Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu – Część 1. Współpraca projektowa
Celem pierwszej części programu Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu jest wzmocnienie wysiłków klimatycznych na rzecz Porozumienia paryskiego ze strony państw, które mierzą się z wyzwaniami środowiskowymi podobnymi do tych istniejących w Polsce. W tych ramach wspierane będą najciekawsze inicjatywy realizowane wspólnie z partnerem lokalnym w państwach sąsiadujących z UE.
Zakres programu obejmuje:
- 3 rodzaje projektów: inwestycyjne, pomocy technicznej i mieszane;
- 14 państw: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Kazachstan, Kosowo, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Ukraina, Uzbekistan;
- 5 obszarów merytorycznych:
- Kształtowanie krajowej, regionalnej i lokalnej polityki klimatycznej;
- Poprawa jakości powietrza;
- Efektywność energetyczna w budynkach;
- Zero- i niskoemisyjny transport;
- Transformacja regionów węglowych.
Z powyższej listy określane są państwa oraz obszary merytoryczne objęte zakresem danego naboru konkursowego.
Nabór konkursowy przebiega dwuetapowo. W pierwszym kroku prowadzony jest nabór fiszek projektowych przedstawiających założenia planowanego przedsięwzięcia. Na ich podstawie, w drugik kroku, autorzy najciekawszych propozycji zostaną zaproszeni do złożenia pełnego wniosku o dofinansowanie.
Na realizację przedsięwzięć w ramach programu Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 100% kosztów kwalifikowanych (dla projektów inwestycyjnych i mieszanych do 2 mln zł, dla projektów doradczych do 1 mln zł).
Materiały
Polish Climate Support Info ENPolish_Climate_Support_-_Info_EN.pdf 1.77MB Polish Climate Support Info PL
Polish_Climate_Support_-_Info_PL.pdf 1.78MB