Uroczystości ANZAC Day w Wellingtonie
25.04.2022
W dniu 25 kwietnia w Nowej Zelandii obchodzony jest ANZAC Day. Tego dnia wspomina się odwagę i cierpienie ludzi, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę na frontach wojennych. Dzień ten upamiętnia rocznicę lądowania żołnierzy nowozelandzkich i australijskich na plażach półwyspu Gallipoli w Turcji 25 kwietnia 1915 r.
W Wellingtonie Ambasador RP Grzegorz Kowal wziął udział w narodowych obchodach ANZAC Day przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Pukeahu, jak również w uroczystościach polonijnych.
Msza św. z okazji ANZAC Day została odprawiona w kościele pw. Św. Marii Anielskiej i była koncelebrowana przez Kardynała Johna Dew, arcybuskupa Wellingtonu oraz Nuncjusza Apostolskiego w Nowej Zelandii arcybiskupa Novatusa Rugambwa. Na mszy obecne były poczty sztandarowe Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii. Po wygłoszeniu przemówienia, Ambasador RP Grzegorz Kowal oraz Prezes SPK Marian Ceregra złożyli wieńce pod Tablicą Katyńską. We mszy wzięli udział członkowie lokalnej Polonii i dzieci polonijne ubrane w polskie stroje ludowe.
Podczas uroczystości narodowych z okazji ANZAC Day, zorganizowanych w parku Pukeahu, Ambasador RP złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach wzięli udział m.in. Gubernator Generalna Nowej Zelandii Dame Cindy Kiro z małżonkiem, przedstawiciele rządu, samorządu, armii nowozelandzkiej, weterani oraz mieszkańcy Wellingtonu.
Po południu w Domu Polskim w Wellingtonie odbył się Obiad Żołnierski. Podczas uroczystego spotkania, zorganizowanego przez SPK oraz Stowarzyszenie Polaków w Nowej Zelandii (Wellington) oraz zespoły Orzeł i Orlęta, Ambasador RP wręczył odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP pani Wandzie Borowicz, panu Marianowi Ceregrze, pani Teresie Thornton, pani Elżbiecie Rombel oraz panu Józefowi Zawadzie. W przemówieniu Ambasador G. Kowal nawiązał także do rocznic Zbrodni Katyńskiej oraz utworzenia Armii Krajowej. Wydarzeniu towarzyszyła loteria na rzecz Ukrainy. Uroczystość w Domu Polskim nawiązywała także do obchodzonego w tym roku jubileuszu 150-lecia obecności Polaków w Nowej Zelandii.