W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

polish

 

Najczęściej zadawane pytania dot. programu priorytetowego Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu (Polish Climate Support) cz. 1 Współpraca projektowa

Planuję działania na terenie kilku państw. Ile fiszek należy przygotować?

Ze względu na różnorodność uwarunkowań krajowych, jedna fiszka (wniosek) powinna obejmować działania prowadzone na terenie jednego państwa (zasada "jeden wniosek, jedno państwo").

Z perspektywy PP PCS jednym przedsięwzięciem jest grupa działań prowadzonych na terytorium jednego kraju (lub jego części), która służy realizacji celu projektu określonego przez Wnioskodawcę w sekcji IV pkt 1 fiszki projektowej.

Oznacza to, że jeśli planują Państwo jakiekolwiek działania na terenie dwóch krajów, to z perspektywy PP PCS zgłaszają Państwo dwa przedsięwzięcia w dwóch odrębnych fiszkach.

Jeśli na terenie jednego kraju planują Państwo realizację dwóch przedsięwzięć o dwóch różnych celach (opisanych w sekcji IV pkt 1 w sposób niebudzący wątpliwości), to z perspektywy PP PCS również zgłaszają Państwo dwa przedsięwzięcia w dwóch odrębnych fiszkach. 

Czy partner lokalny korzysta z dofinansowania?

Beneficjentem środków finansowych w ramach programu może być wyłącznie podmiot działający w Polsce.  Zgodnie z programem priorytetowym (sekcja 6 pkt 2 lit. b), partner lokalny może zostać upoważniony przez Beneficjenta (czyli podmiot będący stroną umowy zawartej z NFOŚiGW) do ponoszenia kosztów kwalifikowanych w okresie realizacji projektu. Porozumienie zawierające takie upoważnienie musi być zawarte między Beneficjentem a partnerem lokalnym przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Katalog kosztów nie ulega w tym zakresie modyfikacji (tj. zastosowanie będzie miał ogólny katalog kosztów kwalifikowanych dostępny jest na stronie internetowej NFOŚiGW (zakładka "zasady dofinansowania i kryteria wyboru przedsięwzięć": https://www.gov.pl/web/nfosigw/informacje-ogolne - z uwzględnieniem zmian, które wskazano w treści programu w sekcji 6).

W przypadku takiego upoważnienia partner lokalny - pomimo tego, że nie jest stroną umowy - zyskuje prawo do ponoszenia kosztów, które następnie Beneficjent będzie przedkładać NFOŚiGW. Zwracam równocześnie uwagę, że upoważnienie może dotyczyć wyłącznie kosztów, które są bezpośrednio związane z przedsięwzięciem i niezbędne do jego realizacji. Ponadto, w strukturze programu upoważnienie podmiotu lokalnego ma charakter wyjątku od ogólnej reguły - to znaczy, że może dotyczyć wyłącznie tych kosztów, których poniesienie przez Beneficjenta nie byłoby zasadne ze względów ekonomicznych bądź operacyjnych. To na Beneficjencie spoczywa obowiązek uzasadnienia konkretnych wydatków ponoszonych przez upoważnionego partnera lokalnego. W przypadku pozytywnej oceny fiszki, zakres możliwych do poniesienia kosztów będzie przedmiotem pogłębionej weryfikacji na etapach wniosku o dofinansowanie oraz negocjacji warunków umowy o dofinansowanie.
Dodatkowo, kwestia przygotowania instytucjonalnego do wdrożenia przyjętego rozwiązania stanowi jedno z kryteriów na etapie oceny wniosku o dofinansowanie (zgodnie z sekcją 8.2 programu priorytetowego, kryteria jakościowe punktowe, obszar II. Wykonalność zadania, kryterium nr 4). W odniesieniu do tego kryterium, ocenie podlega zarówno przygotowanie instytucjonalne wnioskodawcy, jak i podmiotu upoważnionego do ponoszenia kosztów. W przypadku negatywnej oceny tego kryterium (0 pkt), wniosek zostanie odrzucony.

Wszystkie koszty poniesione przez upoważnionego partnera lokalnego przedstawiane będą do NFOŚiGW przez Beneficjenta - w GWP będą zatem przypisane do Beneficjenta.

Możliwe jest zawarcie upoważnienia w ramach listu intencyjnego zawieranego na potrzeby złożenia fiszki projektowej. Nie obowiązuje jeden wzór dokumentu. Istotne jest jednak, aby - jak wskazano wyżej - upoważnienie dotyczyło wyłącznie kosztów, które są bezpośrednio związane z przedsięwzięciem i niezbędne do jego realizacji.

Katalog kosztów kwalifikowanych został przetłumaczony na j. angielski i opublikowany na stronie internetowej programu: https://www.gov.pl/web/nfosigw-en/first-call-for-project-blueprints-within-the-framework-of-the-polish-climate-support-priority-program

Czy ten sam podmiot może być wnioskodawcą w różnych przedsięwzięciach?
Czy ten sam podmiot może być partnerem lokalnym w różnych przedsięwzięciach?

Program nie ogranicza możliwości zaangażowania tego samego podmiotu (jako wnioskodawcy lub partnera lokalnego) w dwóch przedsięwzięciach, o ile fiszki projektowe dotyczą różnych przedsięwzięć, tj. nie zachodzi ryzyko powielania zgłoszenia i zablokowania puli dostępnych w ramach konkursu środków.

Jak rozumieć kryterium „wpływ na bezpieczeństwo ekologiczne RP”?

Obowiązek wykazania wpływu na bezpieczeństwo ekologiczne RP jest ustawowym wymaganiem w przypadku podejmowania przez NFOŚiGW działań poza granicami kraju (art. 410d ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska). W przypadku programu PCS, którego celem jest wsparcie w realizacji celów Porozumienia Paryskiego przez państwa sąsiedztwa UE, wskazane będzie odniesienie się do transgranicznych skutków zmian klimatu oraz szczególne uwzględnienie wzmocnienia działań na rzecz mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.

Czy dokumentacja programu dostępna jest w j. angielskim?

Wszystkie dokumenty programowe w roboczym tłumaczeniu na j. angielski zostały zamieszczone na angielskiej wersji strony programu. W przypadku rozbieżności między wersjami językowymi, decydujące znaczenie ma wersja dokumentu w j. polskim. Wszystkie dokumenty znajdują się pod adresem: https://www.gov.pl/web/nfosigw-en/first-call-for-project-blueprints-within-the-framework-of-the-polish-climate-support-priority-program

Jakie działania mogą być podejmowane w ramach programu? Czy konieczna jest współpraca z podmiotami uczestniczącymi w Akceleratorze Zielonych Technologii GreenEvo bądź podmiotami, które dysponują technologiami zweryfikowanymi w Systemie Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV?

Działania wskazane dla każdego rodzaju przedsięwzięć w sekcji 7.5 programu priorytetowego mają na celu przybliżenie zakresu potencjalnych zgłoszeń. Lista tam wskazana ma charakter otwarty, o czymś świadczy użycie sformułowania "między innymi". Oznacza to, że wskazane tam działania nie zawężają zakresu Państwa ewentualnego zgłoszenia, a działania objęte fiszką projektową mogą być realizowane również przy wykorzystaniu technologii innych niż wskazane w sekcji 7.5 programu.

Czy podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym?

Kwestia kwalifikowalności podatku VAT zależy od rodzaju wnioskodawcy. Szczegółowe informacje w tym zakresie zawiera sekcja 2.5 wytycznych ws. kosztów kwalifikowanych (treść wytycznych została zamieszczona na stronie NFOŚIGW w zakładce "Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu - Dokumentacja programowa": https://www.gov.pl/web/nfosigw/dokumenty-programowe2 ).

Czy w ramach programu istnieją wzory oświadczeń?

Oświadczenia wymagane w ramach programu nie posiadają ustandaryzowanego druku. Możemy zaproponować następującą treść do wykorzystania przy przygotowywaniu dokumentacji (każde oświadczenie powinno stanowić samodzielny dokument zawierający datę, wskazanie autora oświadczenia oraz podpis):

 

Oświadczam, że w ciągu ostatnich 3 lat przed dniem złożenia niniejszej fiszki projektowej dla przedsięwzięcia [nazwa] NFOŚiGW nie wypowiedział lub nie rozwiązał ze mną umowy o dofinansowanie – za wyjątkiem rozwiązania za porozumieniem stron – z przyczyn leżących po mojej stronie.

 

Oświadczam, że nie zalegam ze zobowiązaniami publicznoprawnymi na rzecz NFOŚiGW, właściwych organów lub podmiotów.

 

Oświadczam, że nie zalegam ze zobowiązaniami cywilnoprawnymi w stosunku do NFOŚiGW.

Kiedy pojawią się nabory konkursowe dot. innych państw?

Aktualnie prowadzony nabór (dot. działań kierowanych do państw Bałkanów Zachodnich) ma charakter pilotażowy. Od jego efektów i ich ostatecznej oceny dokonanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zależeć będą terminy i zakres kolejnych naborów. Wszelkie informacje zamieszczane będą na stronie internetowej NFOŚiGW w zakładce poświęconej programowi: https://www.gov.pl/web/nfosigw/polskie-wsparcie-na-rzecz-klimatu--czesc-1-wspolpraca-projektowa

 

{"register":{"columns":[]}}