Wnioskodawca
Dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie z szerokiej oferty konkursów NCBR.
Masz innowacyjny pomysł i poszukujesz wsparcia finansowego dla jego realizacji? Dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie z szerokiej oferty konkursów NCBR.
Misją NCBR jest wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa, tak aby rozwiązywać konkretne problemy cywilizacyjne.
Asystent Innowacji i Asystent Budżetowy
To istotne, aby Twój projekt cechowała innowacyjność produktowa bądź procesowa w skali co najmniej rynku polskiego. Zanim złożysz wniosek, zweryfikuj, czy Twój pomysł doprowadzi do powstania produktu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub funkcjonalności, bądź w wyniku realizacji projektu nastapią kluczowe zmiany w stosowanych przez organizację np. metodach wytwarzania.
Jeśli uważasz, że Twój pomysł cechuje innowacyjność, sprawdź, czy podobne rozwiązania nie istnieją już na rynku. Przeprowadź rozeznanie w stanie techniki, zweryfikuj bazy publikacji naukowych lub skorzystaj z usług rzecznika patentowego.
Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu projektu B+R?
Skorzystaj z naszych dwóch bezpłatnych aplikacji: Asystenta Innowacji i Asystenta Budżetowego. Dowiedz się więcej o najważniejszych definicjach dotyczących B+R oraz obszarach, w których możesz uzyskać bezzwrotną dotację.
Wybór konkursu
Jeśli przemyślałeś cel i zakresu swojego projektu, to jest czas, aby wybrać odpowiedni program z oferty NCBR, w ramach którego sfinansujesz swój innowacyjny pomysł.
Informacje dotyczące poszczególnych rodzajów programów oraz ich charakterystyka znajdują się w dokumentacji każdego konkursu.
Pamiętaj, aby zawsze korzystać z dokumentacji załączonej do danego konkursu.
Wybór projektów do dofinansowania przez NCBR odbywa się co do zasady w trybie konkursowym.
W celu identyfikacji właściwego programu skorzystaj z wyszukiwarki konkursów.
Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki konkurs jest dla Ciebie odpowiedni, koniecznie skontaktuj się z naszym Punktem Informacyjnym.
W odniesieniu do konkursów finansowanych ze środków unijnych pomocą i informacjami służą także Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.
Złożenie wniosku
-
Złożenie wniosku wstępnego
W przypadku niektórych instrumentów (zwłaszcza programów międzynarodowych) pierwszym etapem ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie wniosku wstępnego. Zawiera on podstawowe informacje o wnioskodawcy, zespole badawczym oraz planowanym projekcie. Wniosek wstępny jest oceniany, a jego pozytywna ocena oznacza zaproszenie do złożenia wniosku pełnego (właściwego). Wnioskodawcy, których wnioski wstępne oceniono negatywnie, nie mogą ubiegać się o dofinansowanie w tym konkursie (tj. nie mogą złożyć wniosku pełnego).
-
Złożenie wniosku pełnego
W większości instrumentów jest to jedyny etap wnioskowania o dofinansowanie, jeśli jednak występuje etap wniosku wstępnego, złożenie wniosku pełnego następuje po otrzymaniu pozytywnej oceny wniosku wstępnego.
W przypadku większości konkursów wnioski o dofinansowanie składane są za pośrednictwem systemu informatycznego, ale zasady niektórych konkursów mogą wskazywać na konieczność złożenia dodatkowo wniosku w wersji papierowej. W niewielkiej części konkursów składanie wniosku odbywa się w formie tradycyjnej, tzn. tylko papierowo. Każdorazowo reguluje to dokumentacja konkursu.
Termin naboru wniosków jest wskazany w ogłoszeniu o konkursie. Warto też zwrócić uwagę na język (polski i/lub angielski), w którym należy wypełnić wniosek – informacje dotyczące języka znajdują się dokumentacji konkursowej.
Wszystkie aktualne konkursy wraz z dokumentacją znajdują się na stronie internetowej NCBR.
- Przy składaniu wniosku o dofinansowanie korzystaj z instrukcji wypełniania wniosku, którą znajdziesz w dokumentacji konkursowej. To pomoże przygotować Ci treści, które chcesz zawrzeć we wniosku (np. dowiesz się, jaka jest dopuszczalna liczba znaków w poszczególnych poalch wniosku) oraz przyśpieszy sam proces aplikowania w systemie informatycznym.
- Zanim złożysz wniosek o dofinansowanie, sprawdź, jakie są kryteria oceny w ramach poszczególnych konkursów. Przeanalizuj dokument, w którym są opisane kryteria wyboru projektów, ponieważ to w nim znajdziesz szczegółowe informacje na temat elementów przedstawionych we wniosku o dofinansowanie, które podlegają ocenie dokonywanej przez zespół niezależnych ekspertów.
Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie?