Specjalny pokaz filmu "Katyń" w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
13.08.2020
W dniu 12 sierpnia 2020 r. Ambasada RP zorganizowała specjalny pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Katyń" z okazji 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Wśród przybyłych gości byli szefowie misji, przedstawiciele nowozelandzkich uczelni i instytucji kulturalnych, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Stowarzyszenia Polaków, Polonii oraz miłośnicy kina historycznego.
"W 1940 r. w Katyniu i innych miejscach rozstrzelano 22 tys. polskich jeńców wojennych - oficerów i inteligencji. Było to naruszeniem wojennych konwencji. Zostali zamordowani na rozkaz Józefa Stalina. To ludobójstwo było długo strzeżoną tajemnicą Sowietów, która została odkryta w czasie wojny. Pamięć o tych wydarzeniach była pielęgnowana w tajemnicy w okupowanej przez Sowietów Polsce oraz jawnie za granicą, także tutaj w Nowej Zelandii. 43 lata temu Polonia ufundowała tablicę pamiątkową w kościele Matki Bożej Anielskiej w Wellingtonie. Także w katedrze św. Patryka w Auckland wmurowano tablicę ze świętą ziemią z lasu katyńskiego." - powiedział ambasador Z. Gniatkowski, przedstawiając tło historyczne wydarzeń sprzed 80 lat i kontekst nowozelandzki.
Ambasador RP dodał we wstępie do filmu uznanego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy: "Jak mówi opis filmu, zobaczymy dziś mocną, wielowątkową produkcję. Bezkompromisowe odkrycie rosyjskiego tuszowania ludobójstwa, które uniemożliwiło Polakom upamiętnienie patriotów zabitych w pierwszych miesiącach wojny, wiosną 1940 r. Filmowy hołd od wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. Uważany jest za jednego z najbardziej znanych twórców filmowych na świecie, który udokumentował walkę narodu polskiego o zachowanie godności w najtrudniejszych okolicznościach."