Informacja MSZ w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
23.03.2020
Polskie instytucje państwowe wdrożyły pilne środki zapobiegawcze w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się ognisk choroby COVID-19 na świecie. Tutaj znaleźć także można aktualne informacje dotyczące sytuacji w Nowej Zelandii i państwach dodatkowej akredytacji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.
W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych.
W związku z faktem, że na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Aby uzyskać szerszy obraz sytuacji dot. bezpieczeństwa w poszczególnych krajach, zachęcamy do zapoznania się z najbardziej aktualnymi informacjami zebranymi przez MSZ i znajdującymi się na stronach internetowych placówek, koncie twitterowym @PolakZaGranica oraz w Informacjach dla podróżujących.
Zachęcamy wszystkich wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala konsulowi na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały.
Pamiętaj!
- Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub w innych krajach, gdzie wystąpiły liczne zachorowania albo miałeś kontakt z osobą która je odwiedziła i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinieneś zgłosić się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.
- Jeśli obawiasz się, że mogłeś zarazić się koronawirusem, możesz również skorzystać z infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia lub linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
NOWA ZELANDIA
W dniu 19 marca 2020 r. Rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o zamknięciu granic dla wszystkich podróżnych z wyjątkiem obywateli nowozelandzkich i stałych rezydentów. Zakaz wjazdu dla cudzoziemców wszedł w życie 19 marca 2020 r. o godz. 23.59. Z zakazu wjazdu są wyłączeni partnerzy i dzieci obywateli i rezydentów nowozelandzkich, podobnie pracownicy służby zdrowia i organizacji humanitarnych oraz pracownicy „niektórych kluczowych sektorów gospodarki”.
Wszystkie osoby, które wjechały na terytorium Nowej Zelandii po godz. 1.00 rano w poniedziałek 16 marca 2020 r. muszą odbyć 14-dniową izolację (kwarantannę domową). Wyrywkowe kontrole przeprowadzane przez Policję odbywają się na podstawie danych przekazywanych przez podróżnych na kartach wjazdowych (dot. stanu zdrowia i danych osobowych i kontaktowych, w tym miejsca pobytu). Nieprzestrzeganie obowiązku samoizolacji grozi deportacją podróżnych.
Od 19 marca 2020 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nowej Zelandii aktywnie zaleca swoim obywatelom powroty do kraju.
WAŻNE! Podróżni, w tym obywatele polscy, znajdujący się obecnie w krajach wyspiarskich Pacyfiku mają możliwość tranzytu przez Auckland. Okno tranzytowe ma obowiązywać do niedzieli 29 marca (w przypadku pasażerów korzystających jednocześnie z tranzytu w Australii – do wtorku 26 marca do godz. 15.00 czasu NZ).
Obywateli polskich zainteresowanych transferem prosimy o pilny kontakt z Ambasadą RP w Wellingtonie.
Więcej informacji dot. ograniczeń wjazdowych dostępnych jest na portalu Urzędu Imigracyjnego: https://www.immigration.govt.nz/about-us/media-centre/news-notifications/coronavirus-update-inz-response
Strona rządowa dotycząca koronawirusa: https://covid19.govt.nz/
Informacje Ministerstwa Zdrowia nt. koronawirusa: https://www.health.govt.nz/our-work/diseases-and-conditions/covid-19-novel-coronavirus
WYSPY PACYFIKU
Niezależne Państwo Samoa
Ogłoszona została lista 33 państw (Chiny, Hong Kong, Makao, Japonia, Singapur, Tajlandia, Rep. Korei, Włochy, Iran, Kuwejt, Taiwan, Niemcy, Hiszpania, Francja, Bahrajn, Austria, Belgia, Kanada, Malezja, Dania, Czechy, Grecja, Islandia, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia, Katar, Szwecja, Szwajcaria, USA, ZEA, UK i Australia), z których wyjeżdżający muszą spełnić dodatkowe kryteria celem wjazdu na Samoa. Dot. to obowiązku przedstawienia wyników testu na obecność Covid-19 wykonanego w ciągu ostatnich 5 dni (zapis ten wchodzi w życie w dn. 19.03.2020). Wszyscy podróżni z pozytywnym wynikiem testu nie będą mogli wjechać na teren Samoa. Wszyscy podróżujący będą musieli odbyć co najmniej 14-dniową kwarantannę w kraju ostatniego portu oraz przedstawić zaświadczenie lekarskie wydane w ciągu 3 dni przed przybyciem na Samoa. W przypadku przybycia i nie spełnienia powyższych 3 kryteriów podróżny będzie zawrócony do kraju ostatniego portu.
Wszyscy wjeżdżający na Samoa muszą wypełnić specjalną kartę z deklaracją dot. stanu zdrowia. Wszyscy podróżni, włącznie z powracającymi rezydentami, są zobowiązani także do poddania się badaniu lekarskiemu przez zarejestrowanego lekarza w ciągu 3 dni przez przyjazdem na Samoa. Do odprawy przed wydaniem karty pokładowej na lot do Samoa wymagany jest zaświadczenie medyczne. Załoga linii lotniczych i statków morskich jest zobowiązana do odnawiania zaświadczeń lekarskich po 14 dniach od ostatniej kontroli.
Obowiązkowa kontrola wszystkich pasażerów i załogi przylatujących na Samoa obowiązuje we wszystkich portach. Wszyscy są zobowiązani do przestrzegania przepisów i przedstawienia dodatkowych dokumentów na żądanie.
Dodatkowo, wszystkie loty czarterowe oraz statki wycieczkowe nie mają wstępu na Samoa aż do odwołania. Wszystkie wejścia do portów morskich zostaną poddane kontroli bezpieczeństwa zanim statek zadokuje na nabrzeżu.
Republika Kiribati wprowadziła obowiązek 14-dniowej kwarantanny w państwa wolnych od koronawirusa dla podróżnych udających się na Kiribati, a wcześniej przebywających w państwach, gdzie stwierdzono występowanie wirusa, tj. w Australii, Chinach, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Płd., Malezji, Niemczech, Singapurze, Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Wietnamie, USA i ZEA.
Więcej informacji: https://www.mfa.gov.ki/2020/01/31/health-advisory/
Królestwo Tonga
Zgodnie z decyzją ogłoszoną w dn. 17 marca 2020 r. restrykcje wjazdowe obowiązujące przy wjeździe do Królestwa Tonga zostały zaostrzone. Dotyczą gł. krajów, w których zarejestrowano co najmniej 60 przypadków zachorowań na koronawirusa i w których występuje transmisja wewnętrzna wirusa w kraju. Podróżnicy przyjeżdżający z lub tranzytujący m.in. przez: Stany Zjednoczone, Australię, Wielką Brytanię, Włochy, Chiny, Iran i Republikę Korei (prowincja Daegu i okręg Cheongdo) muszą zostać poddani co najmniej 14-dniowej samo-kwarantannie przed wylotem na Tonga w kraju spoza listy. Nie dotyczy to Nowej Zelandii. Ponadto podróżujący pochodzący z krajów wymienionych na liście są również zobowiązani do uzyskania zaświadczenia lekarskiego na 3 dni przed przybyciem na Tonga. Zaświadczenie ma na celu potwierdzenie, że podróżująca osoba jest wolna od objawów ostrej choroby układu oddechowego i przedstawiane jest przy odprawie przed wylotem na Tonga. Restrykcje te nie obowiązują obywateli i stałych rezydentów Tonga oraz najbliższych członków ich rodzin oraz podróżujących, którzy nie byli w krajach wymienionych na liście w okresie 14 dni przed wjazdem na Tonga.
Jednocześnie wszyscy podróżni zagraniczni, którzy po przybyciu na Tonga wykazują objawy Covid-19 określone przez Zespół Kontroli przy Min. Zdrowia muszą zostać poddani kwarantannie w obozie HMAF w Taliai, Fua’amotu.
Operatorzy statków i linie lotnicze działające w Tonga są zobowiązani do zgłaszania Ministerstwu Zdrowia przypadku każdej chorej osoby na pokładzie zgodnie z wymogami Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (2005). Zaleca się także, aby wszystkie osoby zamierzające podróżować do Chin, Włoch, Iranu, Republiki Korei lub dowolnego kraju dotkniętego Covid-19, unikały podróży, o ile nie jest to konieczne.
Wszystkie międzynarodowe statki wycieczkowe i jachty nie będą wpuszczane do kraju na czas nieokreślony.
Tuvalu wprowadziło zakaz wjazdu dla wszystkich osób, które przebywały w Chinach w ciągu ostatnich 30 dni. Wprowadzono obowiązkowe badania lekarskie dla wszystkich podróżnych przybywających do portu lotniczego w Funafuti oraz do portu morskiego. Wszyscy podróżni przebywający uprzednio w państwie, w którym odnotowano przypadki zachorowania na koronawirus są zobowiązani do co najmniej 14-dniowego pobytu w państwie, w którym nie odnotowano takich przypadków i do poddania się obowiązkowemu badaniu lekarskiemu przed wylotem na Tuvalu.