75. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau
28.01.2020
Od złożenia wieńca przed Ścianą Śmierci wspólnie z byłymi więźniami rozpoczęły się w dn. 27 stycznia 2020 r. obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Prezydent RP Andrzej Duda w towarzystwie przywódcy Izraela Reuwena Riwlina upamiętnił jednego z największych bohaterów XX wieku - rotmistrza Witolda Pileckiego, składając kwiaty przed jego pomnikiem. Popiersie znajduje się tuż przy torach, po których do Auschwitz docierały pierwsze transporty więźniów.
Polski Prezydent nie ukrywał wzruszenia tym, że w 75. rocznicę tamtego dnia, tak wielu ocalonych i ocalałych przybyło po latach do Oświęcimia – "do muzeum, które stanowi świadectwo straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata – gdzie będą dawali świadectwo prawdzie. – W imieniu Rzeczypospolitej mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło" – mówił Prezydent Duda podczas uroczystości.
Na zakończenie obchodów byli więźniowie Auschwitz i delegacje państwowe wzięli udział w marszu pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Tam oddano hołd pomordowanym w KL Auschwitz-Birkenau.
Tego samego dnia Andrzej Duda podkreślił: – "Nigdy więcej takiej tragedii, nigdy więcej tak straszliwej, niewyobrażalnej podłości i okrucieństwa. Ale też trzeba pamiętać, co do tego doprowadziło: ksenofobia, rasizm, nienawiść, antysemityzm. To są zjawiska, z którymi powinniśmy stanowczo walczyć."
Także w Nowej Zelandii odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Auckland Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oddała hołd milionom ofiar, które zginęły w Holokauście, deklarując, że nie ma miejsca w świecie na antysemityzm.
W Wellingtonie – jak corocznie – uroczystości odbyły się na cmentarzu Makara i w siedzibie Parlamentu Nowej Zelandii. Udział wzięli politycy i przedstawiciele instytucji nowozelandzkich, korpusu dyplomatycznego i społeczności żydowskiej. W obchodach uczestniczył także Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski, który wraz z innymi oddał hołd ofiarom, składając kamień pod pomnikiem ofiar Holokaustu.
Z kolei w Parlamencie zostały odczytane prace uczniów - laureatów w konkursie na esej. Jedną z laureatek była Rosetta Tanner z Auckland, która swoją pracę poświęciła Irenie Sendlerowej, polskiej działaczce społecznej zaangażowanej w czasie wojny w ruch oporu w Warszawie. Działania i poświęcenie Ireny Sendler pozwoliły na uratowanie kilku tysięcy dzieci żydowskich z warszawskiego getta. 15 lutego br. przypadają 110. urodziny Ireny Sendler.