Spotkanie podsumowujące projekty konkursowe realizowane w ramach Funduszu Małych Grantów
W dniach 14-15 marca br. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami beneficjentów realizujących projekty w ramach konkursów organizowanych przez Operatora Programu „Sprawiedliwość” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Pierwszy dzień spotkania poświęcono omówieniu projektów konkursowych realizowanych w ramach Funduszu Małych Grantów 1 pn. „Pilotażowe wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej”. Głównym celem konkursu było wdrożenie i przetestowanie rozwiązań prowadzących do poprawy funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy domowej, a także promowanie zasady niedyskryminacji, równości kobiet i mężczyzn, wzajemnego szacunku i rozwiązywania konfliktów w relacjach międzyludzkich bez użycia przemocy.
Dofinansowanie otrzymało 14 gmin, które przez ponad roku testowały model, w tym Narzędzie Oceny Ryzyka Relacyjnego, który został opracowany przez zespół badaczy w ramach projektu predefiniowanego pn. „Zintegrowany system przeciwdziałania przemocy domowej”. Istotnym założeniem przyjętym w testowaniu modelu był związek pomiędzy podniesieniem jakości relacji w związkach oraz wśród członków rodziny, a zmniejszeniem ryzyka występowania zachowań przemocowych. Działania realizowane w ramach projektów miały na celu zmniejszenie problemów związanych z występowaniem przemocy domowej na poziomie lokalnym poprzez stworzenie kompleksowych i skutecznych usług w ramach tzw. Centrów dla Rodzin.
Jako pierwszy swój referat wygłosił przedstawiciel Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, który opowiedział o wynikach przeprowadzonego badania pn. „Badania ankietowe oraz wywiady indywidualne i grupowe w zakresie ewaluacji testowanego modelu Zintegrowany system zapobiegania przemocy domowej”, które swym zasięgiem objęło 14 gmin realizujących projekty konkursowe Funduszu Małych Grantów 1 (Bytom, Kraków, Gubin, Połczyn-Zdrój, Łodygowice, Biała Piska, Dzierżoniów, Chojnów, Miłki, Siemianowice Śląskie, Tomaszów Lubelski, Świdnica, Trzebnica, Bogdaniec). Niniejsze badanie pozwoliło na wypracowanie rekomendacji dotyczących przebiegu projektów, działań profilaktycznych w ramach Centrów dla Rodzin, dostosowania Narzędzia Oceny Ryzyka Relacyjnego, grona odbiorców działań projektowych, a także współpracy międzyinstytucjonalnej oraz rozbudowy działań informacyjnych.
W dalszej części uczestnicy spotkania wysłuchali referatów wygłoszonych przez przedstawicieli beneficjentów. Reprezentanci gmin przygotowali prezentacje oraz filmy, które miały na celu zobrazowanie oraz przybliżenie działań podjętych w ramach projektów. Omówili również problemy z jakimi przyszło im się zmierzyć.
Podczas drugiego dnia wydarzenia poddano analizie projekty realizowane w ramach Funduszu Małych Grantów 2, których nadrzędnym celem było przyczynienie się do poprawy funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych.
Działania realizowane w ramach projektów miały charakter kompleksowy oraz obejmowały zarówno działania profilaktyczne, jak i działania o charakterze interwencyjno-pomocowym. Opracowując działania w ramach projektów, beneficjenci uwzględniali różne formy przemocy, na które narażone są osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami, a także dostosowywano je do wieku, płci oraz rodzaju niepełnosprawności.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się od wystąpienia dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich, Pana Piotra Krasińskiego oraz jego zastępcy, Pana Tomasza Gajewskiego, którzy przywitali uczestników wydarzenia oraz podkreślili znaczenie funduszy norweskich dla ograniczenia występowania nierówności społecznych, przeciwdziałania przemocy oraz wzmocnienia relacji międzyludzkich.
W drugiej części spotkania uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień prelegentów, którzy opowiedzieli o swoich działaniach projektowych skierowanych na podnoszenie świadomości społecznej, wzmocnienie poszanowania praw i godności osób starszych i niepełnosprawnych, a także przeciwdziałanie dyskryminacji oraz zwalczanie stereotypów. Podczas wystąpień przedstawiciele beneficjentów zwrócili szczególną uwagę, że wobec osób starszych najczęściej stosuje się przemoc psychiczną, którą w porównaniu do przemocy fizycznej bardzo trudno zauważyć. Dom powinien kojarzyć się z miłością i ciepłem, a niejednokrotnie jest miejscem bólu i strachu. Projekty w ramach Funduszu Małych Grantów 2 były realizowane na terenie 8 gmin (Ełk, Markowa, Bartoszyce, Kraków, Klucze, Katowice, Gliwice, Puławy).
Dwudniowe spotkanie było czasem do wspólnej dyskusji na temat przemocy domowej stanowiącej szeroko rozpowszechniony problem społeczny. Z roku na rok skala tego zjawiska stale się zwiększa, dlatego tak ważne jest wprowadzenie szeregu działań mających na celu ograniczenie zachowań przemocowych, a także przestrzegania zasad i norm społecznych. Należy podkreślić, że programy oraz działania finansowane w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 opierają się na wspólnych wartościach, takich jak poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, a także wolności, równości i praworządności.