Samoa
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Niezależnym Państwem Samoa zostały nawiązane 8 marca 2012 r.
Współpraca polityczna
W sierpniu 2016 r. Ambasador Zbigniew Gniatkowski złożył pierwszą wizytę w Niezależnym Państwie Samoa, gdzie został przyjęty przez Tuilaepa Malielegaoi, Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych. Ponadto Ambasador RP spotkał się z Kosi Latu, nowo wybranym Dyrektorem Generalnym Sekretariatu Regionalnego Programu Ochrony Środowiska na Pacyfiku (SPREP), obecnej siedziby Ośrodka Badań nad Zmianami Klimatu, zrzeszającego 26 państw regionu.
Premier rządu Tuilaepa Malielegaoi przewodniczył delegacji samoańskiej podczas 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbyła się w Katowicach w grudniu 2018 r.
W dniu 11 marca 2022r. Ambasador Grzegorz Kowal złożył listy uwierzytelniające na ręce Jego Wysokości Tui Atua Tupua Tamasese Efi'ego, głowy państwa Niezależnego Państwa Samoa. Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje podróżne, ceremonia odbyła się w formie wideokonferencji.
W dniu 15 listopada 2023 roku Unia Europejska oraz jej państwa członkowskie podpisały nowe porozumienie z państwami AKP (Afryki, Karaibów i Pacyfiku). W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej porozumienie podpisał Ambasador RP w Nowej Zelandii, Grzegorz Kowal. Porozumienie z Samoa, zastępując wcześniejsze tzw. Umowę z Kotonu, będzie stanowić podstawę wzajemnych relacji pomiędzy państwami, które je podpisały i ma obowiązywać przez 20 lat. Obejmuje ono takie dziedziny jak zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy, prawa człowieka oraz pokój i bezpieczeństwo.
Z dniem 12 października 2023 miało miejsce powołanie pierwszego w historii Konsula Honorowego RP stacjonującego w Apii. Konsulem Honorowym został pan Anthony Joseph Moli Pereira.