W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowe środki dla projektów znajdujących się na obszarze objętym klęską żywiołową

21.10.2024

Informacja o możliwości zwiększenia poziomu dofinansowania, dot. projektów zrealizowanych ze środków MF EOG 2014-2021 w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, znajdujących się na obszarze objętym klęską żywiołową

Informacja o możliwości zwiększenia poziomu dofinansowania, dot. projektów zrealizowanych ze środków MF EOG 2014-2021 w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu znajdujących się na obszarze objętym klęską żywiołową1

Minister Klimatu i Środowiska jako Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, informuje Beneficjentów o możliwości ubiegania się o zwiększenie poziomu dofinansowania zrealizowanych projektów, które znajdują się na obszarze objętym klęską żywiołową.

Kto może ubiegać się o zwiększenie dofinansowania?

Wyłącznie Beneficjenci Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, którzy:

  • zrealizowali projekt na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej2 i
  • ponieśli straty „powodziowe” w zakresie rzeczowym wdrożonego projektu.

Z ubiegania się o zwiększenie poziomu dofinansowania wyłączeni są również beneficjenci realizujący projekty w ramach naboru Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych3, oraz beneficjenci, dla których dofinansowanie stanowi pomoc publiczną.

Możliwość ubiegania się o zwiększenie poziomu dofinansowania dot. następujących naborów:

  • Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach;
  • Wdrażanie planów zarządzania ekosystemami;
  • Zwiększenie ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi gatunkami obcymi;
  • Działania związane z ochroną ekosystemów prowadzone przez organizacje pozarządowe (FMG).

O jaki poziom dofinansowania można wnioskować?

Zwiększony poziom dofinansowania projektu może wynosić do 95% kosztów kwalifikowanych w projekcie. Poziom (procent) zwiększenia dofinansowania określany będzie dla każdego projektu indywidualnie, zgodnie z deklarowanym przez Beneficjenta stanem popowodziowym projektu oraz tak, by zachowana została zasada braku podwójnego dofinansowania (przykładowo sytuacja, gdy beneficjent otrzymał dotację/pożyczkę na współfinansowanie z innych źródeł).

W przypadku przekroczenia dopuszczalnego dla tego naboru, maksymalnego poziomu dofinansowania we wniosku o zwiększenie dofinansowania projektu, Operator Programu zastrzega sobie możliwość obniżenia wnioskowanego dofinansowania do poziomu wynikającego z warunków naboru bez konieczności poprawy ww. wniosku.

Jaka kwota jest dostępna?

Dostępna kwota dofinansowania wynosi obecnie 11 148 559,65 zł (2 591 482,95 EUR)4.

Wysokość dostępnej kwoty może ulegać zmianom. Aktualne informacje na temat kwoty będą publikowane na stronach internetowych MKiŚ oraz NFOŚiGW.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc uzyskać zwiększenie poziomu dofinansowania?

Zwiększony poziom dofinansowania może zostać przyznany wyłącznie Beneficjentom, którzy wykażą, że (łącznie spełniają następujące warunki):

  1. Projekt znajduje się na obszarze objętym klęską żywiołową5;
  2. ponieśli straty „powodziowe” w zakresie rzeczowym zrealizowanego projektu;
  3. Wykluczono sytuację podwójnego finansowania, np. w wyniku wypłaty środków z ubezpieczenia lub objętych gwarancją lub rękojmią – oświadczenie;
  4. Straty udokumentowano dokumentacją zdjęciową (strat/zniszczeń).

W których projektach zostanie zwiększony poziom dofinansowania?

Otrzymanie zwiększonego poziomu dofinansowania jest zależne od daty wpływu wniosku oraz spełnienia warunków wymienionych powyżej. Zwiększone dofinansowanie6 zostanie przyznane projektom wg kolejności wpływu wniosków do NFOŚiGW, do wyczerpania limitu środków.

Ostateczną decyzję o przyznaniu zwiększonego dofinansowania podejmuje MKiŚ.

Jak ubiegać się o zwiększone dofinansowanie?

Poprawnie podpisany wniosek o zwiększenie dofinansowania, powinien zostać złożony we wskazanym poniżej terminie do NFOŚiGW

  • poprzez ePUAP na adres: /rm5eox834i/SkrytkaESP (dokumenty podpisane podpisem elektronicznym kwalifikowanym), lub
  • na adres siedziby NFOŚiGW: ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa (dokumenty podpisane w formie papierowej).

Preferowaną formą złożenia wniosku jest forma elektroniczna za pośrednictwem platformy ePUAP.

Zwiększone dofinansowanie zostanie przyznane projektom wg kolejności wpływu wniosków do NFOŚiGW.

NFOŚiGW dokona weryfikacji zgodności wniosku z warunkami wskazanymi powyżej. Wynik przeprowadzonej weryfikacji nanosi się na kartę oceny, której wzór stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.

Od wyników przeprowadzonej oceny nie przysługuje odwołanie. Informację o wyniku oceny NFOŚiGW przekazuje do MKiŚ.

Decyzja o przyznaniu zwiększonego dofinansowania

Decyzję o zwiększeniu poziomu dofinansowania oraz poziomie zwiększenia podejmuje MKiŚ.

Informacja o przyznaniu dodatkowych środków zostanie przekazana przez NFOŚiGW Beneficjentowi.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

  1. Wniosek o zwiększenie dofinansowania projektu (wzór stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia), w którym beneficjent wykazuje:
    • zakres poniesionych strat,
    • szacowany koszt naprawy / przywrócenia do stanu użyteczności zakresu rzeczowego projektu, który uległ zniszczeniu/uszkodzeniu (ww. koszt nie może być wyższy niż faktycznie poniesiony i rozliczony we wnioskach o płatność);
    • oświadczenie o dokonaniu szacowania kosztów naprawy / przywrócenia do stanu użyteczności z należytą starannością;
    • oświadczenie, że koszty naprawy zniszczonego / uszkodzonego zakresu rzeczowego zrealizowanego projektu nie będą pokryte z tytułu ubezpieczenia lub nie będą naprawione w ramach rękojmi przez wykonawcę;
  2. Zestawienie płatności w poszczególnych wnioskach o płatność ze wskazaniem źródeł finansowania – MF EOG 2014-2021
  3. Dokumentację zdjęciową strat/zniszczeń.

W jakich terminach należy złożyć dokumentację? Nabór i ocena wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Rozpoczęcie przyjmowania wniosków: od 21.10.2024 r. Zakończenie przyjmowania wniosków: do 31.10.2024 r.

Termin na złożenie wniosku uważa się za zachowany, jeżeli data jego wpływu na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) nie jest późniejsza niż dzień upływu terminu składania wniosków.

W przypadku wniosków składanych w formie papierowej termin na złożenie uważa się za zachowany, jeśli data wpływu do NFOŚiGW nie jest późniejsza niż dzień upływu terminu składania wniosków.

Gdzie uzyskać dodatkowe informacje?

Na stronach internetowych:

Szczegółowe informacje można również uzyskać u koordynatora projektu w NFOŚiGW.

1 Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego.

2 O zwiększenie dofinansowania nie mogą ubiegać się Beneficjenci, którzy zawarli umowę z NFOŚiGW,a następnie złożyli wniosek o jej rozwiązanie lub mają zaakceptowany raport końcowy z realizacji projektu.

3 objęte odrębnym mechanizmem zwiększania poziomu dofinansowania

4 Kwota naboru wyrażona w walucie EUR, a następnie przeliczona na walutę krajową i wyrażona w PLN, przy zastosowaniu średniego miesięcznego kursu wymiany, publikowanego w Oficjalnym Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, liczonego dla ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc ogłoszenia naboru, gdzie 1 EUR = 4,302 PLN.

5 Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego.

6 W wyniku zwiększenia poziomu (%) dofinansowania wzrośnie łączna kwota dofinansowania; koszty kwalifikowalne pozostaną niezmienione.

ZAŁĄCZNIKI:

  1. Wniosek o zwiększenie dofinansowania projektu;
  2. Zestawienie płatności w poszczególnych wnioskach o płatność ze wskazaniem źródełfinansowania – MF EOG 2014-2021;
  3. Karta oceny zgodności wniosku o zwiększenie poziomu dofinansowania z zasadamidotyczącymi przyznania dodatkowych środków.

Wszystkie dokumenty znajdują się poniżej w sekcji "Materiały".

Materiały

Ogłoszenie o możliwości zwiększenia poziomu dofinansowania
Ogłoszenie​_o​_możliwości​_zwiększenia​_poziomu​_dofinansowania.pdf 0.28MB
Karta oceny zgodności wniosku o zwiększenie poziomu dofinansowania z zasadami dotyczącymi przyznania dodatkowych środków
Karta​_oceny​_zgodności​_wniosku​_o​_zwiększenie​_poziomu​_dofinansowania​_z​_zasadami​_dotyczącymi​_przyznania​_dodatkowych​_środków.pdf 0.23MB
Wniosek o zwiększenie dofinansowania projektu
Wniosek​_o​_zwiększenie​_dofinansowania​_projektu.docx 0.03MB
Zestawienie płatności w poszczególnych wnioskach o płatność ze wskazaniem źródeł finansowania – MFEOG 2014-2021
Zestawienie​_płatności​_w​_poszczególnych​_wnioskach​_o​_płatność​_ze​_wskazaniem​_źródeł​_finansowania​_–​_MF​_EOG​_2014-2021.xlsm 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}