W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kiribati

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Kiribati zostały nawiązane 2 marca 2015 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Pierwszą wizytę w Republice Kiribati Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski złożył w lipcu 2016 roku. Przy tej okazji ambasador reprezentował Polskę w obchodach państwowych 37. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Kiribati. Spotkał się także z nowo wybranym Prezydentem Taneti Maamau, Sekretarz ds. Zagranicznych Akkaą Rimon, a także z ministrami ds. rybołówstwa, edukacji i zdrowia. Ambasador RP wizytował także projekty pomocowe współfinansowane ze środków unijnych.

Kilkudziesięcioosobowa grupa pielgrzymów z Kiribati przebywała w Polsce w lipcu 2016 r. w związku z organizowanymi w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży.

Prezydent Maamau wraz z delegacją brał udział w 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbyła się w Katowicach w grudniu 2018 r. 

Polonika

Jedna z czterech zamieszkałych osad na wyspie Kiritimati (Wyspa Bożego Narodzenia) w Kiribati nosi nazwę Poland. Według niektórych źródeł wioska została nazwana tak dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego, podróżnika i inżyniera, który trafił na wyspę amerykańskim statkiem handlowym przewożącym koprę, w czasie, gdy lokalni mieszkańcy borykali się z problemami nawadniania plantacji plamowych. S. Pełczyński opracował bardziej efektywny system irygacji i nauczył mieszkańców wioski jej właściwego stosowania. W dowód wdzięczności osadę nazwano Poland. W wiosce znajduje się także niewielki kościół pod wezwaniem Św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Św. Stanisława.

{"register":{"columns":[]}}