rankingowej.

    1. Jaki jest czas realizacji projektu?

    Okres realizacji projektów wynosi 28 miesięcy, w tym 8 miesięcy fazy I, 12 miesięcy fazy II oraz 8 miesięcy fazy III. Dodatkowo, 2 ostatnie miesiące fazy I i fazy II to tzw. okresy przejściowe, w których Wykonawca projektu może realizować prace związane wyłącznie z rozwojem elementów opracowanych w ramach fazy odpowiednio I lub drugiej. W tym czasie NCBR dokonuje oceny formalnej i merytorycznej raportów z wykonania danej fazy.

    1. Czy można wydłużyć czas realizacji projektu?

    NCBR nie przewiduje możliwości wydłużenia realizacji żadnej z faz (I, II, III) projektu (ani jej poszczególnych okresów), a zatem i realizacji całego projektu.

    1. Kiedy możliwe jest ponoszenie kosztów realizacji projektu?

    Wykonawca może ponosić koszty w ramach projektu tylko w okresach realizowania poszczególnych faz, z uwzględnieniem podziału na okres wykonania fazy i jej okres przejściowy.

    1. Ile maksymalnie zadań może obejmować projekt?

    Każdy projekt składa się z 3 faz, których realizacja następuje kolejno po sobie. Każda z faz może obejmować maksymalnie 5 zadań w okresie wykonania danej fazy oraz maksymalnie 1 zadanie na konsorcjanta w okresie przejściowym. 

    Wnioskodawca nie może łączyć badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych ani prac przedwdrożeniowych w ramach tego samego zadania.

    1. Czy jest wymóg wdrożenia wyników projektu przez Wykonawcę?

    Za zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, który otrzymał od NCBR finansowanie na realizację wszystkich trzech faz, odpowiedzialny jest Uprawniony. Zastosowanie w praktyce powinno nastąpić w terminie trzech lat od zakończenia realizacji projektu.

    Wnioskodawca ma możliwość wdrożenia/ wykorzystania wyników projektu, na zasadach określonych w umowie o dofinansowanie.

    1. Czy w ramach pierwszego etapu dane treningowe mają obejmować wszystkie klasy z dwóch kategorii?

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej ilości klas obiektów dostaną więcej punktów. Jest to projekt R&B i dotyczy m.in. badań eksperymentalnych wspierających rozwój potencjału SI. Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

    1. Istnieje kilka miar za pomocą których można określać dokładność detekcji obiektów, czy w projekcie jest narzucone, która z nich będzie użyta do oceny wyników fazy?

    Uprawniony nie narzuca metod określania dokładności detekcji obiektów.

    1. Jak będzie przebiegała ocena testowania wyników? Czy testy będą przeprowadzone przez Wnioskodawcę czy Zamawiającego?

    Zgodnie z założeniami strategicznego programu INFOSTRATEG oraz jego celami szczegółowymi, zbiory danych testowych powstaną poprzez połączenie ze sobą danych pochodzących od wszystkich podmiotów realizujących projekty. Testy będą przeprowadzane przez Zespół oceniający, złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego na, podstawie przyjętych w ramach Selekcji zdefiniowanych kryteriów przejścia z fazy I do fazy II oraz fazy II do fazy III realizacji projektu (patrz: Załącznik nr 14 do Regulaminu konkursu - Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji projektu").

    1. Proszę o wyjaśnienie do czego będzie porównywany stopień wytrenowania danych, do którego odwołano się m. in. w treści Załącznika nr 13? Do losowej próby z elementów uczących, czy z grupy przygotowanej przez NCBR/Uprawnionego?

    Testy aplikacji bedą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasiegów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

    1. Co należy traktować jako 100% wskazane m. in. w wytycznych Załącznika nr 13? Dane istniejące BDOT, dane EGiB, czy dane „ręcznie” przygotowane dane NCBR/Uprawnionego?

    Opracowane przez wszystkich wykonawców w danej fazie aplikacje z GUI będą uruchamiane na przygotowanym zbiorze testowym, zawierającym dane pochodzące od wszystkich podmiotów realizujących projekty. Model detekcji, kótry umożliwi wykrycie wszystkich obiektów w opracowanym zbiorze danych testowych, będzie posiadał dokładność poprawnego wykrycia obiektów na poziomie 100%.

    1. Co należy rozumieć przez GUI? Aplikację samodzielną uruchamianą w systemie operacyjnym? Jeśli tak to w jakim (LINUX, WINDOWS, MacOS)? Czy może być to aplikacja z GUI uruchamianym w przeglądarce internetowej? Czy wymagane jest GUI na urządzenia mobilne?

    Uprawniony przez GUI rozumie co najmniej aplikację w systemie Windows zapewniającą stabilną pracę, urządzenia mobilne nie są wymagane.

     

    1. Jeśli chodzi o dokładność detekcji, to rzutuje ona między innymi na późniejszą możliwość rozpoznawania zmian na mapach. Z drugiej strony dokładność detekcji nie może być zbyt duża - musi mieć dość sporą tolerancję, bo rozpoznawanie obiektów na podstawie ortofotomap może być realizowane na podstawie kształtu dachu, natomiast obrys obiektu na mapach reprezentowanych w bazie BDOT nie reprezentuje obrysu dachu, ale obrys fundamentu. Jaka powinna być zatem ww. tolerancja detekcji?

    Głównym celem projektu jest pozyskanie informacji o nowopowstałych lub zmienionych obiektach bazy BDOT10k. Do detekcji obrysu budynku można wykorzystać bazę EGIB - dostępną w serwisie www.geoportal.gov.pl.
     Brak możliwości detekcji obiektów musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.

    1. Proszę o podanie dokładnej definicji "danych fotogrametrycznych dostępnych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym". Czy chodzi o wszystkie dostępne typy danych? Jak należy traktować ew. różny stopień aktualności poszczególnych zbiorów?

    Przez dane fotogrametryczne rozumie się:
    - ortofotomapę,
    - numeryczny model terenu,
    - numeryczny model pokrycia terenu,
    - dane pomiarowe LIDAR.
    Dostępne są też pozostałe dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz innych rejestrów publicznych.

    1. Czy wymagane jest GUI na urządzenia mobilne?

    Urządzenia mobilne nie są wymagane. Uprawniony przez GUI rozumie co najmniej aplikację w systemie Windows zapewniającą stabilną pracę.

    1. Co NCBR rozumie przez intuicyjność użytkowania wskazaną w treści dokumentacji RK? W jaki sposób NCBR będzie ten wskaźnik oceniał na poszczególnych etapach projektu?

    Intuicyjność jest jednym z elementów oceny funkcjonalności rozwiązania, która została zdefiniwana w Załączniku nr 14 do Regulaminu konkursu - Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji projektu. Możliwość przyznania maksymalnej oceny funkcjonalności rozwiązania związana jest m.in. z ergonomią i intuicyjnością użytkowania (w których użytkownik bez problemu jest w stanie przeprowadzić detekcję obiektów, aplikacja jest zgodna z zasadami dostępności, cechuje ją przyjazność, intuicyjność, stabilność, nawigowanie, budowa menu: poprawna kolejność poszczególnych pozycji, występują dodatkowe elementy: możliwość personalizacji; czytelne teksty, czcionki, style), jak również stopniem zrozumienia oczekiwań Zamawiającego, posiadaniem przez aplikację funkcjonalności usprawniających korzystanie z niej czy sprawnym działaniem oferowanych narzędzi.

    1. Proszę o doprecyzowanie jakie elementy powinno zawierać GUI?

    Uprawniony określił minimalne wymagania w GUI w dokumentacji konkursowej, w szczególności w Załączniku nr 3 do Regulaminu konkursu - Zakres tematyczny konkursu oraz Załączniku nr 13. Wytyczne dot. efektów realizacji kolejnych faz. Aplikacja powinna posiadać:
    1. Intuicyjność - kolejność ikon w menu powinna być zgodna z kolejnością wykonywanych procesów.
    2. Nawigowanie - zoptymalizowana liczba "kliknięć".
    3. Stabilność - aplikacja nie powinna się zawieszać ani restartować samoczynnie. Aplikacja powinna posiadać pasek postępu.
    4. Czcionki - bezszeryfowe. Tekst kontrastowy.
    5. Możliwość personalizacji - działanie na monitorach o różnej rozdzielczości. Zapamiętywanie ostatnich ustawień. Zapamiętywanie ścieżek odczytu i zapisu.
    Zaleca się stosowanie normy ISO 9241-11:2018  Ergonomics of human-system interaction.

    1. Jaka jest definicja detekcji (bbox czy dokładny obrys instancji?) oraz powiązana z tym metoda weryfikacji ‘wykrycia’? Jakie są kryteria poprawnego wykrycia np. zgodność geometrii (poziomy zgodności) oraz klasy obiektu np. BUIN jako BUBD? Jakie wskaźniki zostaną przyjęte?

    W wyniku detekcji obiektu ma nastąpić wygenerowanie przybliżonej geometrii.

    1. Na jakim zakresie danych wyznaczana będzie ocena algorytmów? Na swoim zbiorze testowym? Wynik tego samego algorytmu dla danych z powiatu płockiego, Krakowa czy Suwałk może być zupełnie różny. Czy to będzie ujednolicone/znane?

    Opracowane przez wszystkich wykonawców w danej fazie aplikacje z GUI będą uruchamiane na przygotowanym zbiorze testowym, zawierającym dane pochodzące od wszystkich podmiotów realizujących projekty, dzięki czemu możliwe będzie porównanie poprawności działania poszczególnych systemów w odniesieniu do tego samego zbioru danych. Model detekcji, który umożliwi wykrycie wszystkich obiektów w opracowanym zbiorze danych testowych, będzie posiadał dokładność poprawnego wykrycia obiektów na poziomie 100%.

    1. Załącznik 14 definiuje maksymalny czas detekcji w którym stworzone rozwiązanie musi się zmieścić. Jakiej klasy sprzętu dotyczy to ograniczenie?

    Uprawniony określił poniższe minimalne wymagania sprzętowe:
    Procesora: Intel(R) Xeon(R) CPU E5-1660 v4 @ 3.20GHz
    Pamięci RAM: 64.0 GB
    Karty graficznej: NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB (5888 rdzeni CUDA v 8.6)

    1. Czy geometria obiektów uzyskanych z automatycznej detekcji ma odpowiadać zasadom, według których tworzone są obiekty BDOT10k?

    Głównym celem projektu jest pozyskanie informacji o nowopowstałych lub zmienionych obiektach bazy BDOT10k. W przypadku gdy możliwe jest uzyskanie z automatycznej detekcji reprezentacji geometrycznej obiektów zgodnie z regułami BDOT10k - należy tak pozyskać obiekty. Nie jest to jednak wymóg obligatoryjny.

    1. Jakie kryteria geometryczne oraz jakie wartości progowe będą decydowały o kwalifikacji wykrytych obiektów jako „obiekt identyczny” lub „obiekt zmieniony”, o których mowa m.in. w Załączniku nr 3. Zakres tematyczny konkursu?

    Głównym celem projektu jest wykrycie obiektów nowopowstałych oraz zmienionych względem aktualnej bazy BDOT10k. Ze względu na fakt, że Uprawniony nie narzuca zastosowania konkretnego algorytmu sztucznej inteligencji dobór wartości progowych jest po stronie wykonawców.

    1. Przebieg testów i dataset’y testowe – na kogo architekturze będzie przeprowadzany test? Czy zestawy danych będą ogólnodostępne? Jaka będzie generalnie procedura?

    Zgodnie z założeniem programu strategicznego INFOSTRATEG oraz realizowanego w jego ramach konkursu INFOSTRATEG V, wyłonione do realizacji w fazie I maksymalnie 4 (a w fazie II maksymalnie 2 projekty) projekty będą dążyły m.in. do utworzenia własnych zbiorów danych testowych, które wraz z raportami z realiacji danej fazy w trakcie okresu przejściowego zostaną udostępnione przez wykonawców do oceny formalnej i merytorycznej wykonania fazy. Z udostępnionych do oceny własnych zbiorów danych testowych wykonawców powstanie jeden zbiór, zawierający dane pochodzące od wszystkich podmiotów realizujących projekty. Zbiór ten posłuży do przetestowania modeli detekcji i aplikacji, opracowanych przez wszystkich wykonawców w danej fazie, dzięki czemu możliwe będzie porównanie poprawności działania poszczególnych systemów w odniesieniu do tego samego zbioru danych. W tym kontekście bardzo istotne jest poprawne przygotowanie zbiorów danych przez wszystkich wykonawców w sposób umożliwiający ich integrację w jeden, duży zbiór, który posłuży do przetestowania wszystkich powstających w danych fazach projektu systemów detekcji. Testy będą przeprowadzane przez Zespół oceniający, złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego na, podstawie przyjętych w ramach Selekcji zdefiniowanych kryteriów przejścia z fazy I do fazy II oraz fazy II do fazy III realizacji projektu (patrz: Załącznik nr 14 do Regulaminu konkursu - Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji projektu).

    1. Czy w związku z dużą ilością wątpliwości merytorycznych, które nie są doprecyzowane w dokumentacji konkursowej a istotne dla projektowania procesu badawczego, NCBR zakłada wydłużenie terminu aplikowania dla przedmiotowego konkursu?

    Zmiana w zapisach dokumentacji została dokonana w dn. 28.04.2023 r. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie https://www.gov.pl/web/ncbr/zmiana-dokumentacji-konkursowej-w-ramach-v-konkursu-infostrateg-na-projekty-zamawiane .

    1. Baza BDOT10k jest w produkcji, jej zakończenie zgodnie z rozporządzeniem jest na 31 grudnia 2023. Projekt zaczyna się 1 grudnia 2023 Czy projekt będzie oceniany na podstawie stanu w momencie rozpoczęcia, czy baza będzie modyfikowana w czasie projektu?

    Na podstawie bazy BDOT10K najbardziej aktualnej dostępnej w PZGiK - czyli obecnie z 2022 r. Nowy schemat bazy może zostać udostępniony. Należy podkreślić, że aktualność danych nie ma wpływu na przyjęty algorytm.

    1. Skoro klient jest dany z góry, jakich treści NCBiR oczekuje w sekcjach "Zapotrzebowanie rynkowe na rezultaty projektu" i "Charakterystyka rynku docelowego"?

    Zgodnie z pkt. 18 Regulaminu konkursu Wnioskodawca ma możliwość wdrożenia/ wykorzystania wyników projektu, na zasadach określonych w umowie o dofinansowanie. W Załączniku nr 16 do Regulaminu konkursu - Wzór umowy o dofinansowanie, w § 4 ust. 23 wskazano, że wdrożenie przez Beneficjenta rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu, o którym mowa w zdaniu pierwszym powinno być dokonane:
    1) w innym celu;
    2) przez inny produkt;
    3) w celu wytworzenia nowych komponentów;
    4) nie poprzez wykorzystanie całego wyniku realizacji Projektu tylko jego poszczególnych elementów.
    W przypadku, gdy Wnioskodawca zdecyduje się na skorzystanie z powyższej możliwości wdrożenia/wykorzystania wyników projektu, zobowiązany jest do uzupełnienia wniosku m.in. w zakresie "Zapotrzebowania rynkowego na rezultaty projektu" i "Charakterystyki rynku docelowego" zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku.

    1. Jeśli rezultat projektu ma dotyczyć rozwiązania w obszarze SI, proszę o wyjaśnienie jak Wnioskodawca ma przedstawić unormowanie kwestii własności przemysłowych rezultatów projektu w właściwych temu sekcjach wniosku, w tym deklarowaną liczbę zgłoszeń patentowych?

    Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku - Weź pod uwagę specyfikę projektu, o którego dofinansowanie się ubiegasz lub branży, w której prowadzisz działalność. Pamiętaj, że możliwe są też inne formy ochrony praw własności intelektualnej niż ochrona patentowa, np. prawa autorskie. Dla niektórych rozwiązań stosowanie ochrony patentowej może być niezasadne.

    1. Co powinien zawierać raport z badania czystości patentowej, jeśli rezultatem projektu jest rozwiązanie informatyczne, które co do zasady nie podlega ochronie patentowej?

    Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku - możliwe są też inne formy ochrony praw własności intelektualnej niż ochrona patentowa, np. prawa autorskie. Wskazówki dotyczące zakresu przeprowadzenia badania stanu techniki określone są w Instrukcji wypełniania wniosku.

    1. Skoro cel projektu jest zdefiniowany w programie konkursu, to czego NCBR oczekuje w sekcji Cel Projektu?

    Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku, w części III.1. Cel i uzasadnienie realizacji projektu, w polu "Cel i założenia projektu" należy przedstawić cel oraz najistotniejsze założenia projektu, które doprowadzą do osiągnięcia celu. Ponadto należy wykazać w jaki sposób projekt wpisuje się w cele główne i szczegółowe Programu wskazane w Regulaminie konkursu. Głównym celem projektu jest pozyskanie informacji o nowopowstałych lub zmienionych obiektach bazy BDOT10k, jednak każdy wnioskodawca ma pewną swobodę w zaprojektowaniu procesu badawczego oraz określeniu funkcjonalności proponowanego rozwiązania.

    1. W jaki sposób ma zostać przeprowadzone finalne wdrożenie aplikacji po fazie III. Czy aplikacja ma być gotowa do działania z całą bazą danych dostępnych z wykorzystaniem usług Geoportalu?

    Po fazie III aplikacja ma być gotowa do działania i wdrożenia przez Uprawnionego.

    1. Co w przypadku, gdy Wnioskodawca zadeklaruje we wniosku w fazie I osiągnięcie wskaźnika wykrycia obiektu na poziomie 100% zamiast 85% oraz co w przypadku, gdy to założenie zostanie rzeczywiście osiągnięte? Projekt automatycznie zostanie przeniesiony do fazy III?  Wskaźnik 85% wykrycia obiektu jest wskaźnikiem minimum czy Wnioskodawca w fazie I musi osiągnąć wartość równą 85%?

    Jak najbardziej Wnioskodawca może zaplanować oraz osiągnąć 100% osiągnięcia wskaźnika detekcji. Projekt jednak nie zostanie automatycznie przeniesiony do fazy następnej, ponieważ zgodnie z Regulaminem konkursu Projekt opisany we wniosku o dofinansowanie musi zostać podzielony na trzy fazy: faza I (proof of concept), faza II oraz faza III.

    1. Czy podczas realizacji projektu, Wnioskodawca będzie miał możliwość pobierania danych tylko z geoportalu, czy dane z państwowego zasobu będą udostępniane również w inny sposób (np. poprzez bezpośredni dostęp do danych na serwerze)? Jeśli tak, to czy istnieje dokumentacja z takimi informacjami? Czy algorytmy SI mają wykrywać klasy obiektów (tj. klasy typu BUBD – Budynek, BUIN – budowla inżynierska) czy również określać nazwy obiektów (tj. budynki mieszkalne jednorodzinne, budynki o dwóch mieszkaniach itd.)?

    Inne dane niedostępne na geoportalu mogą być udostępnione przez Uprawnionego. Algorytmy mają wykrywać obiekty w danej klasie.

    1. Czym są inne metody automatyczne (a czym nie są)? (W kontekście Załącznika nr 14. Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji projektu – i kryterium "Ocena niezawodności, efektywności I dokładności działania rozwiązania")

    Uprawniony wskazuje, iż zastosowanie rezultatu projektu doprowadzić ma do zminimalizowania metod manualnych, bez większego wsparcia użytkowania.

    1. Co z obiektami zakrytymi/niewidocznymi na ogólnodostępnych danych z GUGiK, a będącymi klasami obiektów? Czy będą również one brane pod uwagę podczas oceny poprawności "wykrycia"?

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej liczby klas obiektów dostaną więcej punktów.
    Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

    1. Na pewno kierownik B+R to jest koszt kwalifikowalny?

    Tak, w konkursie INFOSTRATEG V, w ramach kategorii Wynagrodzenia kwalifikowalne są koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, osób zatrudnionych przy realizacji projektu, w tym kierownika B+R. Szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są w Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu - Przewodnik kwalifikowalności kosztów.

    1. Czy jednostka naukowa, będąca jednocześnie przedsiębiorcą, może otrzymać 100% dofinansowania (oczywiście jeżeli będzie realizowała projekt w ramach swojej działalności niegospodarczej)?

    Zgodnie z pkt. 45 Regulaminu konkursu - Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych, niebędących przedsiębiorstwami na wykonanie badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych. Jednostki naukowe mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej. Jeśli wnioskodawca prowadzi zarówno działalność gospodarczą jak i niegospodarczą projekt, którego dotyczy wniosek nie może być związany z prowadzeniem działalności gospodarczej i wnioskodawca jest zobowiązany zapewnić rozdzielność rachunkową tego projektu od reszty działalności, przede wszystkim gospodarczej, tak aby uniknąć subsydiowania skrośnego. W tym zakresie Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego oświadczenia do wniosku.

    1. Proszę o jednoznaczną specyfikację oraz doprecyzowanie oczekiwanych w końcowym rozwiązaniu wymagań dotyczących: - rodzajów i podrodzajów wszystkich obiektów; - dokładności / precyzji / atrybutów obiektów; - możliwości dodawania nowych / rozszerzania istniejących klas obiektów; - preferencji stosu technologicznego (softwareowego/hardwareowego);  - zakresu integracji z istniejącymi u Państwa systemami / źródłami danych (API); - zakresów odporności na szum i zmienność danych; - zakresu dostępności i skalowalności, liczby jednoczesnych użytkowników systemu, innych; - rozbudowy dostarczonego systemu; - zakresu bezpieczeństwa przetwarzania informacji;- skala bazowych danych, metadanych/innych informacji;- interfejsu użytkownika;- wydajności i czasu odpowiedzi.

    Rodzaje i podrodzaje wszystkich obiektów BDOT10k określone są w rozporządzeniu o bazie danych obiektów topograficznych.
    Brak danych osobowych. Dane PZGiK są powszechnie dostępne. 

    1. Czy w okresach przejściowych odpisy amortyzacyjne będą kosztem kwalifikowalnym?

    Zgodnie z Załącznikiem nr 6 do Regulaminu konkursu - Przewodnik kwalifikowalności kosztów, na koszty kwalifikowalne związane z rozwojem elementów opracowanych w ramach okresów przejściowych fazy I i II składają się Koszty budynków i gruntów oraz Inne koszty operacyjne jak np.:
    • usługi obce – usługi serwisowe, koszty napraw, usługi transportowe;
    • wynajem/dzierżawa serwera;
    • koszt utrzymania domeny;
    • koszty zabezpieczeń baz danych;
    • koszty przechowywania kopii zapasowych.

    1. Czy wykrywanie obiektów ma działać tylko dla 5 datasetów przygotowanych na potrzeby projektu czy dla całej Polski? Czy możliwe jest zaproponowanie rozwiązania GUI, które nie będzie działało na serwerze GUGIK tylko na zewnętrznej chmurze np. AWS? Czy aplikacja GUI musi być w pełni open-sourcowa? Czy możliwe są częściowe modyfikacje - tzn. rdzeń aplikacji (silnik) będzie zamknięty, ale implementacja dla GUGIK będzie otwarta na zmiany? Jakiego rodzaju parametryzacja GUI będzie wymagana przez GUGIK?  Zapytanie ofertowe wspomina jedynie o konieczności wyboru rozmiaru piksela ortofotomapy dla danych źródłowych.

    Tak, wykrywanie obiektów ma działać tylko dla 5 datasetów przygotowanych na potrzeby projektu. GUGiK zaleca, aby aplikacja GUI była w pełni open-sourcowa. 

    1. Czy Uprawniony rozważa zredukowanie listy klas do takich, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu, a ponadto liczebność występowania obiektów w rzeczywistości daje możliwość zgromadzenia informatywnego materiału uczącego? Chodzi o zmianę warunków konkursu a nie o pozostawienie kwestii do decyzji wnioskodawcy.

    Analiza i weryfikacja ma być dla wszystkich klas obiektów. Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji obiektów musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.

    1. Czy w związku z tym, że odpowiedzi na kluczowe pytania, które definiują w jaki sposób ma być przygotowana oferta pojawią się na stronie NCBR dopiero za 2 tygodnie można liczyć na przesunięcie terminu zakończenia naborów?

    Zmiana w zapisach dokumentacji została dokonana w dn. 28.04.2023 r. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie https://www.gov.pl/web/ncbr/zmiana-dokumentacji-konkursowej-w-ramach-v-konkursu-infostrateg-na-projekty-zamawiane .

    1. Ponieważ zbiór testowy dla etapu nie jest znany do samego testu (powstaje przez połączenie zbiorów testowych indywidualnych projektów): czy spełnienie wymaganego progu detekcji (np. 85% w fazie I), rozliczane jest w oparciu o ten (nieznany wcześniej) zbiór testowy czy indywidualny zbiór testowy opracowany w danym projekcie? Czy nie uzyskanie 85% skuteczności na zbiorze zbiorczym implikuje niespełnienie warunków projektu?

    Spełnienie progu detekcji (np. 85% w fazie I) oceniane jest w oparciu o ten zbiór testowy zawierający dane pochodzące od wszystkich podmiotów realizujących projekty. Dzięki temu możliwe będzie porównanie opracowanych w wyniku realizacji danej fazy systemów detekcji w oparciu o obiektywny i jednakowy dla wszystkich wykonawców zbiór. Celem programu INFOSTRATEG jest bowiem stworzenie uniwersalnych narzędzi.

    1. Co będzie uznawane podczas oceny opisanej w Załączniku nr 14. Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji projektu za “wykrycie obiektu”. W jakim stopniu geometria obiektu uzyskana w wyniku działania modelu detekcji na ortofotomapie z konkretnego terminu może różnić się od geometrii rzeczywistego obiektu, aby został on uznany za “wykryty”?

    Głównym celem projektu jest wykrycie obiektów nowopowstałych oraz zmienionych względem aktualnej bazy BDOT10k. Ze względu na fakt, że Uprawniony nie narzuca zastosowania konkretnego algorytmu sztucznej inteligencji, dobór wartości progowych jest po stronie wykonawców.

    1. Czy Uprawniony rozważy zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu, a ponadto liczebność występowania obiektów w rzeczywistości daje możliwość zgromadzenia informatywnego materiału uczącego? Z opublikowanej dokumentacji Konkursu wynika, że automatyczna detekcja dotyczy obiektów reprezentujących wszystkie klasy tworzące sześć wskazanych kategorii BDOT10k. Wśród klas są takie, których identyfikacja na wskazanych materiałach źródłowych jest praktycznie niemożliwa, nawet przy zastosowaniu pełnej palety cech fotointerpretacyjnych czy morfologicznych (np. tunel, ujęcie wody, przeprawa, zbiornik techniczny, niektóre urządzenia transportowe). Jest też grupa klas, dla których liczebność rzeczywistych obiektów jest niewielka w skali całego kraju. Nadto należy zauważyć, że detekcja wszystkich obiektów należących do kategorii „kompleksy użytkowania terenu”, jest nieosiągalna w oparciu o cechy odwzorowane na materiałach źródłowych.

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej liczby klas obiektów dostaną więcej punktów.
    Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

    1. Czy geometria obiektów uzyskanych z automatycznej detekcji ma odpowiadać zasadom, według których tworzone są obiekty BDOT10k? Z opublikowanej dokumentacji Konkursu wynika, że wykryte obiekty mają mieć reprezentację wektorową. Brak jednak charakterystyki wektorowego pliku wynikowego wykrytych obiektów, głównie w aspekcie geometrii obiektów. Dla obiektów BDOT10K stosowane są określone reguły topologiczne oraz zasady segmentacji. Część obiektów ma w BDOT10K podwójne reprezentacje geometryczne. Zachowanie tych reguł wydaje się nieosiągalne przy wykorzystaniu metod uczących opartych na wskazanych danych źródłowych. Dodatkowo w BDOT10k występują obiekty sztucznie tworzone (atrybut OT_RodzajRepGeom in („linia umowna”, „sztuczny łącznik”).

    Głównym celem projektu jest pozyskanie informacji o nowopowstałych lub zmienionych obiektach bazy BDOT10k. W przypadku gdy możliwe jest uzyskanie z automatycznej detekcji reprezentacji geometrycznej obiektów zgodnie z regułami BDOT10k - należy tak pozyskać obiekty. Nie jest jednak wymóg obligatoryjny.

    1. Jak szczegółowo wykrywać i dokonywać segmentacji wybranych elementów tras komunikacyjnych typu węzły drogowe i rozjazdy kolejowe. Każdy z wymienionych obiektów w rzucie poziomym składa się z wielu odcinków prosto- i krzywoliniowych. Ponadto w skład węzłów drogowych, a także rozjazdów kolejowych wchodzi kilka ich typów, różniących się m.in.: budową, geometrią, sposobem funkcjonowania, urządzeniami towarzyszącymi.

    Brak klasy rozjazdy kolejowe w Rozporządzeniu MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII z dnia 27 lipca 2021 r. Klasa obiektów „rondo lub węzeł drogowy” (oT_SKRW_p) – jest to warstwa punktowa, reprezentująca środek ronda lub skrzyżowania wielopoziomowego zgodnie z ww. rozporządzeniem.

     

    1. Jak będzie traktowany fakt poprawnej detekcji obiektów, które nie znajdują się w BDOT10k wskutek stosowanej selekcji (np. w przypadku kilku pobliskich jezdni/dróg gruntowych, torów kolejowych równoległych na szlaku)?

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej liczby klas obiektów dostaną więcej punktów.
    Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.
    Na przykład w przypadku obiektów z klasy OT_SKJZ oraz z klasy OT_SKDR ważniejsze jest pozyskanie obiektów z klasy OT_SKJZ, ponieważ klasa OT_SKDR w niektórych przypadkach jest generalizacją klasy OT_SKJZ.

    1. Czy Organizator ujawni na jakich danych źródłowych będą prowadzone testy weryfikujące? Co będzie w sytuacji gdy uczenie będzie przeprowadzone na danych źródłowych, których brak jest w obszarach wybranych do weryfikacji?

    Testy aplikacji bedą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasiegów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Każdy Wykonawca dostarczy zasięg 1 datasetu dla każdej klasy, który posłuży do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający (zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego) na 5 datasetach (1 dataset zostanie przygotowany przez Uprawnionego).

    1. Jakie kryteria geometryczne oraz jakie wartości progowe będą decydowały o kwalifikacji wykrytych obiektów jako „obiekt identyczny” lub „obiekt zmieniony”, o których mowa m.in. w załączniku 3 “Zakres tematyczny konkursu”? W szczególności (a) czy i jakie granice tolerancji pozyskanej geometrii przyjmuje Uprawniony (dokładności obiektów BDOT10k?), (b) jak będą traktowane przypadki, w których obiekty będą miały inną reprezentację geometrii lub różniły się segmentacją?

    Weryfikacja dotycząca kwalifikacji obiektów zostanie przeprowadzona w sposób manualny przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

    1. Czy są wymagane jakiekolwiek parametry „danych treningowych”, o których mowa np. w załączniku 13 (np. obszar 5km2)?

    Zamawiający nie narzuca wymagań w tym zakresie. Wszystkie dane treningowe powinny zostać przekazane.

    1. Jak należy rozumieć zapis zał. 14 odnoszący się do przyznania punktów „(…) dla każdej z klas”? Czy niespełnienie warunku 85% dokładności dla 1 klasy spowoduje nieprzyznanie punktów bez względu na wyniki w pozostałych klasach? Czy w trakcie oceny będą stosowane takie same wagi ocen zgodności zrealizowanych prac dla wszystkich klas obiektów? Klasy obiektów nie są porównywalne ze względu na:
      Występowanie obiektów czy kategorii, których detekcja na podstawie danych źródłowych nie jest praktycznie możliwa (pytanie 1),
      Liczebność występowania pewnych klas obiektów w stosunku do innych jest bardzo mocna zróżnicowana, co w przypadku zastosowania identycznych wag nie tylko zaburzy ocenę, ale wręcz może spowodować przyznanie „0” w przypadku niewykrycia tylko 1 obiektu w próbce. Przykład: w pewnym powiecie występuje 63 tys. budynków i 49 budowli hydrotechnicznych, wyobraźmy sobie próbkę, na której znajduje się 1300 budynków i 1 niewidoczny jaz, algorytm nie znajdzie 190 budynków (poziom zgodności 85% i 1 jazu – poziom zgodności 0%.)
      Bardzo zróżnicowane znaczenie obiektów (np. budynek i roślinność krzewiasta) z punktu widzenia ich wykorzystania do zasilania krajowych czy regionalnych systemów informacji przestrzennej, które są podstawą innych systemów i opracowań specjalistycznych i m.in. służą

    Tak, niespełnienie warunku 85% dokładności dla 1 klasy spowoduje nieprzyznanie punktów bez względu na wyniki w pozostałych klasach.
     W trakcie oceny będą stosowane takie same wagi ocen zgodności zrealizowanych prac dla wszystkich klas obiektów (w przypadku klas zawierających niewielką liczbę obiektów można zastosować inne algorytmy niż sztuczna inteligencja).
    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej liczby klas obiektów dostaną więcej punktów.
    Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

    1. Co będzie uznawane podczas oceny opisanej w zał. 14 za “wykrycie obiektu”. W jakim stopniu geometria obiektu uzyskana w wyniku działania modelu detekcji może różnić się od geometrii rzeczywistego obiektu, aby został on uznany za “wykryty”. Czy np. dla budynku wystarczy by geometrie tych obiektów nakładały się na siebie czy mają pokrywać się w jakimś określonym procencie, itp.? Jak zostanie potraktowana w ocenie sytuacja, w której na obszarze jednego istniejącego budynku model detekcji zwróci dwa mniejsze obiekty (i odwrotnie)?

    100% dokładności odnosi się do detekcji obiektów na danych dostępnych w pzgik.
    Jeśli aplikacja poprawnie wskaże wszystkie obiekty (na 5 datasetach) dla wszystkich klas obiektów z 5 kategorii otrzyma 100%. W przypadku wykrycia 2 obiektów, a powinien być jeden, to w ocenie dokładności nie będzie to uznane za 100% detekcji.

    1. Jak należy rozumieć kryterium dokładności działania rozwiązania sformułowane w Załączniku nr 14? Według załącznika osiągnięte mają zostać określone poziomy dokładności zdefiniowane jako “procent poprawnie wykrytych obiektów dla każdej z klas”. Czy w związku z powyższym należy przyjąć, iż kryterium oceny dokładności oznacza tzw. dokładność producenta, określaną w terminologii uczenia maszynowego jako przywołanie, tj. stosunek liczby wykrytych obiektów danej klasy do wszystkich obiektów tej klasy w zestawie danych wykorzystanych do testów weryfikujących (nie jest brana pod uwagę liczba fałszywych detekcji)?

    W przypadku 85% wykrytych obiektów dla każdej z klas, kryterium dokładności oznacza, że w 15% mieszczą się nie wykryte obiekty jak również wyniki błędnej detekcji.

    1. Jakie będą parametry techniczne komputera wykorzystanego do „oceny niezawodności, sprawności, efektywności i dokładności działania rozwiązania”, która jest opisana w załączniku 14? Jednym z elementów oceny jest czas detekcji klas, podane jest graniczne kryterium 3 minut. Bez wiedzy na temat parametrów technicznych wykorzystanej jednostki obliczeniowej trudno jest przygotować rozwiązanie spełniające to kryterium.

    Zamawiający ocenę  poprawności wyników będzie weryfikował z wykorzystaniem:
    Procesora: Intel(R) Xeon(R) CPU E5-1660 v4 @ 3.20GHz
    Pamięci RAM: 64.0 GB
    Karty graficznej: NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB (5888 rdzeni CUDA v 8.6)

    1. Czy Uprawniony może przedstawić katalog innych metod niż uczenia maszynowego, które uważa za automatyczne oraz katalog metod, których nie uważa za automatyczne i nie dopuszcza ich jako rozwiązania.

    Organizator dopuszcza wszystkie metody sztucznej inteligencji  oraz inne metody automatyczne nie wymagające manualnej ingerencji użytkownikaopisane w Załączniku nr 14. Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji projektu (np.: ETL, workflow, umożliwiających osiągnięcie wyników).

    1. Czy Uprawniony może doprecyzować kryteria oceny funkcjonalności aplikacji pozwalające na dokonanie obiektywnej oceny, w szczególności określić co rozumie pisząc: “użytkownik bez problemu jest w stanie przeprowadzić detekcję obiektów, aplikacja jest zgodna z zasadami dostępności, cechuje ją przyjazność, intuicyjność, stabilność, nawigowanie, budowa menu: poprawna kolejność poszczególnych pozycji, występują dodatkowe elementy: możliwość personalizacji; czytelne teksty, czcionki, style, etc.?” Ocena według tak sformułowanych kryteriów może być subiektywna. Kryterium w obecnym kształcie nie daje możliwości potencjalnemu wykonawcy podjęcia decyzji na co ma zwrócić uwagę przy opracowaniu aplikacji, aby uzyskać maksymalną liczbę punktów. Nadto ocena funkcjonalności prototypu aplikacji po I fazie wydaje się przedwczesna, ze względu na bardzo krótki czas, w którym badania powinny być skupione na materiale uczącym i wytrenowaniu modelu detekcji.

    Aplikacja powinna posiadać:
    1. Intuicyjność - kolejność ikon w menu powinna być zgodna z kolejnością wykonywanych procesów.
    2. Nawigowanie - zoptymalizowana liczba "kliknięć".
    3. Stabilność - aplikacja nie powinna się zawieszać ani restartować samoczynnie. Aplikacja powinna posiadać pasek postępu.
    4. Czcionki - bez szeryfowe. Tekst kontrastowy.
    5. Możliwość personalizacji - działanie na monitorach o różnej rozdzielczości. Zapamiętywanie ostatnich ustawień. Zapamiętywanie ścieżek odczytu i zapisu.
    Zaleca się stosowanie normy ISO 9241-11:2018  Ergonomics of human-system interaction.

    1. Czy projekt musi być realizowany w Konsorcjum? W Regulaminie jest wskazane, że projekt może być realizowane w konsorcjum, ale nie jest wskazane czy to jest warunek konieczny.

    Tak, projekt jest realizowany wyłącznie w ramach konsorcjum.

    1. W odniesieniu do bazy BDOT10k detekcja powinna być na poziomie klasy obiektów (czyli np. dla sieci komunikacyjnej rozróżnienie czy to jest jezdnia, droga, rondo, ciąg ruchu pieszego itp.)?

    Tak, przy czym Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej ilości klas obiektów dostaną więcej punktów. Jest to projekt R&B i dotyczy m.in. badań eksperymentalnych wspierających rozwój potencjału SI. Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

    1. W jakiś sposób/na jakiej podstawie wyobrażają sobie Państwo możliwość detekcji np. przewodu rurowego?

    Na przykład stosując metody deep learningu i wykorzystując do wytrenowania dane fotogrametryczne pzgik, o których mowa w Załączniku nr 3. Zakres tematyczny konkursu (można również wykorzystać do wytrenowania inne dane dostępne w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym). Klasa przewód rurowy dotyczy naziemnych przewodów rurowych.

    1. Na podstawie jakich zdjęć (jaka rozdzielczość, jaki dostawca itp.?) będzie możliwe prowadzenie badań?

    Na podstawie danych fotogrametrycznych pzgik, o których mowa w Załączniku nr 3. Zakres tematyczny konkursu (można również wykorzystać do wytrenowania inne dane dostępne w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym). Detekcja powinna uwzględniać dostępne w pzgik rozdzielczości zdjęć lotniczych/ortofotomapy.

    1. Czy zostanie udostępniona w całości obecna baza BDOT10k (np. wskazanie budynek nowopowstały)?

    Baza BDOT10k w nowym modelu zostanie udostępniona w całości Wykonawcom.

     

    1. Czy wykrywanie zmian w obiektach ma dotyczyć tylko obiektów widocznych na materiałach fotogrametrycznych z krajowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, czy wszystkich obiektów reprezentowanych w bazie BDTOT10k, czyli również tych zakrytych drzewami, podziemnych (tunele, fragmenty przewodów uzbrojenia terenu) itd. Jak należy rozumieć w tym kontekście wykrywalność procentową zmian obiektów? Jeżeli np. próg 90% dotyczy wszystkich obiektów w BDOT10k, to zapewne wykrywalność widocznych obiektów powinna być na poziomie 100%, w związku z tym odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie w procesie oceny wykonalności zadania.

    100% dokładności odnosi się do detekcji obiektów na danych dostępnych w pzgik.
    Jeśli aplikacja poprawnie wskaże wszystkie obiekty (na obszarze 5 dataesetów) dla wszystkich klas obiektów z 5 kategorii otrzyma 100%
    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawców (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Uprawniony odrzuci uzasadnienie w sytuacji, gdy przynajmniej jeden z Wykonawców wykryje obiekty z danej klasy z wymaganą dokładnością.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej ilości klas obiektów dostaną więcej punktów. Jest to projekt R&B i dotyczy m.in. badań eksperymentalnych wspierających rozwój potencjału SI.

     

    1. Czy w wyniku detekcji np. nieistniejącego w bazie BDOT10k obiektu, ma nastąpić oznaczenie miejsca wystąpienia tego obiektu, czy wygenerowanie geometrii? W opisie produktów projektu jest zapis cyt. „określenie lokalizacji przestrzennej/kształtu obiektów jest obligatoryjne”. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie nie tylko metod z zakresu sztucznej inteligencji dotyczących identyfikacji obiektów, ale też stosowanie innych metod niż opisane w zakresie tematycznym konkursu, w tym narzędzi automatycznej interpretacji, wektoryzacji i generalizacji danych. Oznaczałoby to w praktyce opracowanie narzędzia, które pozwala z materiałów fotogrametrycznych tworzyć automatycznie dużą część bazy danych topograficznych w zakresie geometrii. Czy taka jest intencja zamawiającego?

    Tak, w wyniku detekcji np. nieistniejącego w bazie BDOT10k obiektu, ma nastąpić wygenerowanie geometrii z odpowiednim statusem.

     

    1. Zgodnie z wytycznymi, opracowana w ramach realizacji projektu aplikacja powinna mieć możliwość porównania wykrytych obiektów z bazą BDOT10k i przypisania atrybutu „status”, zgodnie z poniższym:
      „obiekt nowopowstały” w przypadku, gdy wykryty obiekt nie występuje w bazie BDOT10k
      „obiekt zmieniony” w przypadku, gdy geometria obiektów wykrytego różni się w stosunku do geometrii obiektu w bazie BDOT10k
      „obiekt identyczny” w przypadku, gdy geometria obiektu wykrytego pokrywa się z geometrią obiektu w BDOT10k
      Jak należy rozumieć różnicę lub identyczność geometrii? Geometria w bazie BDOT10k jest to reprezentacja obiektów rzeczywistych wprowadzona z uwzględnieniem zasad generalizacji kartograficznej mająca charakter subiektywny i nie w pełni powtarzalny. Dotyczy to zarówno interpretacji zasięgu obiektu (zasięg średni, przybliżony itd.), sposobu wstawiania węzłów/werteksów (na jednej linii może być jeden węzeł pośredni lub więcej), dokładności geometrycznej (średni błąd dla niektórych kategorii np. 5 m), segmentacji obiektów (np. odcinki jezdni), autorskiego uogólnienia pojęciowego (np. pojęcie terenu zabudowanego z roślinnością wewnątrz). Zakładając nawet hipotetycznie obiektywność tego procesu, jaka tolerancja zmian w geometrii jest dopuszczalna? Inaczej mówiąc, co należy rozumieć przez obiekty „identyczne”?"

    Uprawniony nie narzuca konkretnych kryteriów, to zależy od specyfiki działania aplikacji. Po stronie Wykonawcy jest określenie kryteriów brzegowych dla obiektów zmienionych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

    1. Zgodnie z warunkami konkursu należy również wykrywać zmiany w ramach klasy „Kompleksy użytkowania terenu”. Zgodnie z fundamentalnymi założeniami bazy BDTO10k ta klasa ma charakter pomocniczy w bazie danych topograficznych i obiekty przynależące do tej klasy reprezentowane są w sposób bardzo przybliżony, ale przede wszystkim ich wydzielenie nie następuje na podstawie cech fizjonomicznych terenu, ale cech użytkowych i czasami formalnych. Analiza zdjęć lotniczych, obrazów satelitarnych, danych ze skanowania laserowego nie umożliwia bezpośredniej identyfikacji zmian tych obiektów. Np. pojawienie się nowego budynku na styku z istniejącym kompleksem użytkowania terenu nie oznacza, że zmienił się ten kompleks. To jeden z wielu możliwych przykładów. Prosimy o wyjaśnienie, jak należy rozumieć wykrywanie zmian w tego typu obiektach.

    Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

     

    1. W wykazie kryteriów punktowych przejścia do kolejnych faz projektu podany jest m.in. czas detekcji obiektów w minutach. Ten czas w praktyce będzie zależny od parametrów sprzętu komputerowego, sieci, przyjętej architektury rozwiązania (np. przetwarzanie równoległe) itp. Należy przy tym zauważyć, że zależność pomiędzy wielkością analizowanego terenu, a szybkością działania algorytmu zapewne nie będzie liniowa. Rozwiązanie technologiczne, które będzie działało szybko dla obszarów testowych 5 km2, na większym terenie może działać wolniej od innego porównywanego rozwiązania, które było wolniejsze na teście na obszarze 5 km2. Na przykład przetwarzanie z wykorzystaniem technologii kart graficznych CUDA, metody przetwarzana równoległego i inne technologie big data wykazują swoje zalety dopiero po przekroczeniu pewnego progu wielkości danych i są wtedy znacznie bardziej efektywne od innych metod. W związku z tym mamy dwa pytania:
      w jakiej architekturze i na jakim sprzęcie będą realizowane wymienione testy?
      czy na pewno zaproponowany sposób weryfikacji jest zgodny z intencją Zamawiającego?

    Zamawiający ocenę  poprawności wyników będzie weryfikował z wykorzystaniem:
    Procesora: Intel(R) Xeon(R) CPU E5-1660 v4 @ 3.20GHz
    Pamięci RAM: 64.0 GB
    Karty graficznej: NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB (5888 rdzeni CUDA v 8.6)

    1. Czy dostępna będzie jakaś baza źródłowych zdjęć, na których będzie trenowany model?

    Na podstawie danych fotogrametrycznych pzgik, o których mowa w Załączniku nr 3. Zakres tematyczny konkursu (można również wykorzystać do wytrenowania inne dane dostępne w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym). Detekcja powinna uwzględniać dostępne w pzgik rozdzielczości zdjęć lotniczych/ortofotomapy.

     

    1. Jaka będzie charakterystyka zdjęć na których docelowo ma działać model:
      - pochodzenie zdjęć
      - rozdzielczość przestrzenna: 15cm na piksel? 30 cm na piksel?
      - rzut geodezyjny i format zdjęć, tak, aby detekcje można było podawać w zunifikowanym formacie współrzędnych
      - ilość widm spektralnych, czy to RGB czy RGB + NIR, czy 8 spektrów
      - kąt nachylenia off-nadir, albo zakres docelowych odchyleń od osi

    Na podstawie danych fotogrametrycznych pzgik, o których mowa w zał. Nr 3 (można również wykorzystać do wytrenowania inne dane dostępne w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym). Detekcja powinna uwzględniać dostępne w pzgik rozdzielczości zdjęć lotniczych/ortofotomapy.

     

    1. Czy i kiedy zostanie przekazana informacja o źródle danych wykorzystywanych do testowania działania algorytmu? [bo może to nastąpić podczas realizacji - a więc czy planowane jest podzielenie się tą informacją]?

    Testy aplikacji bedą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasiegów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

     

    1. Proszę o doprecyzowanie co NCBR w treści RK rozumie przez „wykrycie obiektu”, wskazane m. in. w treści Załącznika nr 13 „Wytyczne dot. efektów realizacji kolejnych faz”? Czy jest to np.: przypisanie każdemu z pikseli odpowiedniej klasy; wykrycie geometrii danego obiektu (drogi, budynku, granicy lasu) lub wskazanie punktowe obiektu (np. budynku)?

    Wykrycie geometrii obiektu wraz z przypisaną klasą oraz statusem obiektu.

     

    1. Proszę o wyjaśnienie do czego będzie porównywany stopień wytrenowania danych, do którego odwołano się m. in. w treści Załącznika nr 13? Do losowej próby z elementów uczących, czy z grupy przygotowanej przez NCBR/Uprawnionego? 

    Testy aplikacji bedą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasiegów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

    1. Co należy traktować jako 100% wskazane m. in. w wytycznych Załącznika nr 13? Dane istniejące BDOT, dane EGiB, czy dane „ręcznie” przygotowane dane NCBR/Uprawnionego?

    Opracowane przez wszystkich wykonawców w danej fazie aplikacje z GUI będą uruchamiane na przygotowanym zbiorze testowym, zawierającym dane pochodzące od wszystkich podmiotów realizujących projekty. Model detekcji, kótry umożliwi wykrycie wszystkich obiektów w opracowanym zbiorze danych testowych, będzie posiadał dokładność poprawnego wykrycia obiektów na poziomie 100%.

    1. Co należy rozumieć przez GUI? Aplikację samodzielną uruchamianą w systemie operacyjnym? Jeśli tak to w jakim (LINUX, WINDOWS, MacOS)? Czy może być to aplikacja z GUI uruchamianym w przeglądarce internetowej? Czy wymagane jest GUI na urządzenia mobilne?

    Co najmniej aplikacja w systemie Windows zapewniająca stabilną pracę, urządzenia mobilne nie są wymagane.

    1. Proszę o doprecyzowanie jakie elementy powinno zawierać GUI?

    Uprawniony określił minimalne wymagania w Załączniku nr 3. Zakres tematyczny konkursu oraz Załączniku nr 13. Wytyczne dot. efektów realizacji kolejnych faz.

    1. Czy zakłada się jakieś ograniczenia co do typu modeli, które mają zostać wygenerowane (zgodnie z treścią Załącznika nr 13)? Czy możliwe jest wykorzystanie dowolnych bibliotek np. Python, TensorFlow?

    Uprawniony nie stawia wymagań co do typu modelu i wykorzystanych bibliotek.

    1. Jakie wytyczne NCBR/Uprawniony przewiduje dla kwalifikacji elementów które nie są widoczne na ortofotomapie w zakresie np. sieci komunikacyjnej: SKPP „przeprawa”, SKDR na odcinkach wielojezdniowych i złożonych skrzyżowaniach?

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej liczby klas obiektów dostaną więcej punktów.
    Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

     

    1. Wnioskodawca wskazuje na duży poziom skomplikowania dla procesu różnienie na podstawie ortofotomapy klas SWKN, SWRM i SWRS. Czy Wnioskodawca będzie mógł wykorzystać pomocniczo inne bazy zewnętrzne np. MPHP, PRNG?

    Uprawniony dopuszcza wykorzystanie baz danych pzgik oraz innych rejestrów publicznych. Ponadto analogicznie jak w pytaniu powyżej - brak możliwości detekcji obiektów musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Zamawiający dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe

     

    1. Proszę o doprecyzowanie wytycznych dla raportów, o których mowa w treści m. in. Załącznika 13 lub wskazanie wzorów raportu, jeśli został ustalony przez NCBR/Uprawnionego. Czy raport ma być w konkretnym formacie np. pdf, baza danych, XML, Json?

    Raport zawieracjący co najmniej informację o klasie danego obiektu, statusie i geometrii. Format wektorowy zgodnie z Załącznikiem nr 13. Wytyczne dot. efektów realizacji kolejnych faz.

     

    1. Proszę o informację, czy GUI powinno uwzględniać WCAG dla osób niepełnosprawnych?

    Może, ale nie jest wymagane.

     

    1. Proszę o informację dot. wykorzystywanych licencji w kontekście stosowanych np. modeli/frameworków? Czy po stronie Wnioskodawcy na etapie realizacji projektu/zakończenie fazy projektu jest dostarczenie ich NCBR/Uprawnionemu?

    Aplikacja powinna posiadać:
    1. Intuicyjność - kolejność ikon w menu powinna być zgodna z kolejnością wykonywanych procesów.
    2. Nawigowanie - zoptymalizowana liczba "kliknięć".
    3. Stabilność - aplikacja nie powinna się zawieszać ani restartować samoczynnie. Aplikacja powinna posiadać pasek postępu.
    4. Czcionki - bez szeryfowe. Tekst kontrastowy.
    5. Możliwość personalizacji - działanie na monitorach o różnej rozdzielczości. Zapamiętywanie ostatnich ustawień. Zapamiętywanie ścieżek odczytu i zapisu.
    Zaleca się stosowanie normy ISO 9241-11:2018  Ergonomics of human-system interaction.

     

    1. Proszę o wyjaśnienie czy poszczególne fazy projektu muszą zachowywać ciągłość i/lub następstwo poziomów gotowości technologicznej rozwiązania zgodnie z definicją poszczególnych TRL wskazaną przez NCBR? Czy przykładowo Faza 2 może rozpoczynać prace od niższego TRL niż TRL zakończenia Fazy 1?

    Zgodnie z Załącznikiem nr 3. Zakres tematyczny konkursu, jednym z produktów projektu jest dostarczenie do Uprawnionego aplikacji GUI umożliwiającej uruchamianie detekcji obiektów dla wszystkich klas w w/w kategoriach BDOT10 wraz z kodami źródłowymi do aplikacji

     

    1. Proszę o wyjaśnienie, czy każda z faz projektu musi zakończyć się pracami rozwojowymi oraz osiągnięciem TRL9 dla opracowywanych rezultatów w ramach danej fazy?

    Zgodnie z Regulaminem konkursu, pkt. 7: Projekt opisany we wniosku o dofinansowanie musi zostać podzielony na trzy fazy: faza I (proof of concept), faza II oraz faza III. Możliwe jest finansowanie w ramach:
    7.1. fazy I:
    7.1.1. okres wykonania fazy I: badań podstawowych lub badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych;
    7.1.2.okres przejściowy I: badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych,
    7.2. fazy II:
    7.2.1.okres wykonania fazy II: badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych,
    7.2.2.okres przejściowy II: badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych,
    7.3. fazy III: badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych lub prac przedwdrożeniowych. Poszczególne fazy realizacji projektu następują kolejno po sobie i muszą obejmować zadania zgodnie z punktem 14.

    Zgodnie z Regulaminem konkursu pkt. 8: 8. Wnioskodawca nie może łączyć badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych ani prac przedwdrożeniowych w ramach tego samego zadania, czyli wydzielonego fragmentu prac w projekcie. W ramach okresu danej fazy badania podstawowe muszą zakończyć się przed zakończeniem badań przemysłowych, badania przemysłowe muszą się zakończyć przed zakończeniem eksperymentalnych prac rozwojowych, eksperymentalne prace rozwojowe muszą się zakończyć przed zakończeniem prac przedwdrożeniowych.

    Zgodnie z Regulaminem konkursu pkt. 11: Poszczególne okresy faz muszą być realizowane ciągiem.

    Zgodnie z Załącznikiem nr 5. Kryteria oceny merytorycznej - w ramach "Kryterium 3. Zakres, adekwatność i wykonalność prac zaplanowanych w projekcie w stosunku do oczekiwanych wyników" ocenie podlega m.in. czy:
    - planowane prace zostały podzielone na jasno sprecyzowane, układające się w logiczną całość zadania, które zostały przypisane do właściwej kategorii badań lub prac, zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu;
    - harmonogram projektu pozwala osiągnąć zakładane wyniki projektu i poszczególnych faz w planowanym czasie;
    - zaplanowany zakres prac i metodologia badawcza są adekwatne (tzn. niezbędne, wystarczające i uzasadnione) do osiągnięcia wyników projektu i wskaźników a oczekiwane rezultaty projektu i poszczególnych faz odpowiadają wytycznym dot. efektów realizacji danej fazy.

    Powyższe zapisy dokumentacji konkursowej nie zawierają zastrzeżeń co do następstwa poziomów gotowości technologicznej rozwiązania, pod warunkiem osiągnięcia efektów danej fazy określonych w Załączniku nr 13. Wytyczne dot. efektów realizacji kolejnych faz.. Należy jednak pamiętać, że logika prac zaplanowanych we wniosku podlega ocenie merytorycznej.

     

    1. Proszę o wyjaśnienie czy etapy (zadania) prac konsorcjantów w ramach poszczególnych faz projektu mogą odbywać się równolegle, tj. zaczynać się i kończyć w tym samym miesiącu projektu? Pytanie w szczególności dotyczy zadania 1 Fazy 1, gdyż w dotychczasowej wersji Generatora LSI jako błąd systemu LSI traktowane było zakończenie zadania 1 dla konsorcjanta 1 i zadania 2 dla konsorcjanta 2 w tym samym miesiącu (zadanie 1 projektu musiał kończyć się jako pierwsze, mimo iż RK na to nie wskazywał, a równolegle kończące się zadanie 2 uniemożliwiało poprawną walidację generatora wniosków).

    Zapisy dokumentacji konkursowej nie zawierają zastrzeżeń co do kategorii prac czy poziomu TRL w fazach I-II, pod warunkiem osiągnięcia efektów danej fazy określonych w "Załączniku nr 13. Wytyczne dot. efektów realizacji kolejnych faz". Poziom gotowości technologicznej TRL 9 powinien być osiągnięty na koniec projektu, zgodnie z wymogiem, że w wyniku realizacji projektu powstać ma rozwiązanie gotowe do produkcji na skalę przemysłową, tj. zakończyły się testy rozwiązania w skali przemysłowej - osiągnięto TRL 9.

    1. Proszę o wyjaśnienie, czy etapy (zadania) prac konsorcjantów w ramach poszczególnych faz projektu mogą odbywać się równolegle, tj. zaczynać się i kończyć w tym samym miesiącu projektu? Pytanie w szczególności dotyczy zadania 1 Fazy 1, gdyż w dotychczasowej wersji Generatora LSI jako błąd systemu LSI traktowane było zakończenie zadania 1 dla konsorcjanta 1 i zadania 2 dla konsorcjanta 2 w tym samym miesiącu (zadanie 1 projektu musiał kończyć się jako pierwsze, mimo iż RK na to nie wskazywał, a równolegle kończące się zadanie 2 uniemożliwiało poprawną walidację generatora wniosków).

    Tak, zadania prac konsorcjantów w ramach poszczególnych faz projektu mogą odbywać się równolegle, układ zadań przedstawiony w zapytaniu będzie możliwy. System natomiast uniemożliwi złożenie wniosku, który nie będzie spełniał wymogu "W ramach okresu danej fazy badania podstawowe muszą zakończyć się przed zakończeniem badań przemysłowych, badania przemysłowe muszą się zakończyć przed zakończeniem eksperymentalnych prac rozwojowych, eksperymentalne prace rozwojowe muszą się zakończyć przed zakończeniem prac przedwdrożeniowych".

     

    1. Czy podczas realizacji projektu, Wnioskodawca będzie miał możliwość pobierania danych tylko z geoportalu, czy dane z państwowego zasobu będą udostępniane również w inny sposób (np. poprzez bezpośredni dostęp do danych na serwerze)? Jeśli tak, to czy istnieje dokumentacja z takimi informacjami?

    Inne dane niedostępne na geoportalu mogą być udostępnione przez Uprawnionego. Szczegóły do uzgodnienia z Uprawnionym.

     

    1. W jaki sposób finalne rozwiązanie (oraz po każdym etapie) powinno być podłączone do źródła danych kartograficznych na których przeprowadzone będzie wnioskowanie/testowanie skuteczności algorytmów. Czy dane do aplikacji będą wgrywane przez GUGIK/wykonawcę ręcznie i następnie będą uruchamiane algorytmy do klasyfikowania obiektów czy wymagane jest stworzenie procesów do automatycznego ściągania danych np. z wykorzystaniem usług przeglądania WMS/WCS dla wybranych obszarów. Rozwiązanie automatyczne może być niewykonalne dla tak krótkiego projektu, gdyż może się wiązać z koniecznością implementowania całego rozwiązania typu Geoportal.

    Finalnie aplikacja ma być gotowa do działania. Uprawnionemu zależy na zminimalizowaniu metod manualnych, bez większego wsparcia użytkowania, w tym potencjalnej konwersji danych. Szczegółowe informacje w powyższym zakresie znajdują się w doprecyzowanym Załączniku nr 3. Zakres tematyczny konkursu.

    1. Czy detekcja obiektów oraz analiza zmian dla obiektów BDOT powinna być możliwa do wykonania dla całego kraju czy dla wybranych w toku postępowania obszarów (z wykorzystaniem danych testowych). Uszczegóławiając pytanie – czy wykrywanie obiektów ma działać tylko dla 5 datasetów przygotowanych na potrzeby projektu czy dla całej Polski. Wykrywanie obiektów dla obszaru całej Polski będzie wymagało znacznych nakładów finansowych i czasowych potrzebnych do przygotowania odpowiednich danych wejściowych oraz będzie wymagało przetworzenia znacznej ilości wielowymiarowych danych. Konkurs w obecnym kształcie nie definiuje, jak powinno wyglądać wdrożenie aplikacji po 28 miesiącach.

    Wykrywanie obiektów ma działać dla całego kraju. Weryfikacja przez Uprawnionego będzie realizowana na 5 datasetach dla każdej z klas.

     

    1. Załącznik 14 – Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji definiuje, że „W ramach wyżej wymienionych klas obiektów z 2 kategorii obiektów oczekiwana jest detekcja obiektów dla wszystkich klas ze wszystkich kategorii, przy czym w przypadku, gdy dla danej klasy obiektów nie uda się wytrenować modelu, aby osiągnąć dokładność na poziomie 90%, dopuszcza się możliwość wykorzystania innych metod automatycznych.”
      Czy algorytmy SI mają wykrywać klasy obiektów (tj. klasy typu BUBD – Budynek, BUIN – budowla inżynierska) czy również określać nazwy obiektów (tj. budynki mieszkalne jednorodzinne, budynki o dwóch mieszkaniach itd.)?

    Algorytmy mają wykrywać obiekty w danej klasie bez konieczności nazw obiektów (tj. budynki mieszkalne jednorodzinne, budynki o dwóch mieszkaniach itd.). Nie mniej jednak w opinii Uprawnionego wykrycie klas obiektów wymagałoby wykrycia większości obiektów.

     

    1. Czy możliwe jest zaproponowanie rozwiązania GUI, które nie będzie działało na serwerze GUGIK tylko na zewnętrznej chmurze np. AWS?

    Uprawniony zaleca aby aplikacja GUI była w pełni open-sourcowa.

     

    1. Czy GUGIK wymaga by aplikacje GUI były w pełni open-sourcowe? Czy mogą być częściowo możliwe do modyfikacji tzn. rdzeń aplikacji (silnik) będzie zamknięty, ale implementacja dla GUGIK będzie otwarta na zmiany?

    Uprawniony zaleca aby aplikacja GUI była w pełni open-sourcowa.

     

    1.  Jakiego rodzaju parametryzacja GUI będzie wymagana przez GUGIK? Zapytanie ofertowe jedynie szczątkowo opisuje te wymaganie, wspomina jedynie o konieczności wyboru rozmiaru piksela ortofotomapy dla danych źródłowych.

    Aplikacja powinna posiadać:
    1. Intuicyjność - kolejność ikon w menu powinna być zgodna z kolejnością wykonywanych procesów.
    2. Nawigowanie - zoptymalizowana liczba "kliknięć".
    3. Stabilność - aplikacja nie powinna się zawieszać ani restartować samoczynnie. Aplikacja powinna posiadać pasek postępu.
    4. Czcionki - bez szeryfowe. Tekst kontrastowy.
    5. Możliwość personalizacji - działanie na monitorach o różnej rozdzielczości. Zapamiętywanie ostatnich ustawień. Zapamiętywanie ścieżek odczytu i zapisu.
    Zaleca się stosowanie normy ISO 9241-11:2018  Ergonomics of human-system interaction.

     

    1. Konkurs zakłada metryki (oceny) tylko dla detekcji obiektów, jednocześnie zakładając, że algorytmy powinny być również w stanie oceniać zmiany obiektów lub brak zmian (obiekty nowopowstałe, zmienione, identyczne). Czy poprawność określania zmian również podlega ocenie? Czy w ramach konkursu należy skupić się na tym aby obiekt został poprawnie sklasyfikowany w ramach klas BDOT.

    Głównym celem projektu jest wykrycie obiektów nowopowstałych oraz zmienionych lub nieistniejących względem klasy obiektów BDOT10k na dostępnych danych pzgik.

    1.  W załączniku 14 "Zał_14_Kryteria_przejścia_do_kolejnych_faz_realizacji_projektu" kryteria odnoszą się między innymi do "procentu poprawnie wykrytych obiektów". Poprosimy o definicję "poprawnie wykrytego obiektu" - chodzi tylko o poprawną klasyfikację, czy też brana będzie pod uwagę dokładność horyzontalną zgodna z rozporządzeniem w sprawie BDOT (1,5 metra lub 5 metrów w terenie o utrudnionej identyfikacji)?

    Głównym celem projektu jest pozyskanie informacji o nowopowstałych lub zmienionych obiektach bazy BDOT10k. W przypadku gdy możliwe jest uzyskanie z automatycznej detekcji reprezentacji geometrycznej obiektów zgodnie z regułami BDOT10k - należy tak pozyskać obiekty. Nie jest jednak wymóg obligatoryjny.

     

    1. Jak będzie przebiegała ocena testowania wyników? Czy wyniki będą przeprowadzone przez Wnioskodawcę czy Zamawiającego?

    Testy aplikacji bedą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane żródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasiegów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

     

    1. Na jakiej platformie sprzętowej będą testowane algorytmy? Szybkość detekcji jest mocno zależna od sprzętu, w związku z tym pojawia się pytanie czy sprzęt będzie dobrany przez GUGIK czy przez wykonawcę oraz czy sprzęt będzie taki sam dla wszystkich wykonawców?

    Zamawiający ocenę  poprawności wyników będzie weryfikował z wykorzystaniem:
    Procesora: Intel(R) Xeon(R) CPU E5-1660 v4 @ 3.20GHz
    Pamięci RAM: 64.0 GB
    Karty graficznej: NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB (5888 rdzeni CUDA v 8.6)

     

    1. W jaki sposób będą dobierane datasety do oceny niezawodności? Jaka powinna być objętość datasetów walidacyjnych? Czy przez dataset rozumiany jest zbiór danych (np. ortofotomapy CIR, RGB, NMPT, NMT, obrazy intensywności) składających się pojedynczą scenę o powierzchni 5km2.

    Datasety rozumiane są jako zbiór danych (np. ortofotomapy CIR, RGB, NMPT, NMT, obrazy intensywności) składających się pojedynczą scenę o powierzchni 5km2 przygotowane dla każdej klasy.

    1. Czy w ramach pierwszego i drugiego etapu projektu datasety testowe, na których będą określane metryki wynikające z kryteriów oceny będą takie same dla wszystkich czterech konsorcjów rywalizujących między sobą? Jeśli tak to kto będzie dobierał datasety testowe?

    Testy aplikacji będą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasięgów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji odbędzie się w sposób manualny przez Uprawnionego.

     

    1. W dokumencie „Podstawowe informacje o konkursie” jest napisane, że „Za zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, który otrzymał od NCBR finansowanie na realizację wszystkich trzech faz, odpowiedzialny jest Uprawniony. Zastosowanie w praktyce powinno nastąpić w terminie trzech lat od zakończenia realizacji projektu”. Dużą częścią wdrożenia systemu do środowiska produkcyjnego będzie przygotowanie i obróbka danych produkcyjnych. Wnioskodawca zakłada, że nie jest to częścią projektu INFOSTRATEG V i będzie realizowane w ramach odrębnej umowy. Czy to założenie jest prawidłowe?

    Danymi wejściowymi są dane dostepne pzgik, jeśli do działania procesu dane wymagają przetworzenia opracowywane narzędzie musi to uwzględniać. Finalnie aplikacja ma być gotowa do działania. Uprawnionemu zależy na zminimalizowaniu metod manualnych, bez większego wspracia użytkowania.

    1. Czy w związku z licznymi wątpliwościami o charakterze merytorycznym, o których poniżej, NCBR dokona zmian w dokumentacji konkursu?

    Zmiana w zapisach dokumentacji została dokonana w dn. 28.04.2023 r. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie https://www.gov.pl/web/ncbr/zmiana-dokumentacji-konkursowej-w-ramach-v-konkursu-infostrateg-na-projekty-zamawiane .

    1. Opublikowane w sekcji FAQ odpowiedzi na pytania 4 i 16, zadane na spotkaniu informacyjnym 3 marca, rodzą uzasadnioną obawę, że łączny zbiór danych, skompilowany z danych poszczególnych wykonawców, będzie niejednorodny, tzn. będzie zawierał dane fotogrametryczne o różnych rozdzielczościach. W tej sytuacji rozwiązanie jednego wykonawcy będzie weryfikowane na danych o innej charakterystyce technicznej, które nie brały udziału w uczeniu. Jest wielce prawdopodobne, że rozdzielczość danych ma wpływ na proces uczenia oraz dobraną architekturę sieci. W tej sytuacji nie będzie możliwości obiektywnej oceny przedstawionych rozwiązań. Nadto przy testowaniu rozwiązań może być zaburzona relacja aktualności danych fotogrametrycznych względem BDOT. Przykład: wykonawca uzyska poprawne wyniki w oparciu o dane LIDAR, a w obszarze uczenia innego wykonawcy, który wykorzysta tylko ortofotomapę, dane LIDAR będą starsze niż ortofotomapa, co da gorszy rezultat detekcji

    Testy aplikacji bedą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasięgów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

     

    1. Odpowiedź na pytanie 4 słusznie wskazuje, że „istotne jest poprawne przygotowanie zbiorów danych przez wszystkich wykonawców w sposób umożliwiający ich integrację w jeden, duży zbiór, który posłuży do przetestowania wszystkich powstających w danych fazach projektu systemów detekcji” (zdanie jest powtórzone w odpowiedzi na pytanie 16). Jednakże w dokumentacji konkursu brak jest jakiejkolwiek informacji jak te dane mają być przygotowane.

    Testy aplikacji będą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasięgów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

     

    1. Na brak precyzyjnych zapisów odnośnie kluczowych kwestii zwracają uwagę tez pytania 17 i 35. Przywołane pytania (4,16,17,35) były prawdopodobnie kierowane przez osoby reprezentujące  różne instytucje, co pokazuje, że nie wynikają ze spojrzenia subiektywnego.

    Testy aplikacji bedą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasięgów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

     

    1. Część klas obiektów topograficznych ze względu na ich charakter nie jest możliwa do identyfikacji metodami automatycznymi na podstawie danych jakie zostaną udostępnione przez Uprawnionego. Dlaczego Uprawniony nie wskazał listy obiektów, których detekcja, na materiałach źródłowych jest możliwa lub potencjalnie jest możliwa? 

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej ilości klas obiektów dostana więcej punktów. Jest to projekt R&B i dotyczy m.in. badań eksperymentalnych wspierających rozwój potencjału SI.

    1. Jaki jest powód ponoszenia znacznych nakładów finansowych (w toku realizowanych prac B+R) na rzecz próby identyfikacji obiektów których na terenie kraju jest kilkadziesiąt/kilkaset, a zatem stanowią one znikomy ułamek procenta w całej populacji obiektów?

    Wskazanie jak największej liczby klas obiektów z bazy BDOT10k znacząco przyśpieszy i wspomoże proces aktualizacji bazy.  Lista klas obiektów jest zdefiniowana w rozporządzeniu i organy są zobowiązane do aktualizowania wszystkich klas bez względu na licze obiektów w danej klasie.

     

    1. Uprawniony dopuszcza, aby Wnioskodawca zredukował listę obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu, wymaga to jednak szczegółowego uzasadnieniami przez Wykonawcę. W którym polu we Wniosku o dofinansowanie należy umieścić to uzasadnienie? Zredukowanie listy obiektów musi nastąpić na etapie planowania prac (składania wniosku o dofinansowanie) ponieważ determinuje to zakres badań. Redukcja listy obiektów w trakcie trwania projektu (w efekcie prowadzonych prac) wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych nakładów finansowych na potrzebę weryfikacji jakie klasy odrzucić, czego można byłoby uniknąć ograniczając listę obiektów na etapie planowania konkursu.

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym Zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej ilości klas obiektów dostana więcej punktów. Jest to projekt R&B i dotyczy m.in. badań eksperymentalnych wspierających rozwój potencjału SI.

     

    1. W związku z tym iż „bardzo istotne jest poprawne przygotowanie zbiorów danych przez wszystkich wykonawców w sposób umożliwiający ich integrację w jeden, duży zbiór, który posłuży do przetestowania wszystkich powstających w danych fazach projektu systemów detekcji”, bardzo proszę o przedstawienie szczegółowych wytycznych w tym zakresie, aby można było poprawnie zaplanować prac B+R dotyczące tego aspektu.

    Testy aplikacji będą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasięgów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

     

    1. W wyniku detekcji np. nieistniejącego w bazie BDOT10k obiektu, ma nastąpić wygenerowanie przybliżonej geometrii. Jak oceniany będzie rezultat detekcji w postaci „przybliżonej geometrii” – proszę o doprecyzowanie?

    W wyniku detekcji np. nieistniejącego obiektu w bazie BDOT10k ma zostać wygenerowana geometria obiektu z przypisanym odpowiednim statusem.

    1. Jak należy interpretować pojęcie „przybliżona geometria”, jako efekt rozpoznania nowych/zmienionych obiektów?

    W wyniku detekcji np. nieistniejącego obiektu w bazie BDOT10k ma zostać wygenerowana geometria obiektu z przypisanym odpowiednim statusem.

    1. W stosunku do którego źródła będzie następowała ocena poprawnego wykonania zadania rozpoznania obiektu?

    Do danych źródłowych i bazy BDOT10k.

    1. Jak będzie traktowany fakt poprawnej detekcji obiektów, które nie znajdują się w BDOT10k?

    Wykrywanie obiektów powinno być zgodne z wymogami Rozporządzenia w sprawie BDOT10k

    1. Uprawniony wskazuje, iż inne dane nie dostępne na geoportalu mogą być udostępnione przez Uprawnionego. Proszę o informację jakie to będą dane, kiedy te dane zostaną udostępnione i w jakiej formie? Jest to ważne z punktu widzenia przygotowania planu prac B+R, w którym należy uwzględnić przetworzenie tych danych.

    Inne dane niedostępne na geoportalu na dostępne w czgik będą udostępnione na wniosek Wykonawcy (np. zdjęcia lotnicze).

    1. Jak będzie traktowany fakt poprawnej detekcji obiektu, ale błędnej jej klasyfikacji np. zaklasyfikowanie ścieżki/droga rowerowej jako jezdnia/droga.

    Brak pozytywnej oceny dokładności. Błędna detekcja.

    1. W jaki sposób Zamawiający zamierza dokonać połączenia i harmonizacji zestawów danych uczących i walidacyjnych przygotowanych przez poszczególnych Wykonawców? Czy w celu unifikacji szans i podniesienia jakości finalnych rezultatów w warunkach konkursu nie należałoby wskazać specyfikacji technicznej i standardów de facto przygotowania zbiorów przykładów wraz z zestawem niezbędnych metadanych?

    Testy aplikacji będą prowadzone na 5 datasetach dla każdej klasy. Datasety rozumiane są jako dane źródłowe z których korzystają wytworzone przez Wykonawców narzędzia dla zasięgów testowych otrzymanych od Wykonawców i Uprowanionego (5 datasetów dla każdej klasy o powierzchni 5km2). Wykonawca dostarczy zasięgi do 5 datasetów dla każdej klasy, które posłużą do przygotowania danych źródłowych. Testowanie aplikacji będzie odbywać się w sposób manualny w ramach oceny merytorycznej przez Zespół oceniający - zespół złożony z Komitetu Sterującego oraz eksperta wyznaczonego przez Uprawnionego, powołany w celu oceny raportu z wykonania fazy oraz raportu końcowego.

    1. Czy przy ocenie jakości wynikowych aplikacji geoinformacyjnych wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji stosowana będzie metoda klasyfikacji binarnej, tj. „obiekt istniejący w bazie BDOT 10k/obiekt nieistniejący” czy też premiowana będzie klasyfikacja wielowartościowa, uwzględniająca prawdopodobieństwo wykrycia obiektu nieistniejącego w bazie danych topograficznych lub identyfikacji obiektu istniejącego?

    Zgodnie z załącznikami. Dla każdej z klas z BDOT10k oczekujemy wykazu obiektów ze statusami:
    -„obiekt nowopowstały” w przypadku, gdy wykryty obiekt nie występuje w bazie BDOT10k;
    -„obiekt zmieniony” w przypadku, gdy geometria obiektów wykrytego różni się w stosunku do geometrii obiektu w bazie BDOT10k;
    -„obiekt identyczny” w przypadku, gdy geometria obiektu wykrytego pokrywa się z geometrią obiektu w BDOT10k.

    1. Czy Zamawiający przewiduje ustalenie hierarchii danych źródłowych z zasobu, które będą wykorzystywane w procesie uczenia maszynowego, np. preferencji dla ortofotomapy o wyższej rozdzielczości? Chmury punktów LIDAR względem ortofotomapy lub odwrotnie?

    Uprawniony nie stawia wymagań do wykorzystania danych źródłowych.

     

    1. W jaki sposób Zamawiający będzie oceniał łączne wykorzystanie wielu źródeł danych w procesie segmentacji semantycznej i klasyfikacji obiektów? Czy łączna, wieloźródłowa analiza danych stanowić będzie o wartości dodanej aplikacji opracowanej przez Wykonawcę?

    Kryteria oceny określone są w Załączniku nr 14. Kryteria przejścia do kolejnych faz realizacji projektu - tj. dokładność detekcji, czas detekcji, funkcjonalność aplikacji.

     

    1. Czy wobec licznych wątpliwości dotyczących braku precyzji i niejednoznaczności zapisów w dokumentacji konkursu Zamawiający przewiduje modyfikację warunków konkursu oraz wydłużenie terminu składania wniosków?

    Zmiana w zapisach dokumentacji została dokonana w dn. 28.04.2023 r. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie https://www.gov.pl/web/ncbr/zmiana-dokumentacji-konkursowej-w-ramach-v-konkursu-infostrateg-na-projekty-zamawiane .

    1. W BDOT10k, którą można pobrać z portalu geoportal.gov.pl, występują klasy obiektów które nie są ujęte w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych - mowa o klasach takich jak: "OT_BUCM  Budowla cmentarna" lub "OT_KUIK Inny kompleks użytkowania terenu". Proszę o wyjaśnienie, którą klasyfikację należy przyjąć za wzorcową.

    OT_BUCM_A przechodzi do OT_KUSC_A a OT_KUIK_A w zakresie x_kod = KUIK01 do OT_KUPW_A
    Baza BDOT10k w nowym schemacie aplikacyjnym z 2021 roku zostanie udostępniona Wykonawcy. W serwisie Geoporal.gov.pl obecnie dostępna jest baza BDOT10k opracowana zgodnie ze schematem aplikacyjnym z 2011 roku.
    Obiekty z kategorii "Kompleksy użytkowania terenu" zostały usunięte z wymagań Projektu.

    1. Na podstawie wstępnej analizy możliwości automatycznej detekcji obiektów topograficznych na podstawie danych udostępnianych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, rozpoznanie obiektów dla wielu klas nie bezie możliwe, dla znacznej części klas będzie utrudnione ze skutecznością na poziomie niższym, niż zakładane 85%, jedynie nieliczne klasy będzie można zidentyfikować ze skutecznością ponad 85%. A osiągnięcie skuteczności na poziomie 95% przy zakładanym budżecie projektu może nie być możliwa, ze względu na konieczność przygotowania znaczącej ilości danych do wyuczenie algorytmów co wymaga znacznych nakładów pracy. Czy Uprawniony przewiduje zwiększenie budżetu oraz wydłużenie trwania poszczególnych faz (szczególnie fazy 1)?

    Uprawniony dopuszcza zredukowanie listy obiektów do tych klas lub ich części, których detekcja na materiałach źródłowych daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Brak możliwości detekcji musi zostać szczegółowo uzasadniony przez Wykonawcę (analiza). Jednocześnie zgodnie z zapisami konkursu Uprawniony dopuszcza wykorzystanie innych metod niż uczenie maszynowe.
    Przy czym zgodnie z Regulaminem konkursu, przez wzgląd na dążenie do przedstawienia jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, wprowadzony został podział na fazy i do kolejnej fazy przechodzą Projekty, które osiągnęły najlepszy rezultat. Co oznacza, że Projekty które osiągną największą dokładność dla największej ilości klas obiektów dostaną więcej punktów. Jest to projekt R&B i dotyczy m.in. badań eksperymentalnych wspierających rozwój potencjału SI.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

Dokumenty

  • Kontakt

    Punkt Informacyjny

    Tel. 48 22 39 07 170

    Tel. 48 22 39 07 191

    E-mail: info@ncbr.gov.pl

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
20.12.2022 14:19 Maciej Buźniak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Maciej Buźniak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 17.0 25.09.2024 10:50 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 16.0 02.08.2024 08:46 Szymon Iwańczuk
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 15.0 24.05.2024 13:11 Szymon Iwańczuk
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 14.0 22.05.2024 12:21 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 13.0 28.02.2024 14:07 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 12.0 18.09.2023 14:20 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 11.0 02.06.2023 16:00 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 10.0 26.05.2023 14:20 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 9.0 18.05.2023 12:05 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 8.0 28.04.2023 16:21 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 7.0 24.04.2023 08:53 Szymon Iwańczuk
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 6.0 14.04.2023 15:17 Szymon Iwańczuk
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 5.0 17.03.2023 14:53 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 4.0 24.02.2023 00:00 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 3.0 25.01.2023 16:51 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 2.0 10.01.2023 10:49 Maciej Buźniak
V konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane 1.0 20.12.2022 14:19 Maciej Buźniak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}