Tonga
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Królestwem Tonga zostały nawiązane 29 sierpnia 2016 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Polska obecność na południowym Pacyfiku sięga czasów, kiedy to kapitanowi Jamesowi Cookowi, który dwukrotnie odwiedził archipelag Tonga podczas swej drugiej podróży po Pacyfiku w latach 1773-1775, towarzyszyli dwaj urodzeni w Polsce naukowcy Jan i Jerzy Forsterowie.
W 1939 r. po agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały Niemcom wojnę. Następnie w ramach publicznej zbiórki pieniędzy społeczeństwo Tonga ufundowało dwa myśliwce Spitfire. Na czele Królestwa stała wówczas Królowa Sālote Tupou III.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Dnia 3 listopada 2015 r. Ambasador Zbigniew Gniatkowski złożył wizytę w Królestwie Tonga. Kluczowym punktem było spotkanie z Premierem Samuela 'Akilisi Pohiva, który poza funkcją premiera piastuje również stanowiska szefa dyplomacji i ministra edukacji. W czasie pobytu w Nuku’alofie, stolicy Tonga, Ambasador RP odbył też rozmowy z dyrektor Instytutu ‘Atenisi Sisi’uno Helu oraz dziekanem dr Michaelem Horowitzem.
W dniu 29 sierpnia 2016 r. w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku przedstawiciele Polski i Tonga podpisali Wspólny Komunikat o Nawiązaniu Stosunków Dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Tonga.
Dnia 27 września 2021r. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Kowal złożył listy uwierzytelniające na ręce Jego Królewskiej Mości Tupou VI Króla Tonga. Ceremonia ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje podróżne odbyła się w formie wideokonferencji.
Oficjalna delegacja Królestwa Tonga wzięła udział w 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbyła się w Katowicach w grudniu 2018 r.